логоFacebookTwitterYouTubeeMail


  


   Митрополитот Волоколамски Иларион го изврши чинот на присоединување кон Православната Црква на луѓето кои времено отпаднаа од неа (24.11.2010)


На 21 ноември 2010 година, претседателот на Одделот за надворешни црковни врски на Московската Патријаршија, Митрополитот Волоколамски Иларион, во московскиот храм посветен на иконата на Богородица „Радост на сите оскрбени“ го отслужи чинот на присоединување кон Православната Црква на луѓето кои времено отпаднале од неа, застранувајќи во разни секти и расколи.

Потоа архипастирот им се обрати на присутните со поучно слово:

„Драги браќа и сестри! Денес е извршен чинот на вашето присоединување кон светата православна вера. Тој се состоеше од два дела: најпрво вие се одрековте од сите лажни учења, расколнички и сектантски, на кои во минатото им припаѓавте и во кои верувавте, а во вториот дел на овој чин вие дадовте заклетва на верност на Христос и на Неговите спасителни заповеди и преку полагањето рака од страна на архиерејот се присоединивте кон Светата Православна Црква.

Вие се соединивте со Црквата и од денес сите тие заблуди останаа во вашиот минат живот. Никогаш не си спомнувајте за нив, не трудете се да го анализирате она што ви го говореа лажните учители. Господ ве избави од тоа зло – држете се од него што е можно подалеку. А доколку имате во сектантските или расколничките заедници блиски и пријатели, приведувајте ги кон вистинската вера, спокојно кажувајте им за животот во Православната Црква, не ги разобличувајте, не ги прекорувајте, не ги осудувајте, не им се лутете, туку молете се за тие луѓе и со сопствениот пример – со примерот на својот духовен и црковен живот – објавувајте им ја вистината и убавината на православната вера.

Трудете се редовно да се исповедате и да се причестувате со Светите Христови Тајни, за преку Светата Тајна Покајание да се соединувате со Господ, да добивате од Него простување на гревовите и преку Светата Тајна Причест да се соединувате со Бог потполно – со душа, тело, дух, ум и со сите ваши чувства, за да не живеете веќе вие, туку, според зборовите на светиот апостол Павле, во секој од вас да живее и дејствува Христос (види Гал. 2, 20).

Бог нека го благослови вашиот црковен пат, сиот ваш живот, нека ви помогне никогаш веќе да не застраните во мрежата на заблуди и лажни учења, туку крепко да стоите во православната вера и да ги приведувате кон вистинитата вера другите. Господ да ве чува сите вас!“

Извор: Mospat.ru

Преземено од МПЦ

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1040
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1002
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Ретроспектива (2005-2020): „Митрополит Струмички Наум - Го сведочиме ли Крстот Христов или само својот крст? (6)

Ретроспектива (2005-2020): „Митрополит Струмички Наум - Го сведочиме ли Крстот Христов или само својот крст? (6)

 Сите имаме свој крст, но прашањето е: дали нашето страдање Бог го прима како учество во Крстот Христов или тоа е само обично, очајно и бесмислено човечко страдање? Односно, дали...

За силата на смртта и на крстoт Христoв

За силата на смртта и на крстoт Христoв

Кадe самo ќe сe прoизнeсe имeтo на Спаситeлoт, таму сe изгoнува сeкoј дeмoн. Кoј вo таква мeра ги скрoтил душeвнитe страсти, и блудницитe да живeат цeлoмудрeнo, и чoвeкoубијцитe пoвeќe да...

Игумен на манатирот "Успение на Пресвета Богородица",о. Фотиј, Берово: БЕСЕДА

Игумен на манатирот "Успение на Пресвета Богородица",о. Фотиј, Берово: БЕСЕДА

...По тоа ќе не познаат,по тоа ќе ни мерат...Ако нашите дела и нашите постапки бидат во согласност со Божјите зборови. Лесно е да се каже,тешко е да се спроведе.Еден најобичен...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Како духовник сум сведок колку многу бракови се распаѓаат, и тоа христијански бракови, на воцрковени сопружници. Христијанскиот брак, а со него и сето општество, се наоѓаат во застрашувачка ерозија и...

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

Духoт на Гoспoда e врз Мeнe. Зoштo Oн тoа гo гoвoри кoга e рамeн на Духoт какo и на Oтeцoт? Заради свeдoштвo на луѓeтo, какo штo тoлкува св. Златoуст. Нe...

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Ни покажа и нѐ поучи и како духовно да пораснеме и да ја достигнеме оваа Божествена љубов. Нѐ поучи дека, покрај лоши дела и зборови, срцето треба да го очистиме...

« »