логоFacebookTwitterYouTubeeMailВо недела, на 31 октомври 2010 г., на празникот на светиот апостол Лука (којшто, како што е познато, беше и лекар) во манстирот Ватопед на Света Гора беше осветен и официјално отворен Центарот за истражување и изучување на лековити билки, кој ќе функционира во овој манастир во соработка со италијански експерти. На отворањето, освен игуменот на манастирот Ватопед, архимандритот Ефрем, и браќата, присуствуваа и професорот на Универзитетот во Витербо (недалеку од Рим) г. Роберто Мицинили и професорот на Универзитетот во Рим г. Марко Сарандреа.

„Имаме желба да им помогнеме на луѓето на еден природен и еколошки начин, бидејќи нас монасите не нè интересира само здравјето на душата, туку и на телото. Човекот е двоен, има душа и тело. Билките коишто ги користиме се пронајдени во оваа област и се надеваме дека тие ќе помогнат во постигнувањето на оваа цел“, изјави игуменот на манастирот Ватопед, старец Ефрем, по повод свеченото отворање и чинот на осветување на Центарот. „Италијанските научници коишто се наоѓаат денес тука им покажаа на отците од нашиот манастир начини како човекот да се лекува на еден правилен, здрав, древен и еколошки начин, кој секако ќе придонесе на здравјето на човекот“, рече старец Ефрем. „Верувам дека многумина ќе добијат помош со употреба на лековити билки. Веќе нè известуваат многумина поклоници што доаѓаат во нашиот манастир кои ги употребувале овие лековити билки дека многу им помогнале“, рече на крајот старец Ефрем.

Професорот на Универзитетот во Витербо г. Роберто Мицинили рече: „Света Гора е вистински ботанички рај. Тоа е едно недопрено место, изолирано, без загадувања на околината. Одбравме за почеток педесет лековити билки од Света Гора кои ќе ги користиме во нашата програма. Фитотерапијата (лекувањето со лековити билки) е многу стара дисциплина и резултатите од таквото лекување се извонредни. Се користи за хронични заболувања како што се ревматизам, проблеми со циркулација, алергии, и за враќање на рамнотежата на минералите во телото, а се користи многу успешно и за јакнење на имунитетот. Манастирот Ватопед е прв манастир кој започна на ова ниво да се занимава со фитотерапија. Старец Ефрем веднаш го препозна значењето на еден таков потфат и го усвои“. На прашањето кога започна оваа соработка, професор Мичинили одговори: „Пред шест години еден мој пријател го посети манастирот, и еден од отците го распрашувал за билките и за нивноте лековити својства. Тоа беше повод да се запознаеме со старец Ефрем и да ја започнеме оваа соработка“.

 Извор: Vatopaidi.wordpress.com

 

Преземено од МПЦВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1040
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1002
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Ретроспектива (2005-2020): „Митрополит Струмички Наум - Го сведочиме ли Крстот Христов или само својот крст? (6)

Ретроспектива (2005-2020): „Митрополит Струмички Наум - Го сведочиме ли Крстот Христов или само својот крст? (6)

 Сите имаме свој крст, но прашањето е: дали нашето страдање Бог го прима како учество во Крстот Христов или тоа е само обично, очајно и бесмислено човечко страдање? Односно, дали...

За силата на смртта и на крстoт Христoв

За силата на смртта и на крстoт Христoв

Кадe самo ќe сe прoизнeсe имeтo на Спаситeлoт, таму сe изгoнува сeкoј дeмoн. Кoј вo таква мeра ги скрoтил душeвнитe страсти, и блудницитe да живeат цeлoмудрeнo, и чoвeкoубијцитe пoвeќe да...

Игумен на манатирот "Успение на Пресвета Богородица",о. Фотиј, Берово: БЕСЕДА

Игумен на манатирот "Успение на Пресвета Богородица",о. Фотиј, Берово: БЕСЕДА

...По тоа ќе не познаат,по тоа ќе ни мерат...Ако нашите дела и нашите постапки бидат во согласност со Божјите зборови. Лесно е да се каже,тешко е да се спроведе.Еден најобичен...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Како духовник сум сведок колку многу бракови се распаѓаат, и тоа христијански бракови, на воцрковени сопружници. Христијанскиот брак, а со него и сето општество, се наоѓаат во застрашувачка ерозија и...

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

Духoт на Гoспoда e врз Мeнe. Зoштo Oн тoа гo гoвoри кoга e рамeн на Духoт какo и на Oтeцoт? Заради свeдoштвo на луѓeтo, какo штo тoлкува св. Златoуст. Нe...

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Ни покажа и нѐ поучи и како духовно да пораснеме и да ја достигнеме оваа Божествена љубов. Нѐ поучи дека, покрај лоши дела и зборови, срцето треба да го очистиме...

« »