логоFacebookTwitterYouTubeeMail


markov.sv.Zlata1.jpg

Рускиот патријарх Кирил: Присилното учење на религијата во училиштето е неприфатливо
петок, 04 јуни 2010

 


Патријархот Московски и на цела Русија Кирил смета дека присилното изучувањето на верските дисциплини е неприфатливо. "Во духовниот живот не може да постои диктатура. Не сакаме денес да ги правиме истите грешки, како некогаш во царска Русија кога сите беа обврзани да го учат законот Божји и да се исповедаат "- рече Неговата Светост на состанокот со јавноста во Петрозаводск. По неговите зборови, присилното учење на религијата во училиштата е "неприфатливо не само во Русија, туку и во било која земја".

Патријархот потсети дека до револуцијата во Русија постоеле правила, според кои сите, од императорот до обичните луѓе, биле обврзани да постат и да се потпишат во црковните книги за учество во богослужбените тајни. Но, ова, според Патријархот, често "предизвикувало внатрешен отпор кај луѓето.

markov.sv.Zlata1.jpg

Патријархот засегна темата по спонтана реплика на учесничка на состанокот. Постара жителка на Петрозаводск решително се искажала за задолжително изучување од сите руски ученици на „Основите на православната култура„, кој според неа е потребниот предмет и без него е невозможно да биде разбирана културата на Русија, и повика Патријархот да ја поддржи во нејзиното размислување.

Патријархот Кирил во Петрозаводск, истакна дека постои и друга тенденција која ја предизвикува неговата загриженоста и внимание, а тоа е : "кога директори на училиштата им забрануваат на децата да ја избираат православната култура и ги принудуваат родителите, децата да ги запишуваат на секуларна етика.

Патријархот Кирил истакна дека предметот "Секуларна етика"(Светска етика), всушност, се заснова на "атеистичкиот морал", а не на "лекциите за тоа како правилно да врзуваме вратоврска". Во исто време возглавителот на Руската православна црква ја поддржа изјавата на жената од Петрозаводск дека "Основи на православната култура" е исклучително важен предмет, без кој е невозможно да биде разбирана смислата на историскиот пат на Русија.


Извор: Двери.бг;Интерфакс
Слики: Патриархия.ру

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 09, 2019
7.Vselenski.sobor

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има најголема слобода и моќ пред престолот Божји, и нејзе Црквата, по Бога, најмногу ја почитува и прославува во своите безброј молитви и химни, како најсилна заштитничка и…
Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот,…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 246
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 720
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Беседи

БEСEДА  за пoкoрнoст на вoлјата Бoжја

БEСEДА за пoкoрнoст на вoлјата Бoжја

 Блазe си му на Јoвана Крститeл бидeјќи гo испoлнил Eвангeлиeтo прeд Eвангeлиeтo. Oдeјќи вo пустината, тoј пoтпoлнo сe прeдал на вoлјата Бoжја, и сo тeлo и сo душа. И вoлјата...

Дедо Наум: Ако си паметен за тебе нема неуспех

Дедо Наум: Ако си паметен за тебе нема неуспех

И да доживееш некаков неуспех, тоа ќе биде - „конструктивен неуспех", од кој учиш како да успееш.Клучно за секој успех е да се издржи кризата што се сретнува на патот....

Дедо Наум: Да се фокусираме на нашите цели, безначајностите немаат крај

Дедо Наум: Да се фокусираме на нашите цели, безначајностите немаат крај

Лошо, добро; сладост, болка; радост, тага; заљубеност, омраза; успех, пад - постојани промени. Битно е - исправени да продолжиме кон целта.Да се фокусираме на нашите цели, безначајностите немаат крај.Сите што...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинска среќа

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинска среќа

Светото Предание на Црквата е израз на најавтентичниот нејзин живот и секогаш има длабока смисла, и секогаш без исклучок ја изразува и треба да ја изразува Црквата, бидејќи се раѓа...

БEСEДА  за Прeсвeта Дeва Бoгoрoдица

БEСEДА за Прeсвeта Дeва Бoгoрoдица

Сè штo ќe ви рeчe, направeтe! Какo да сакала да кажe: Oн знаe сè, Oн мoжe сè, Oн вe љуби ситe, затoа нe сe свртувајтe ни таму ни ваму, туку...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Маченички етос

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Маченички етос

Имаме можност да бидеме маченици Христови – во секоја минута, во секоја секунда од нашиот живот. Мачеништво е да се избориш со една лоша помисла, со помисла на завист, со...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Божик е празник на богочовечка радост

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Божик е празник на богочовечка радост

Божик е празник на богочовечка радост. Предвечниот Бог, од преголема љубов кон човекот станува еден од нас и ја преминува непреодната бездна помеѓу созданието и Создателот. Бог станува човек, и...

БEСEДА  за раѓањeтo на Гoспoда Синoт Бoжји

БEСEДА за раѓањeтo на Гoспoда Синoт Бoжји

Излeгoв oд oтeцoт, кадe штo имав сè, и дoјдoв на свeтoт, кoј нe мoжeшe ништo да ми дадe. Вo пeштeрата сe рoдил Гoспoд за да пoкажe дeка цeлиoт свeт e...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

« »