логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Рускиот Патријарх Кирил смета дека изградбата на храмови во Русија ќе го помогне нејзиниот економски развој (21.04.2010)

 

Патријархот на Москва и цела Русија Кирил ја гледа заемната поврзаност меѓу изградбата на нови цркви во земјата и успесите на нејзиниот економски развој.

„Ние денес градиме цркви не затоа што имаме многу пари. Никогаш нашиот народ не давал за изградба на храмови од вишокот, туку напротив. Но, знаеме дека со Бог ќе ги постигнеме целите што ќе си ги поставиме како држава и како народ“ - рече Патријархот Кирил во понеделникот после богослужбата во новоосветената црква на свети Георгиј во Чељабинск.

Тој потсети дека црквата на Христос Спасителот во Москва била изградена „во најстрашното време во средината на деведесеттите, кога земјата имала многу проблеми“.

Според Патријархот, благодарение на изградбата на новите цркви во Русија може да се решат „и економските проблеми кои сега го прекриваат нашиот пат“.

Тој потсети дека во Советскиот Сојуз се вложувале големи напори за да се изгради голема држава „огромен човечки потенцијал го поткрепуваше образованието, науката, индустријата, и во даден момент ни се причини дека можеме да го постигнеме тоа, и дека луѓето ќе станат среќни."

„Луѓето ги жртвуваа своите животи. Бараката тогаш беше нешто измислено за во иднината, затоа што сите живеевме во колиби“ - рече патријархот. Сепак, рече тој, овие напори не доведоа до очекуваните резултати. Како резултат на тоа, „ние ја уништивме сопствената држава и ја фрливме во хаос, бидејќи сите сакавме да направиме нешто без Бога, самоуверено потпирајќи се на сопствената сила.“

Зборувајќи за распаѓањето на СССР, патријархот Кирил рече дека во неговата основа не лежеле економски причини: „ниту еден истрел не се слушна при тоа, но овој распад се случи во нашите умови и нашите срца.“

 

Извор: Интерфакс

Преземено од: МПЦ

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 746
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Архиепископот г.г. Стефан:Продолжи ги богољубивите и родољубивите дела

Архиепископот г.г. Стефан:Продолжи ги богољубивите и родољубивите дела

    Со денешниов чин, преку Светиот Дух, врз тебе се изли љубовта Божја[6], и тој дар ќе ти помага со љубов да им служиш на луѓето и да ги исполнуваш задолженијата...

Партениј Епископ Антаниски и Игумен Бигорски:Да си биде епископ значи да се биде прв во служењето

Партениј Епископ Антаниски и Игумен Бигорски:Да си биде епископ значи да се биде прв во служењето

Да се биде епископ, преемник на апостолската благодат, значи да се биде прв не во превласта, не во некакви привилегии, туку во одговорноста и во служењето на другите за добро,...

О.Бобан Митевски: Долгоденствувај владико свет, Преосветен епископе Антаниски, г. Партениј

О.Бобан Митевски: Долгоденствувај владико свет, Преосветен епископе Антаниски, г. Партениј

Денес беше сецрковно торжество, радост за дојдените заради љубовта во Христа... Радост долгоочекувана, желба кој тивко тлееше во посакувањата на илјадници наши браќа и сестри христијани. Се се радуваше. Толку...

Митрополит Струмички Наум: Првенство по чест (11.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Првенство по чест (11.07.2020)

Нема таков голем грев пред Бог каков што е духовниот геноцид што се врши над нашата света Црква. Да имаш власт да сврзуваш и да разврзуваш и на небото и...

Митрополит Струмички Наум:  Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Теологија без умно-срдечна молитва е повеќе технологија, т.е. умешност, односно техника на составување и вообликување на мислата и на зборот, отколку богословие, отколку Божјо слово; повеќе знаење што произлегува од...

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

« »