логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Во понеделник во италијанскиот град Равена започна заседанието на мешаната комисија за православно-католички дијалог, на коешто ќе се разгледа проблемот за приматот во Црквата. Половина од членовите на комисијата се одредени од Ватикан, а останатите се одредени од помесните Православни Цркви. Учесниците треба да ја завршат работата околу документот „Еклисиолошки и канонски последици од сакраменталната природа на Црквата“. Тој документ беше подготвен во Москва во 1990 година, но не беше разгледан на пленарно заседание на комисијата заради тоа што се појавија меѓуконфесионални проблеми во низа источноевропски земји, што наложи вниманието да биде сосредоточено на проблемот на унијатството.

На заседанието на комисијата во септември 2006 година во Белград меѓу учесниците се појавија сериозни несогласувања околу една од петте точки во документот, во која се тврдеше дека после расколот меѓу Црквите во 1054 година свикување на Вселенски собор во вистинска смисла на зборот не е возможно. „Но двете Цркви продолжија да свикуваат „општи собори“, на кои учествуваа епископи од помесните Цркви кои се во заедница со Римскиот престол и на помесните Цркви кои се во евхаристиска заедница со Цариградскиот престол.“

Тогаш претставникот на Руската Црква, Виенскиот и Австриски епископ Иларион Алфеев рече дека во православното предание „општењето со Константионопослиот престол никогаш не се сметало како задолжителен услов за соборност, како што за западните цркви е „општењето со Римскиот престол“. Начинот на устројство на Православната Црква се разликува од оној на Римокатоличката и во неа Цариградскиот патријарх никогаш не играл улога аналогна на онаа на Римскиот папа.

Комисијата во Белгард не успеа да постигне консензус по тоа прашање, главно заради несогласувањето меѓу православните учесници. Спорните прашања ѝ беа префрлени за решение на редакциона комисија, која заседаваше во март 2007 година во Рим. Во нејзиниот состав влегоа: епископот Иларион Алфеев од Московската Патријаршија, митрополитот Калистос Вер од Цариградската патријаршија и проф. декан Јоан Ика од Романската патријаршија.

На почетокот на средбата во Равена епископот Иларион изјави дека ако на средбата биде прифатена варијантата подготвена од православната комисија во Рим, тогаш тој не предвидува сериозни несогласувања на работната средба.

„Прашањето за приматот е едно од најдискутабилните и сериозни несогласувања при неговото разгледување се неизбежни. Сите Православни Цркви го прифаќаме првенство по чест на Цариградскиот патријарх, но не можеме да се согласиме со распространетото толкување на тоа првенство, кон кое се стреми Константинополската патријаршија.“

Од страна на Московската патријаршија во мешаната православно-католичка комисија учествуваат епископот Иларион Алфеев и свештеникот Игор Вижанов.

 

Извор: Dveribg.net

Преземено од МПЦ

(09.10.2007)


11. 10.2007 г.
  Московската делегација ја напушти комисијата за православно-католички дијалог (10.10.2007)


Делегацијата на Московската патријаршија го напушти заседавањето на мешаната комисија за православно-католички дијалог, која заседава во Равена.

„По пристигнувањето во Равена православните делегати дознаа дека во нивниот состав се вклучени и претставници на Естонската Апостолска Црква, создадена во 1996 година од страна на Цариградската Патријаршија на канонска територија на Московската патријаршија“, рече претседателот на руската делегација епископот Иларион Алфеев.

Епископот Иларион Алфеев, Московска патријаршија, изјави дека претставниците на Естонската Црква биле поканети од ко-претседателот на комисијата Митрополитот пергамски Јован Зизиулас од Цариградската патријаришија „со еднострана одлука, без согласност од останатите помесни Православни Цркви“.

„Искрено жалам заради настанатата ситуација. Цариград се претставува себеси како гаранција на меѓуправославното единство, но со чекорите кои ги презема, за жал, му наштетува на ова единство“, подвлече епископот Иларион.

Руската делегација ја оспорувала оваа одлука во вторникот наутро на заседанието на православните членови на комисијата, изјавувајќи дека Московската патријаршија не ја признава Естонската Црква во својство на автономна канонска структура, па затоа доколку нејзините претставници не го напуштат заседанието, истото ќе бидат принудени да го направат делегатите на Руската Црква. Зашто, спротивното би значело дека Руската Црква ја признава каноничноста на оваа црковна структура. Преговорите со Пергамскиот митрополит Јован Зизиулас завршија без резултат. „Ниту во Балтимор во 2007 година, ниту во Белград во 2006 година не присуствуваа делегати на оваа црковна структура. За мене останува несфатливо што ја предизвика одлуката на Цариградската патријаршија да ги вклучи во составот на православните членови на комисијата за оваа средба“, забележа епископот Иларион. Тој исто така рече дека Московската патријаршија е подготвена одново да учествува во работата на мешаната комисија кога Цариградскиот патријарх ќе ја промени својата позиција.

 

извор: Интерфакс

 

Коментар од редакцијата на сајтот на МПЦ:

Православните меѓу себе не можат да се договорат, па со католиците ќе се договореле. Бог да чува!

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 658
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Повторување (30.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Повторување (30.05.2020)

За неделата на Светите отци од Првиот Вселенски Собор имав намера да пишувам за молитвата што ги опфаќа сите луѓе и секој човек што конкретно страда, ама за кого... Денешните...

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Бог е праведен. Сепак, на оние кои се одрекле од светот и световните работи им ветил стократно повеќе уште во овој живот, а плус и Царство Небесно: „Вистина ви велам:...

Храмот е срце

Храмот е срце

До тој Ден, којшто ние сме собрани данеска да го празнуваме. До денот, во којшто светлото Сонце на Правдата дошло да го осветли овој свет и да изгрее од гробот...

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Но, бидејќи над вистинската вера, низ вековите, незабележливо се наталожиле и одомаќиниле уште неколку темнини, денес, оној што ќе поверува, ќе треба да се пробие и низ овие темнини; а...

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Откако ја стекнува нејзината доверба, Богочовекот Христос ѝ ја покажува и вистинската вера: „Жено, верувај Ми дека иде часот, кога ни во оваа планина, ниту во Ерусалим ќе се поклонувате...

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

Телото ја прима онаа храна, која во суштина е еднаква со телото. Телото е од земјата и храната за телото е од земјата. Затоа телото во овој свет се чувствува...

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Слoвoтo Бoжјo e какo oган на кoјштo сe радува правeдникoт прeмрзнат вo студeнилoтo на oвoј свeт; и слoвoтo Бoжјo e какo oган кoј гo изгoрува нeправeдникoт, кoгo oвoј матeријалeн свeт...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Да го фрлиме фенерот на Диоген, да се откажаме од потрагата по човек во темнината на овој свет и во сеопштата расчовеченост. Таа потрага за нас заврши во оној миг...

« »