логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Руската Црква зазема бескомпромисна позиција во дијалогот со католиците по прашање на вероисповедањето – Митрополит Кирил (23.01.2009)


Во дијалогот меѓу Руската Православна Црква и католиците не може да има никакви компромиси во врска со прашањето околу исповедањето на верата, изјави местобљустителот на патријаршискиот престол на Руската Црква Митрополитот Кирил.

„Позицијата на Римо-католичката црква во многу прашања од животот на општеството е поблиска кон православната гледна точка отколку позицијата на протестантите. Иако, ние знаеме за цел низ разидувања во вероисповедањето и праксата на Православната и католичката црква, и во таа област не можат да постојат никакви компромиси“, изјави Владиката во интервјуто за списанието „Аргументи и факти“.

Тој укажа на тоа дека во односите на Руската Црква со инославните конфесии „сите страни се свесни за постоечките принципиелни разлики, и самото тоа што сме во општење не значи дека ние се стремиме да бидеме една целина“.

„Исто така, на пример, иако Русија ги одржува односите со САД, воопшто не се стреми кон тоа да стане една од американските држави“, изјави Митрополитот.

Тој констатираше дека разликите во вероисповедањето и религиската пракса меѓу Православието и инославните конфесии „сега само се зголемуваат“. На пример, со некои од протестантските општини – Лутераската црква во Шведска и Епископската црква на САД – „дојде до целосен прекин на односите заради официјалното одобрување на хомосексуализмот од нивна страна“.

Митрополитот забележа дека Православната Црква „и е една света, соборна и апостолска Црква преку која Бог на човекот му го открива патот во вечниот живот“.

„Еве зошто е за нас толку важно да ја сочуваме верата којашто ни е предадена од Самиот Христос, Неговите апостоли и ранохристијанската заедница. Ние ја сведочиме таа вера на нашите ближни и далечни. Но, тоа не ни пречи да бидеме отворени и добронамерни кон луѓето со поинакви сфаќања, со коишто ние живееме во исто општество“, изјави Митрополитот Кирил.

 

Извор: Интерфакс


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 404
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

БEСEДА за расудувањe пo тeлoтo и пo духoт

БEСEДА за расудувањe пo тeлoтo и пo духoт

Така им рeкoл Сeзнајниoт Гoспoд на Eврeитe: “Виe судитe пo тeлo”, бидeјќи тиe фатилe вo прeљуба eдна жeна и сакалe да ја камeнуваат заради тeлeсниoт грeв. Нo Гoспoд ја сoглeдал...

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

За големото мнозинство на верни луѓе Великиот Пост - тоа, пред се, е кратката молитва, позната под името молитва на Ефрем Сирин, еден од источните христијански учители од ИВ век...

Месопусна недела: Страшниот суд

Месопусна недела: Страшниот суд

Христијанската љубов е „возможна невозможност“ да се види Христос во секој човек, кој и да е, човекот што Бог, по Својата вечна и тајна промисла, решил да го воведе во...

 о. Горан Стојчевски:  МАЈЧИНСКАТА ЉУБОВ И СИНОВСКИОТ ОДНОС

о. Горан Стојчевски: МАЈЧИНСКАТА ЉУБОВ И СИНОВСКИОТ ОДНОС

Во Светото Евангелие, како и на фреските и иконите што ги доловуваат сите искупителни и спасителни моменти од сведоштвото на Богочовекот, преку кои човекот и светот се спасени, наидуваме и...

Отец Методиј Митановски: ЗА БЛУДНИОТ СИН

Отец Методиј Митановски: ЗА БЛУДНИОТ СИН

Кога го слушаме Евангелието за блудниот син најголем проблем е што го поврзуваме со други луѓе а не со самите нас.Така секогаш се сеќаваме на некој мал човек што прокоцкал...

Митрополит Европски Пимен: Беседа за Блудниот син

Митрополит Европски Пимен: Беседа за Блудниот син

Но да си споменеме и дека има браќа (како братот од денешната парабола) кои ќе стојат на вратата и ќе роптаат кон таткото зошто нè примил и кои ќе се...

Беседа за блудниот син (втор дел) (29.02.2020)

Беседа за блудниот син (втор дел) (29.02.2020)

Да дојдеш на себеси е да видиш дека без Бог си гол и бос, и дека без Бог си никој и ништо, и дека без Бог си ветер и магла,...

Беседа за блудниот син (прв дел) (16.02.2020)

Беседа за блудниот син (прв дел) (16.02.2020)

 Бог и Отец на секого од нас подеднакво, без збор и без услов, ни ја дава полнотата на Својата благодат. Од нас самите, од нашата слободна волја зависи како ќе...

Св.  Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Св. Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Ќе настане глад - рекол Пророкот, оплакувајќи го Ерусалим - но не глад за леб и вода, туку чулен глад за словото Божје (Ам. 8, 11). Глад, тоа е состојба...

« »