логоFacebookTwitterYouTubeeMail

         Патријархот Теоктист, глава на Романската Православна Црква, почина на 30 јули на 92-годишна возраст. Духовниот водач кој  раководеше со судбината на Романската Црква во текот на дваесет и една година, претрпе хируршка интервенција пред да почине, како последица од “срцеви компликации“. Тој остави зад себе христијанска заедница, која е под ризик да се расцепи на модернисти и традиционалисти.Долго пред смртта на Патријархот, процесот на определување негов наследник ги влоши односите помеѓу членовите на Синодот – собранието на митрополитите и архиепископите, коишто ја координираат Романската Православна Црква. Според традицијата, патријаршискиот престол треба да биде наследен од митрополитот на Молдова Даниил, но конзервативното крило вo Црквата може да го оспори тоа. Докторот на Протестантскиот богословски факултет во Стразбург, митрополитот Даниил е сметан за агент на екуменистичките движења. Во 80-те години тој бил предавач на Екуменистичкиот институт во Босе, Швајцарија. “Смртта на Неговата Светост не изненади, особено заради тоа што ни беше соопштено за успешен исход од хируршката интервенција“, изјави тој.Вартоломеј Ананија, митрополит на Клуж, област во северозападниот дел на земјата, се смета за силен кандидат за највисоката должност во Романската Православна Црква. Тој е лидер на конзервативното крило. Се смета дека во младоста бил приврзаник на идеологијата на ултра десничарското легионерско движење “Железната стража“. “Ова е тежок момент за нашата Црква“ изјави тој после смртта на Патријархот. “Но кога човек има 92 години, разбирливо е дека Бог го вика при Себе“. “Црвениот Патријарх“ Теоктист, чиешто име засекогаш ќе биде поврзано со првата посета на папата во Романија после схизмата од 1054 година, и покрај тоа е конфликтна личност.Познат како соработник на Секуритате, бившата комунистичка политичка полиција, тој беше наречен “Црвениот Патријарх“. Неколку здруженија за правата на човекот правеа притисок , за да добијат пристап до досиеата на свештениците кои соработувале со бившиот репресивен апарат, но Теоктист секојпат успеваше да ги блокира нивните дејства. Всушност кон крајот на 80-те години во жарот на диктатурата на Николај Чаушеску, Патријархот воопшто не ја криеше својата верност кон “Водачот“. После три месеци романските владици ќе решат дали судбината на Црквата ќе му биде доверена на модерното и проевропејско крило или на традиционалистите. Битката дури сега започнува. Извор: Le Monde   подготви: М.З.


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 648
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Бог е праведен. Сепак, на оние кои се одрекле од светот и световните работи им ветил стократно повеќе уште во овој живот, а плус и Царство Небесно: „Вистина ви велам:...

Храмот е срце

Храмот е срце

До тој Ден, којшто ние сме собрани данеска да го празнуваме. До денот, во којшто светлото Сонце на Правдата дошло да го осветли овој свет и да изгрее од гробот...

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Но, бидејќи над вистинската вера, низ вековите, незабележливо се наталожиле и одомаќиниле уште неколку темнини, денес, оној што ќе поверува, ќе треба да се пробие и низ овие темнини; а...

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Откако ја стекнува нејзината доверба, Богочовекот Христос ѝ ја покажува и вистинската вера: „Жено, верувај Ми дека иде часот, кога ни во оваа планина, ниту во Ерусалим ќе се поклонувате...

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

Телото ја прима онаа храна, која во суштина е еднаква со телото. Телото е од земјата и храната за телото е од земјата. Затоа телото во овој свет се чувствува...

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Слoвoтo Бoжјo e какo oган на кoјштo сe радува правeдникoт прeмрзнат вo студeнилoтo на oвoј свeт; и слoвoтo Бoжјo e какo oган кoј гo изгoрува нeправeдникoт, кoгo oвoј матeријалeн свeт...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Да го фрлиме фенерот на Диоген, да се откажаме од потрагата по човек во темнината на овој свет и во сеопштата расчовеченост. Таа потрага за нас заврши во оној миг...

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

Вo oвoј свeт на нeпрeстајнo движeњe и нeпрeстајни прoмeни, чoвeкoт, сакал или нe, мoра да бидe врабoтeн, билo сo дoбрo, билo сo злo дeлувањe. Мрзливиoт чoвeк, всушнoст, нe e врабoтeн:...

« »