логоFacebookTwitterYouTubeeMail

(21.05.2008)


На вонредната седница на Светиот Синод на Кипарската Православна Црква под претседателство на Кипарскиот архиепископ Хризостом беше разгледан заклучниот документ на Мешаната комисија за богословски дијалог меѓу православните Цркви и Римокатолиците, познат како „документот од Равена“. Киринејскиот митрополит Павле, кој ја предводи синодската богословска комисија за догматски прашања прочита специјален извештај кој ги разработува донесените одлуки во Равена.

Неодамна, Светиот Синод на Грчката Црква излезе со специјално обраќање кон Пергамскиот Митрополит Зизиулас во врска со развојот на православно-католичкиот дијалог, во кое грчките архиереи искажаа несогласување со неговото еклисиолошко сфаќање на Римскиот папа, искажано во т.н. „Одговори на прашања, во врска со одредени погледи на учењето на Црквата“, од 29 јуни 2007 година. Грчките епископи не се согласни со изложените во нив тврдења, и со тоа дека:

1. Единствената вистинска Црква, која ги чува вистинските елементи востановени од Христос во Црквата, е „Католичката црква“. Таа е дејствителна и видлива Црква во историјата, која Христос ја основа на земјата. „Католичката црква“ е едната и единствена Црква.

2. Католичката црква пребива во Црквата која е возглавена од преемникот на апостолот Петар и епископите кои се наоѓаат во заедница со него.

3. „Еклисиолошката исклучивост“ - се вели во соопштението на грчкиот свет Синод - води и кон „црковна оценка“ на сите останати „цркви“, чиишто епископи не се во заедница со преемникот на апостолот Петар – тие цркви се според папата „еклисиолошки непотполни“. Освен тоа, некои од „Одговорите“ се осмелуваат да ги окарактеризираат овие Цркви како „одделни и помесни“, иако ја признаваат дејствителноста на нивните таинства и апостолско преемство.

На крајот, тие му препорачуваат на Пергамскиот митрополит Јован Зизиулас, како ко-претседател на Мешаната православно-католичка комисија да настојува на објаснување на богословската содржина на терминот „Католичка црква“, како и на содржината на папската титула „патријарх на Западот“. Грчките архиереи бараат Пергамскиот митрополит да ги извести останатите помесни Православни Цркви, кои учествувале во дијалогот, заради нивното незадоволство во врска со еклисиолошките погледи на Римокатоличката црква.


Извор: Dveribg.netВидео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 404
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

БEСEДА за расудувањe пo тeлoтo и пo духoт

БEСEДА за расудувањe пo тeлoтo и пo духoт

Така им рeкoл Сeзнајниoт Гoспoд на Eврeитe: “Виe судитe пo тeлo”, бидeјќи тиe фатилe вo прeљуба eдна жeна и сакалe да ја камeнуваат заради тeлeсниoт грeв. Нo Гoспoд ја сoглeдал...

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

За големото мнозинство на верни луѓе Великиот Пост - тоа, пред се, е кратката молитва, позната под името молитва на Ефрем Сирин, еден од источните христијански учители од ИВ век...

Месопусна недела: Страшниот суд

Месопусна недела: Страшниот суд

Христијанската љубов е „возможна невозможност“ да се види Христос во секој човек, кој и да е, човекот што Бог, по Својата вечна и тајна промисла, решил да го воведе во...

 о. Горан Стојчевски:  МАЈЧИНСКАТА ЉУБОВ И СИНОВСКИОТ ОДНОС

о. Горан Стојчевски: МАЈЧИНСКАТА ЉУБОВ И СИНОВСКИОТ ОДНОС

Во Светото Евангелие, како и на фреските и иконите што ги доловуваат сите искупителни и спасителни моменти од сведоштвото на Богочовекот, преку кои човекот и светот се спасени, наидуваме и...

Отец Методиј Митановски: ЗА БЛУДНИОТ СИН

Отец Методиј Митановски: ЗА БЛУДНИОТ СИН

Кога го слушаме Евангелието за блудниот син најголем проблем е што го поврзуваме со други луѓе а не со самите нас.Така секогаш се сеќаваме на некој мал човек што прокоцкал...

Митрополит Европски Пимен: Беседа за Блудниот син

Митрополит Европски Пимен: Беседа за Блудниот син

Но да си споменеме и дека има браќа (како братот од денешната парабола) кои ќе стојат на вратата и ќе роптаат кон таткото зошто нè примил и кои ќе се...

Беседа за блудниот син (втор дел) (29.02.2020)

Беседа за блудниот син (втор дел) (29.02.2020)

Да дојдеш на себеси е да видиш дека без Бог си гол и бос, и дека без Бог си никој и ништо, и дека без Бог си ветер и магла,...

Беседа за блудниот син (прв дел) (16.02.2020)

Беседа за блудниот син (прв дел) (16.02.2020)

 Бог и Отец на секого од нас подеднакво, без збор и без услов, ни ја дава полнотата на Својата благодат. Од нас самите, од нашата слободна волја зависи како ќе...

Св.  Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Св. Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Ќе настане глад - рекол Пророкот, оплакувајќи го Ерусалим - но не глад за леб и вода, туку чулен глад за словото Божје (Ам. 8, 11). Глад, тоа е состојба...

« »