логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 Job.jpg

18 Мај, Света Архиерејска Литургија
 Свети Јосиф, Православна Црква во Америка,Витон, Иллиноис


ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!

  На 18 мај во Неделата посветена на  Раслабениот  во црквата посветена на  Свети Јосиф и Свети Маченик Габриел во Витон, Иллиноис која е дел на Православаната Црква во Америка  се одбележа 10 годишен јубилеј од постоењето на црквата. Света Архиерејска Литургија отслужи Архиепископот за Средно западна Америка Г-дин Г-дин Јоб, а црковното пеење го збогати хорот од Семинаријата Свети Тихон, Пенсилванија. На Богослузбата беше поканет и полскиот Архиепископ Сања кој беше спречен да дојде, но на црквата и испрати мошти од Свети Маченик Игнатиус од Јаблезна(Jableczna), Светител од Полска кој бил убиен од нацистите 1942 година.

  “Оваа црква е редок пример на вистински Христијански дом “низ солзи радосници истакна Архиепископот Јоб. Интересна е врската помеѓу црковната општина Свети Јосиф и Свети Маченик Габриел.

  Уште во деведесетите години времето на падот на комунизмот Отец Јон со сопругата  организираа интернационални Православни летни кампови и други религиозно едукативни програми, илегални за времето на комунизмот во Русија и Полска. Многу од верниците на денешнава црква партиципираа во тие кампови  кои секогаш вклучуваа посета на моштите на Свети Маченик Габриел во Биалсток Катедралната црква. Во 1997 година Архиепископот Сава од Биалсток ја посети тогашната црковна опстина и и' поклони дел од Светите мошти. Реликвијата беше вградена во икона на Свети Маченик Габриел која Отец Јон ја купи на едно од патувањата во Полска и се чува во олтарот на црквата. Веднаш  после настанот по Божја промисла се воведуваше и старословенески јазик во литургијата заради големиот број на верници од словенско говорно подрачје. Од само пред нешто повеќе од десетина години кога поради немање на средства Богослужбите се одржуваа во изнајмени простории, тогашната црковна општина прерасна во Црква со стотици верници со богата мисионерска дејност.

  На Богослужбите заедно се молат верници од  Америка, Полска, Русија, Украина, Бугарија, Албанија, Романија, Етиопија, Грција, Србија, Македонија а пред љубовта кон Бога , политиката е немоќна да ги раздели. Нескриено е задоволството на отец Јон поради присуството на верници од Македонија, и како вљубеник во македонското црковно пеење често пати ќе не замоли  “Запејте ми нешто на Македонски”.
  По молитвите на Свети Јосиф, Свети Габрриел и Свети Игнатиус нека е за Многу години!

 Job1.jpg

Job2.jpg

Job3.jpg

 

Прилогот го подготвија верници при МПЦ Св Кирил И Методиј, Хинсдел (Чикаго), Илиноис.

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 404
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

БEСEДА за расудувањe пo тeлoтo и пo духoт

БEСEДА за расудувањe пo тeлoтo и пo духoт

Така им рeкoл Сeзнајниoт Гoспoд на Eврeитe: “Виe судитe пo тeлo”, бидeјќи тиe фатилe вo прeљуба eдна жeна и сакалe да ја камeнуваат заради тeлeсниoт грeв. Нo Гoспoд ја сoглeдал...

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

За големото мнозинство на верни луѓе Великиот Пост - тоа, пред се, е кратката молитва, позната под името молитва на Ефрем Сирин, еден од источните христијански учители од ИВ век...

Месопусна недела: Страшниот суд

Месопусна недела: Страшниот суд

Христијанската љубов е „возможна невозможност“ да се види Христос во секој човек, кој и да е, човекот што Бог, по Својата вечна и тајна промисла, решил да го воведе во...

 о. Горан Стојчевски:  МАЈЧИНСКАТА ЉУБОВ И СИНОВСКИОТ ОДНОС

о. Горан Стојчевски: МАЈЧИНСКАТА ЉУБОВ И СИНОВСКИОТ ОДНОС

Во Светото Евангелие, како и на фреските и иконите што ги доловуваат сите искупителни и спасителни моменти од сведоштвото на Богочовекот, преку кои човекот и светот се спасени, наидуваме и...

Отец Методиј Митановски: ЗА БЛУДНИОТ СИН

Отец Методиј Митановски: ЗА БЛУДНИОТ СИН

Кога го слушаме Евангелието за блудниот син најголем проблем е што го поврзуваме со други луѓе а не со самите нас.Така секогаш се сеќаваме на некој мал човек што прокоцкал...

Митрополит Европски Пимен: Беседа за Блудниот син

Митрополит Европски Пимен: Беседа за Блудниот син

Но да си споменеме и дека има браќа (како братот од денешната парабола) кои ќе стојат на вратата и ќе роптаат кон таткото зошто нè примил и кои ќе се...

Беседа за блудниот син (втор дел) (29.02.2020)

Беседа за блудниот син (втор дел) (29.02.2020)

Да дојдеш на себеси е да видиш дека без Бог си гол и бос, и дека без Бог си никој и ништо, и дека без Бог си ветер и магла,...

Беседа за блудниот син (прв дел) (16.02.2020)

Беседа за блудниот син (прв дел) (16.02.2020)

 Бог и Отец на секого од нас подеднакво, без збор и без услов, ни ја дава полнотата на Својата благодат. Од нас самите, од нашата слободна волја зависи како ќе...

Св.  Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Св. Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Ќе настане глад - рекол Пророкот, оплакувајќи го Ерусалим - но не глад за леб и вода, туку чулен глад за словото Божје (Ам. 8, 11). Глад, тоа е состојба...

« »