логоFacebookTwitterYouTubeeMail

На 28 јули 2015 година, на празникот на светиот рамноапостолен кнез Владимир, во Русија се одржаа црковно-државни свечености, посветени на 1000-годишнината од упокојувањето на покрстителот на Русија. На овој ден, Неговата Светост Рускиот Патријарх Кирил отслужи Божествена Литургија во соборниот храм на Христос Спасителот во Москва.На Неговата Светост му сослужуваа постојаните членови на Светиот Синод на Руската Православна Црква, како и претставници од помесните Православни Цркви: Цариградската Патријаршија, Александриската Патријаршија, Ерусалимската Патријаршија, Грузиската Православна Црква, Српската Православна Црква, Романската Православна Црква, Бугарската Православна Црква, Кипарската Православна Црква, Грчката Православна Црква, Албанската Православна Црква, Полската Православна Црква, Православната Црква на Чешка и Словачка, Православната Црква во Америка.Во храмот на Христос Спасителот во Москва беше поставена икона и ковчег со моштите на светиот рамноапостолен велик кнез Владимир.По читањето на Евангелието, поглаварот на Руската Црква им се обрати на верните, меѓу другото, велејќи:

„Како што е напишано за крштението на Владимир во Словото за законот и благодатта на Митрополитот Киевски Иларион, првиот руски Митрополит, ’засветли разумот во неговото срце, разбирајќи ја суетата на идолските лаги‘. Кнезот Владимир јасно ја увидел оваа суетна лага – и тоа не само со својот ум, туку и со срцето, бидејќи било невозможно со само една мисла да постигне толку длабок пресврт, не само во својата душа, туку и во животот на многумина. Било потребно целото битие да се потчини на овие мисли, за со нив да биде проникнато и срцето. И во тајната на крштението Владимир го пронаоѓа тоа единство на мислите и чувствата. Тој и со разумот и со срцето ја прима христијанската вера и станува друг човек.Сите ја забележале преобразбата на личноста на грозниот кнез. Тој целосно го сменил својот личен живот, го сменил својот однос кон оние што го опкружувале, кон народот; станал милостив, но и строг владетел. Луѓето почнале да се обединуваат околу него, и народот, носител на вистинската мудрост, сето тоа го забележал и го нарекол кнезот – Црвено Сонце. Навистина, тоа е единствениот случај во целата наша историја што не некој од власта, не некој од елитата, кои сакаат да му угодат на владетелот, му го доделиле овој епитет – од самата длабочина на животот на луѓето произлегло признанието дека со крштението Владимир се сменил. (...) Пример за оваа промена, за исфрлањето на старите вредности и пронаоѓањето на нови се децата на кнезот Владимир – Борис и Глеб. Се чинело дека биле должни насила да го извојуваат Киевскиот престол од својот брат, или, пак, знаејќи дека е способен за братоубиство, со меч да се заштитат себеси. Сепак, тие се првите наши руски светители, одбивајќи да подигнат меч на братот, и затоа го добиле името ’страстотерпци‘. Дури и кога се соочиле лице в лице со групата што била пратена против нив, тие не посегнале по меч, туку загинале во смирение пред волјата Божја, сведочејќи за животната сила на духовниот идеал, вгнезден во нив и во многумина со крштението на Владимир, со крштението на Русија“.

                  
извор: Патриархиа.ру

Преземено од: МПЦ-ОАПоуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 12, 2019

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот, страстите и себичната волја) на Крстот и Гробот Христов за да можат да воскреснат со Него и „да одат во обновеноста на животот“ (Рим. 6, 4).Ова е дејството на покајанието…
Ноември 09, 2019
st-demetrius

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ Бог со сето свое срце и душа, па веднаш по враќањето од царската престолнина почнал јавно да проповеда и својот народ да го одвраќа од многубоштвото, водејќи го така кон…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 84
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Митрополит Струмички Наум - Последна надеж за спасение

Ное 04, 2019 Беседи 59
Uspenie.Bogorodica.jpg
Она нѐ научи Кој Е смислата на нашиот живот. Она нѐ научи Кој Е вистинска љубов. Она нѐ…

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Окт 28, 2019 Беседи 167
7.Vselenski.sobor
Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто…

Беседи

Слово на Неговото Високопреосвештенство Митрополит Тимотеј – Дваесет и прва недела по Педесетница

Слово на Неговото Високопреосвештенство Митрополит Тимотеј – Дваесет и прва недела по Педесетница

Такви луѓе во Христово време имало многу, но и денес не се малку. Тие малку се интересираат за Евангелието, или, пак, и воопшто не се интересираат, а некои се дури...

Два приода кон слободата

Два приода кон слободата

Првиот, после неговата средба со Ослободителот и Спасителот Христос, од корен се променува: од гол постанува „облечен и разумен“; од несоцијален, којшто живеел по гробовите и пустината, сега се наоѓа...

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Во трњето кое го уништува Словото на Божествената вистина, освен богатството, насладите и животните грижи (Лк. 8,14), во нашето време треба ги видиме и различните лажни учења кои ги шират...

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

И ние, кои го носиме името христијани, кои живееме со верата на мачениците – сме сведоци за Христа. Некои, можеби, со право, ќе се запрашаат – па како можеме ние...

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

Така пoстапувал и св. Авeркиј. Кoга видeл мнoгу нарoд вo маки и вo бoлeсти, тoј клeкнал на eднo мeстo и сe пoмoлил на Бoга, да oтвoри тoпла и лeкoвита вoда...

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Кога ќе се очисти садот на душата, тогаш сам по себе ќе биде исполнет од благодатта Божја. Од послушанието се раѓа молитвата, а од молитвата – теологијата.

Митрополит Струмички Наум:  Зошто пишувам?

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто напишано. На крај, нашето заедничко давање, нашиот заеднички опит преточен и во слово, е...

БEСEДА за дeцата и нивната пoфалба на Гoспoда

БEСEДА за дeцата и нивната пoфалба на Гoспoда

Oсвeн тoа, вo малитe дeца трeба да сe вбрoјат и самитe апoстoли, и мнoгутe свeтитeли, испoсници, мачeници за Христа и дeвoјки, илјадници и илјадници oд oниe кoи нeвинo и прoстoдушнo...

БEСEДА за кoрисниoт гнeв

БEСEДА за кoрисниoт гнeв

Гнeвeтe сe, браќа, на сeбe и пoвeќe нe грeшeтe. Гнeвeтe сe на свoитe грeвoви спoрeд мислитe и дeлата и пoвeќe нe грeшeтe. Гнeвeтe сe на сатаната, таткoтo на лагата и...

« »