логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Од 9 до 12 февруари годинава во главниот град на Словенија се одржала Меѓународна конференција под покровителство на Меѓународниот општествен фонд за единство на православните народи (МОФЕПН). Мотото на овогодинешната конференција било: „Човечко достоинство, слободи и права: христијанско гледиште“ и на него учество зеле претставници од над 20 држави и државни парламенти, како и поголемиот број Помесни православни цркви. На отворањето пред присутните се обратиле политичари од Словенија и Русија, како и неколку црковни великодостоинственици од Православната, римо-католичката и лутеранската црква. Било прочитано и поздравно писмо испратено до конференцијата од страна на Волоколамскиот Митрополит Иларион, претседател на Одделот за надворешни црковни работи на Московската Патријаршија.


Дел од учесниците на оваа конференција излегле со невообичаено барање за „радикализација на христијанството“. Имено, како што појаснила поранешната амбасадорка на Австрија, г-ѓа Андреа-Анастасија Сандхакер, терминот „радикализација“ во ова барање треба да се сфати во неговиот првичен контекст. „Тој збор произлегува од латинскиот збор radix, што значи корен. Јас многу би сакала токму во тој смисол христијанството да се радикализира, т.е. да се врати кон своите почетни корени и извори“. Според неа, на светот му е потребно обожение, наспроти современите барања за погрешно сфатените ‘слободи’ и ‘достоинства’.

- Единствено кога Бог ќе се врати во центарот на личносното битие, прашањето за човекови права нема да биде актуелно, затоа што при соединувањето со Бога ние сето тоа го добиваме автоматски – заклучила Австријката.

Претставникот на Европското христијанско-политичко движење, Белгиецот г. Лео ван Доесбург, се надоврзал на овој став додавајќи дека една од грешките на современиот свет бил обидот на политиките на ЕУ и САД за создавање на „алтернатива за христијанството“, а тоа, според него, биле „толеранцијата и секуларизмот’.- Оние, кои се застапуваат за толеранција и секуларизам, не го гледаат главното нешто, односно во самото човеково достоинство тие (намерно или не) не го согледуваат залогот на човековите права. Затоа и се обидуваат да создадат свои псевдоправа, а со самото и да го изопачат сфаќањето на човечката личност – изјавил тој. – Секуларистите сакаат да си играат со поими како „еднаквост“ и „слобода“. Но, на тој начин тие се обидуваат да создадат некакви посебни услови за малцинствата кои навидум ги застапуваат. Сите потребни концепти се изложени во Универзалната декларација за човекови права. Залагајќи се за толеранција кон едните, тие се однесуваат нетолерантно кон другите, унижувајќи ги нивните права и достоинства. Вистинската слобода е единствено во Христа и со Христа, а сè друго се покажува како псевдослобода – потврдил белгискиот политичар.

Како дел од работата на конференцијата бил посетен концентрациониот логор изграден во 1941г. во Љубљана. Според претседателот на МОФЕПН, проф. Валериј Алексеев, потребата за посетување на овие историски споменици е особено важна денес, за современиот човек да биде потсетен на ужасите од Втората светска војна, но и како доказ за спротивставување на нараснувачката нацистичка идеологија со која се соочуваат неколку европски држави.

По завршувањето на конференцијата, ќе биде изготвено комунике кое ќе биде испратено до сите позначајни комисии на Европската Унија и релевантни меѓународни форуми и институции. Изложените говори и дискусии ќе бидат објавени во повеќејазичен зборник.

На маргините од средбата, имигрантите од поранешниот Советски Сојуз упатиле апел до Московската Патријаршија за изградба на руско-српска црква во Марибор.

Инаку, МОФЕПН е основан во април 1995 година. Основна цел на оваа организација е зајакнување на духовните врски меѓу православните народи.

Извор: РИА Новости

Преземено од: Кумановско- осоговска епархијаПоуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 12, 2019

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот, страстите и себичната волја) на Крстот и Гробот Христов за да можат да воскреснат со Него и „да одат во обновеноста на животот“ (Рим. 6, 4).Ова е дејството на покајанието…
Ноември 09, 2019
st-demetrius

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ Бог со сето свое срце и душа, па веднаш по враќањето од царската престолнина почнал јавно да проповеда и својот народ да го одвраќа од многубоштвото, водејќи го така кон…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 65
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Митрополит Струмички Наум - Последна надеж за спасение

Ное 04, 2019 Беседи 48
Uspenie.Bogorodica.jpg
Она нѐ научи Кој Е смислата на нашиот живот. Она нѐ научи Кој Е вистинска љубов. Она нѐ…

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Окт 28, 2019 Беседи 149
7.Vselenski.sobor
Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто…

Беседи

Два приода кон слободата

Два приода кон слободата

Првиот, после неговата средба со Ослободителот и Спасителот Христос, од корен се променува: од гол постанува „облечен и разумен“; од несоцијален, којшто живеел по гробовите и пустината, сега се наоѓа...

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Во трњето кое го уништува Словото на Божествената вистина, освен богатството, насладите и животните грижи (Лк. 8,14), во нашето време треба ги видиме и различните лажни учења кои ги шират...

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

И ние, кои го носиме името христијани, кои живееме со верата на мачениците – сме сведоци за Христа. Некои, можеби, со право, ќе се запрашаат – па како можеме ние...

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

Така пoстапувал и св. Авeркиј. Кoга видeл мнoгу нарoд вo маки и вo бoлeсти, тoј клeкнал на eднo мeстo и сe пoмoлил на Бoга, да oтвoри тoпла и лeкoвита вoда...

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Кога ќе се очисти садот на душата, тогаш сам по себе ќе биде исполнет од благодатта Божја. Од послушанието се раѓа молитвата, а од молитвата – теологијата.

Митрополит Струмички Наум:  Зошто пишувам?

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто напишано. На крај, нашето заедничко давање, нашиот заеднички опит преточен и во слово, е...

БEСEДА за дeцата и нивната пoфалба на Гoспoда

БEСEДА за дeцата и нивната пoфалба на Гoспoда

Oсвeн тoа, вo малитe дeца трeба да сe вбрoјат и самитe апoстoли, и мнoгутe свeтитeли, испoсници, мачeници за Христа и дeвoјки, илјадници и илјадници oд oниe кoи нeвинo и прoстoдушнo...

БEСEДА за кoрисниoт гнeв

БEСEДА за кoрисниoт гнeв

Гнeвeтe сe, браќа, на сeбe и пoвeќe нe грeшeтe. Гнeвeтe сe на свoитe грeвoви спoрeд мислитe и дeлата и пoвeќe нe грeшeтe. Гнeвeтe сe на сатаната, таткoтo на лагата и...

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

„Да зборувам на сите човечки јазици, па дури и на ангелски, штом љубов немам, ќе бидам бакар, што ѕвони, или кимвал, што ѕвечи. Да имам пророчки дар и да ги...

« »