логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Киевските власти се подготвуваат кривично да го гонат епископот Лонгин (викарен епископ на Буковинската епархија на Московската Патријаршија) поради неговиот апел до младината да не оди во братоубиствена војна на истокот од Украина. Според директорот на Секретаријатот за религии и националности од украинското Министерство за култура, г. Андреј Јураш, подрачното Министерство се обратило до Министерството за внатрешни работи и Службата за безбедност поради повикот на владиката на „игнорирање на мобилизацијата во Украина“. Овие чекори Министерството ги презело по овјавувањето на проповедта на владиката Лонгин во списанието на романски јазик „Libertatea Cuvantului“. Во неа, Преосветениот напишал:

- Ве повикувам да бидете единствени и да не ги испраќате своите деца во смрт. Нашата православна вера не ни дозволува да се убиваме едни со други. Тие сакаат да умираат наши луѓе, кои живеат во мир и со Бога, поради нивните политички интереси, порати интересите на оние кои ги штитат нивните бизниси и функции.

Драги мои, не ви е дозволено да пукате и да убивате. Бог го дава животот, Тој и го одзема. Украинските лидери изјавија дека „православната вера е најголемиот непријател на Украина“. Така им наредиле странците, на кои вистината им е неподнослива, затоа што се слепи.

Како можете да земете оружје в раце и да пукате во Божјото создание? И војникот спроти тебе има мајка, жена, деца, како и ти. Зошто на сила нè принудуваат да убиваме? Тајното ќе стане јавно: погинаа илјадници и десетици илјади, а тие говорат само за неколку стотици жртви. Јас нема да ве благословам да одите во војна. Ние ве повикуваме на мир. Убиени се околу 10 илјади војници, дури и нивните мајки не знаат дека синовите им се убиени. Не се занимавам со политика, туку со болка ви велам дека ова не е војна против непријателот, туку војна помеѓу нас.

Кога САД ги штитат проклетниците, тие гледаат како православните се убиваат меѓу себе, а тие, проклети, за тоа време јадат, пијат, се веселат и радуваат дека на оваа света земја се пролева крв. Тие во целост ќе платат за оваа крв – продолжил владиката – крвта со која ги извалкаа своите раце и облека. Сето ова е дело на проклетата Европа, за која светите отци велеа: „Не поклонувајте им се на ѕверовите“, и на Американците кои насекаде, каде и да се замешаат, сеат непријателство и крвопролевање. А сега, тие се тргнале на страна и се насладуваат гледајќи као се пролева крвта на нашите христијани.

Браќа, сите ние чувствуваме дека сме на прагот на Третата светска војна. Ете зошто и ви повикувам: „Покајте се!“ Им се заблагодарувам на сите села во Буковина, на сите нејзини жители. Сите се повикани да речат: „Не ги даваме нашите деца во смрт!“

На крајот од оваа проповед, г. Лонгин актуелните украински власти ги нарекува сатанисти и слуги на лукавиот, заканувајќи се дека доколку не престанат со ваквите дела, Бог ќе ги сопре. Инаку, епископот Лонгин на македонската јавност ѝ е познат од филмот „Тврдина“ („Форпост“) во кој беше документирана неговата активност во манастирското сиропиталиште на западот од Украина.

Извор: Православная Жизнь

Преземено од: Кумановско-осоговска епархијаПоуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 12, 2019

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот, страстите и себичната волја) на Крстот и Гробот Христов за да можат да воскреснат со Него и „да одат во обновеноста на животот“ (Рим. 6, 4).Ова е дејството на покајанието…
Ноември 09, 2019
st-demetrius

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ Бог со сето свое срце и душа, па веднаш по враќањето од царската престолнина почнал јавно да проповеда и својот народ да го одвраќа од многубоштвото, водејќи го така кон…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 84
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Митрополит Струмички Наум - Последна надеж за спасение

Ное 04, 2019 Беседи 59
Uspenie.Bogorodica.jpg
Она нѐ научи Кој Е смислата на нашиот живот. Она нѐ научи Кој Е вистинска љубов. Она нѐ…

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Окт 28, 2019 Беседи 167
7.Vselenski.sobor
Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто…

Беседи

Слово на Неговото Високопреосвештенство Митрополит Тимотеј – Дваесет и прва недела по Педесетница

Слово на Неговото Високопреосвештенство Митрополит Тимотеј – Дваесет и прва недела по Педесетница

Такви луѓе во Христово време имало многу, но и денес не се малку. Тие малку се интересираат за Евангелието, или, пак, и воопшто не се интересираат, а некои се дури...

Два приода кон слободата

Два приода кон слободата

Првиот, после неговата средба со Ослободителот и Спасителот Христос, од корен се променува: од гол постанува „облечен и разумен“; од несоцијален, којшто живеел по гробовите и пустината, сега се наоѓа...

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Во трњето кое го уништува Словото на Божествената вистина, освен богатството, насладите и животните грижи (Лк. 8,14), во нашето време треба ги видиме и различните лажни учења кои ги шират...

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

И ние, кои го носиме името христијани, кои живееме со верата на мачениците – сме сведоци за Христа. Некои, можеби, со право, ќе се запрашаат – па како можеме ние...

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

Така пoстапувал и св. Авeркиј. Кoга видeл мнoгу нарoд вo маки и вo бoлeсти, тoј клeкнал на eднo мeстo и сe пoмoлил на Бoга, да oтвoри тoпла и лeкoвита вoда...

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Кога ќе се очисти садот на душата, тогаш сам по себе ќе биде исполнет од благодатта Божја. Од послушанието се раѓа молитвата, а од молитвата – теологијата.

Митрополит Струмички Наум:  Зошто пишувам?

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто напишано. На крај, нашето заедничко давање, нашиот заеднички опит преточен и во слово, е...

БEСEДА за дeцата и нивната пoфалба на Гoспoда

БEСEДА за дeцата и нивната пoфалба на Гoспoда

Oсвeн тoа, вo малитe дeца трeба да сe вбрoјат и самитe апoстoли, и мнoгутe свeтитeли, испoсници, мачeници за Христа и дeвoјки, илјадници и илјадници oд oниe кoи нeвинo и прoстoдушнo...

БEСEДА за кoрисниoт гнeв

БEСEДА за кoрисниoт гнeв

Гнeвeтe сe, браќа, на сeбe и пoвeќe нe грeшeтe. Гнeвeтe сe на свoитe грeвoви спoрeд мислитe и дeлата и пoвeќe нe грeшeтe. Гнeвeтe сe на сатаната, таткoтo на лагата и...

« »