логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


Чудо во Австрија

Стогодишнината од трагичниот атентат, планиран од масоните, врз австрискиот Надвојвода Франц Фердинанд и неговата сопруга, Војвотката Софија од Гогенберг била одбележана на 28 јуни 2014 година.

Атентатот изведен пред сто години го запалил европскиот фитил и довел до Првата светска војна. Грижливо испланиран од меѓународните масони, а изведен од младиот изманипулиран босански студент, атентатот успешно ја уништил старата Европа засекогаш, и довел до распаѓање на Христијанските монархии. Иако советуван од руската царска Влада, со која Надвојводата одржувал срдечни односи, да не го посети Сараево, престолонаследникот сепак одлучил да го стори тоа.

Надвојводата го добил статусот на престолонаследник на Австро-Унгарскиот престол на 19 мај 1896 година, на празникот на св. Јов и роденденот на идниот маченик, царот Николај II. Во 1900 година, побожниот надвојвода ја оженил неговата идна сопруга Софија. Во 1906 г. тој разработил план за преземање на власта од старите унгарски аристократи кои се изживувале врз поробените Словени од Австро-Унгарското Царство, и создал услови за дарување автономија на над 12 различни националности. Според него, единствено преку таквата децентрализација би се осигурало постоењето на Империјата. Австро-Унгарскиот престолонаследник не попуштил пред притисоците на унгарските елити, и сакал да осигура мир со Русија и Србија, истовремено бивајќи свесен дека француските и унгарските масони не го посакуваат тоа, туку бараат Австро-Руска војна. Оттука бил и нивиот мотив за атентатот во Сараево.

Оваа година, од 9 до 11 мај 2014 година, чукунвнуците на Надвојводата во Австрија го поканиле пратеникот на Митрополитот Иларион од Руската Заграднична Црква, кој со себе ја понел мироточивата икона на светиот цар Николај II. На 10 мај, под кружните сводови од замокот Артстетен во Долна Австрија крај реката Дунав, на гробот на убиениот Надвојвода бил прочитан акатистот на светиот цар Николај II, и тогаш се случило чудо.

„Позадината на иконата се измени, и ореолот околу главата на царот-маченик започна да зрачи со златни зраци; неговата облека започна за сјае, а неговиот лик како да оживеа, неговата уста се отвори и усните му се движеа како да зборува. Неговата рака го направи крсниот знак како благослов, и се почувствува силно благоухание; изгледаше како да ќе почне да се движи целото негово тело“, пишува Н.Е. Принцезата Росалија вон Гогенберг.

Никој од присутните не останал рамнодушен пред ова чудо.

Извор: Orthodox England

Преземено од: Кумановско- осоговската епархија

 12-ти јули, лето Господово 2014

Друго:

 sarovski.s.jpg

ГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ДИВЕЕВО 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 746
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Архиепископот г.г. Стефан:Продолжи ги богољубивите и родољубивите дела

Архиепископот г.г. Стефан:Продолжи ги богољубивите и родољубивите дела

    Со денешниов чин, преку Светиот Дух, врз тебе се изли љубовта Божја[6], и тој дар ќе ти помага со љубов да им служиш на луѓето и да ги исполнуваш задолженијата...

Партениј Епископ Антаниски и Игумен Бигорски:Да си биде епископ значи да се биде прв во служењето

Партениј Епископ Антаниски и Игумен Бигорски:Да си биде епископ значи да се биде прв во служењето

Да се биде епископ, преемник на апостолската благодат, значи да се биде прв не во превласта, не во некакви привилегии, туку во одговорноста и во служењето на другите за добро,...

О.Бобан Митевски: Долгоденствувај владико свет, Преосветен епископе Антаниски, г. Партениј

О.Бобан Митевски: Долгоденствувај владико свет, Преосветен епископе Антаниски, г. Партениј

Денес беше сецрковно торжество, радост за дојдените заради љубовта во Христа... Радост долгоочекувана, желба кој тивко тлееше во посакувањата на илјадници наши браќа и сестри христијани. Се се радуваше. Толку...

Митрополит Струмички Наум: Првенство по чест (11.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Првенство по чест (11.07.2020)

Нема таков голем грев пред Бог каков што е духовниот геноцид што се врши над нашата света Црква. Да имаш власт да сврзуваш и да разврзуваш и на небото и...

Митрополит Струмички Наум:  Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Теологија без умно-срдечна молитва е повеќе технологија, т.е. умешност, односно техника на составување и вообликување на мислата и на зборот, отколку богословие, отколку Божјо слово; повеќе знаење што произлегува од...

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

« »