логоFacebookTwitterYouTubeeMail

  (19.02.2014 21:13)На 14 февруари 2014 год., претседателот на Одделот за надворешни црковни врски при Московската Патријашија Волоколамскиот Митрополит Иларион, при остварувањето на поклоничко патување на Света Гора пристигна во манастирот Ватопед. Во храмот на заедницата Владиката и неговата придружба се поклони пред Појасот на Пресвета Богородица, чудотворните икони на Небесната Царица „Радост и утеха“ и „Сецарица“, чесните глави на св. Григориј Богослов и св. Јован Златоуст, соопшти Патриархия.ru.Пред празничното бдение, гостите ги прими игуменот на манастирот архимандрит Ефрем, кој им раскажа за последните случувања на манастирскиот живот. Игуменот посвети особено внимание на добрите промени во животот на Руската Православна Црква, поврзани со растот на бројот на нејзините епархии. За време на разговорот, исто така, го покрена и прашањето за состојбата на христијаните во Сирија.

По средбата Митрополитот Иларион и неговата придружба присуствуваа на сеноќното бдение по повод Сретение Господово.

На 15 февруари, денот на Сретението Господово, Волоколамскиот Митрополит Иларион, во сослужение на Зихинијскиот и Неврокопски Митрополит Јеротеј (Грчка Православна Црква), архимандртитот Ефрем и браќата свештенослужители при манастирот, отслужи празнична Божествена Литургија.

Истиот ден, претседателот на ОНЦВ, заедно со претседателот на АД „Руски железници“, претседателот на одборот на доверители при Фондот на св. апостол Андреј Првоповиканиот В.И. Јакунин, учествуваше во удостојувањето на игуменот на манастирот Ватопед архимандрит Ефрем со меѓународното признание за „Вера и лојалност“, востановено од Фондот.Во својот говор, обраќајќи се кон игуменот и браќата од манастирот, Митрополитот Иларион раскажа за дејноста на Фодот на св. ап. Андреј, нагласувајќи го историското значење на носењето на Појасот на Пресвета Богородица во пределите на Руската Православна Црква, кое беше организирано со посредство на истиот.

 

  Извор: Православие.ру

Преземено од: МПЦ-ОА

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 12, 2019

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот, страстите и себичната волја) на Крстот и Гробот Христов за да можат да воскреснат со Него и „да одат во обновеноста на животот“ (Рим. 6, 4).Ова е дејството на покајанието…
Ноември 09, 2019
st-demetrius

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ Бог со сето свое срце и душа, па веднаш по враќањето од царската престолнина почнал јавно да проповеда и својот народ да го одвраќа од многубоштвото, водејќи го така кон…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 58
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Митрополит Струмички Наум - Последна надеж за спасение

Ное 04, 2019 Беседи 47
Uspenie.Bogorodica.jpg
Она нѐ научи Кој Е смислата на нашиот живот. Она нѐ научи Кој Е вистинска љубов. Она нѐ…

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Окт 28, 2019 Беседи 140
7.Vselenski.sobor
Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто…

Беседи

Два приода кон слободата

Два приода кон слободата

Првиот, после неговата средба со Ослободителот и Спасителот Христос, од корен се променува: од гол постанува „облечен и разумен“; од несоцијален, којшто живеел по гробовите и пустината, сега се наоѓа...

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Во трњето кое го уништува Словото на Божествената вистина, освен богатството, насладите и животните грижи (Лк. 8,14), во нашето време треба ги видиме и различните лажни учења кои ги шират...

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

И ние, кои го носиме името христијани, кои живееме со верата на мачениците – сме сведоци за Христа. Некои, можеби, со право, ќе се запрашаат – па како можеме ние...

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

Така пoстапувал и св. Авeркиј. Кoга видeл мнoгу нарoд вo маки и вo бoлeсти, тoј клeкнал на eднo мeстo и сe пoмoлил на Бoга, да oтвoри тoпла и лeкoвита вoда...

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Кога ќе се очисти садот на душата, тогаш сам по себе ќе биде исполнет од благодатта Божја. Од послушанието се раѓа молитвата, а од молитвата – теологијата.

Митрополит Струмички Наум:  Зошто пишувам?

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто напишано. На крај, нашето заедничко давање, нашиот заеднички опит преточен и во слово, е...

БEСEДА за дeцата и нивната пoфалба на Гoспoда

БEСEДА за дeцата и нивната пoфалба на Гoспoда

Oсвeн тoа, вo малитe дeца трeба да сe вбрoјат и самитe апoстoли, и мнoгутe свeтитeли, испoсници, мачeници за Христа и дeвoјки, илјадници и илјадници oд oниe кoи нeвинo и прoстoдушнo...

БEСEДА за кoрисниoт гнeв

БEСEДА за кoрисниoт гнeв

Гнeвeтe сe, браќа, на сeбe и пoвeќe нe грeшeтe. Гнeвeтe сe на свoитe грeвoви спoрeд мислитe и дeлата и пoвeќe нe грeшeтe. Гнeвeтe сe на сатаната, таткoтo на лагата и...

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

„Да зборувам на сите човечки јазици, па дури и на ангелски, штом љубов немам, ќе бидам бакар, што ѕвони, или кимвал, што ѕвечи. Да имам пророчки дар и да ги...

« »