логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Соопштение за бракот од православните Епископи на Америка (25.09.2013 11:55)


Од своето редовно годишно собрание, одржано од 17 до 19 септември во Чикаго, Соборот на канонски православните Епископи на Северна и Централна Америка изнесе соопштение во кое го изразува непроменливиот став на Црквата во однос на прашањето за бракот.

„Ние, Соборот на канонски православните Епископи на Северна и Централна Америка, кои претставуваме милиони православни христијани во САД, Канада и Централна Америка, изразуваме длабока загриженост поради неодамнешните потези на владата и одредени општествени трендови кои се однесуваат на статусот на бракот во нашите земји, пред сѐ, на легализацијата на истополните бракови.

Православното учење за бракот и половите, цврсто втемелено во Светото Писмо, 2000-годишното Предание на Црквата и канонското право, учи дека Светата Тајна Брак е заедница од маж и жена, и дека автентичниот брак ја отсликува светата заедница која постои меѓу Христос и Неговата невеста – Црквата.

Кон луѓето со хомосексуална ориентација треба да се однесуваме со истата милост и љубов кои на целото човештво им ги подари нашиот Господ Исус Христос, бидејќи Црквата е духовна болница во која сите сме повикани да најдеме лек за нашата падната природа, преку Исус Христос, Кој ја прими човековата природа за да ја обнови. Сите ние се бориме со разни страсти, и само во Црквата можеме да ги најдеме средствата за нивно надминување со помош на Божјата благодат. Подлегнувањето на каква било сексуална привлечност: хетеросексуална или хомосексуална, нѐ оттуѓува од Бога.

Ги повикуваме свештенството и православните верници безвремено да сведочат за Христовото учење со своите животи во чистота и светост, со упатување на своите семејства и заедници на евангелските заповеди и верата во нашиот Господ, Кој „го победи светот“.

На крајот, ги охрабруваме нашите верници да се обраќаат кон своите парохиски свештеници или духовни отци со прашања или грижи кои се однесуваат на ова соопштение и неговата практична примена во нивните животи.“

Соборот на канонски православните Епископи на Северна и Централна Америка е еден од дванаесетте епископски собори основани во разни делови од светот. Се содржи од сите канонски, активни православни Архиереи со јурисдикција на територијата на Северна и Централна Америка.

Извор: Светигора

Преземено од: МПЦ-ОА

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 12, 2019

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот, страстите и себичната волја) на Крстот и Гробот Христов за да можат да воскреснат со Него и „да одат во обновеноста на животот“ (Рим. 6, 4).Ова е дејството на покајанието…
Ноември 09, 2019
st-demetrius

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ Бог со сето свое срце и душа, па веднаш по враќањето од царската престолнина почнал јавно да проповеда и својот народ да го одвраќа од многубоштвото, водејќи го така кон…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 84
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Митрополит Струмички Наум - Последна надеж за спасение

Ное 04, 2019 Беседи 59
Uspenie.Bogorodica.jpg
Она нѐ научи Кој Е смислата на нашиот живот. Она нѐ научи Кој Е вистинска љубов. Она нѐ…

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Окт 28, 2019 Беседи 167
7.Vselenski.sobor
Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто…

Беседи

Слово на Неговото Високопреосвештенство Митрополит Тимотеј – Дваесет и прва недела по Педесетница

Слово на Неговото Високопреосвештенство Митрополит Тимотеј – Дваесет и прва недела по Педесетница

Такви луѓе во Христово време имало многу, но и денес не се малку. Тие малку се интересираат за Евангелието, или, пак, и воопшто не се интересираат, а некои се дури...

Два приода кон слободата

Два приода кон слободата

Првиот, после неговата средба со Ослободителот и Спасителот Христос, од корен се променува: од гол постанува „облечен и разумен“; од несоцијален, којшто живеел по гробовите и пустината, сега се наоѓа...

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Во трњето кое го уништува Словото на Божествената вистина, освен богатството, насладите и животните грижи (Лк. 8,14), во нашето време треба ги видиме и различните лажни учења кои ги шират...

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

И ние, кои го носиме името христијани, кои живееме со верата на мачениците – сме сведоци за Христа. Некои, можеби, со право, ќе се запрашаат – па како можеме ние...

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

Така пoстапувал и св. Авeркиј. Кoга видeл мнoгу нарoд вo маки и вo бoлeсти, тoј клeкнал на eднo мeстo и сe пoмoлил на Бoга, да oтвoри тoпла и лeкoвита вoда...

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Кога ќе се очисти садот на душата, тогаш сам по себе ќе биде исполнет од благодатта Божја. Од послушанието се раѓа молитвата, а од молитвата – теологијата.

Митрополит Струмички Наум:  Зошто пишувам?

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто напишано. На крај, нашето заедничко давање, нашиот заеднички опит преточен и во слово, е...

БEСEДА за дeцата и нивната пoфалба на Гoспoда

БEСEДА за дeцата и нивната пoфалба на Гoспoда

Oсвeн тoа, вo малитe дeца трeба да сe вбрoјат и самитe апoстoли, и мнoгутe свeтитeли, испoсници, мачeници за Христа и дeвoјки, илјадници и илјадници oд oниe кoи нeвинo и прoстoдушнo...

БEСEДА за кoрисниoт гнeв

БEСEДА за кoрисниoт гнeв

Гнeвeтe сe, браќа, на сeбe и пoвeќe нe грeшeтe. Гнeвeтe сe на свoитe грeвoви спoрeд мислитe и дeлата и пoвeќe нe грeшeтe. Гнeвeтe сe на сатаната, таткoтo на лагата и...

« »