логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Исламските подржувачи на соборениот претседател на Египет, Мохамед Морси започнаа со подметнување на пожари и напади на цркви во Египет. Според информациите кои се пласираат, само во последните 24 часа се запалени дури 45 цркви.


Инцидентите за палење на цркви и напади врз христијански институции, се шират преку информации на социјалните мрежи од коптски лидери и организации кои одблиску ја следат појавата на анти-христијанското насилство.

Ова е списокот на 45-те запалени цркви во последните 24 часа од страна на Муслиманското братство

Alexandria


Father Maximus Church
Arish

St George Church | Burned | Source
Assiut

Good Shepherds Monastery |  Nuns attacked
Angel Michael Church | Surrounded
St George Coptic Orthodox Church | Photo, Photo, Photo,YouTube

Al-Eslah Church| Burned | Source
Adventist Church | Pastor and his wife kidnapped | Photo
St Therese Church | Photo
Apostles Church | Burning | Source
Holy Revival Church | Burning | Source
Beni Suef

The Nuns School | Photo
St George Church | al-Wasta
Cairo

St Fatima Basilica | Heliopolis | Attempted Attack
Fayoum (Five churches)
St Mary Church | El Nazlah | Gallery
St Damiana Church | Robbed and burned
Amir Tawadros (St Theodore) Church
Evangelical Church | al-Zorby Village | Looting and destruction
Church of Joseph | Burned | Source
Franciscan School | Burned | Source
Gharbiya

Diocese of St Paul | Burned | Source
Giza

Father Antonios
Atfeeh Bishopric
Minya (Around twelve churches)
Church of the Virgin Mary and Father Abram | Delga, Deir Mawas | Source
St Mina Church | Abu Hilal Kebly, Beni Hilal | Source, photo
Baptist Church | Beni Mazar | Source
Deir Mawas Bishopric
Delga Church | Attacked (Previously attacked with fire)
The Jesuit Fathers Church | Abu Hilal district
St Mark Church | Abu Hilal district
St Joseph Nunnery | Photo, photo
Amir Tadros Church | Photo, photo, photo, album
Evangelical Church | Photo
Anba Moussa al-Aswad Church
Apostles Church | Source
Qena

St Mary’s Church | Attempted Burning
Sohag

St George Church |Photo album, photo, photo, video, source, source
St Damiana | Attacked and burned | Source
Virgin Mary | Attacked and burned | Source
St Mark Church & Community Center
Anba Abram Church | Destroyed and burned | Source
Suez

St Saviours Anglican Church | Source
Franciscan Church and School | Street 23 | Burned |Photo, photo, source/photos, photos
Holy Shepherd Monastery and Hospital | Photo
Good Shepherd Church (molotov cocktail thrown)- Relationship with Holy Shepherd Monastery unknown.
Greek Orthodox Church | Photo, Photo

 

Извор: http://kurir.mk/svet/vesti/126800-Teror-Spisok-na-45-zapaleni-crkvi-poslednive-24-casaПоуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 09, 2019
st-demetrius

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ Бог со сето свое срце и душа, па веднаш по враќањето од царската престолнина почнал јавно да проповеда и својот народ да го одвраќа од многубоштвото, водејќи го така кон…
Ноември 07, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од искуство тврдат дека мамат и дека нема што да губам време со нив? Иако често и јас ја имам истата проценка, им одговарам дека човекот досега мене лично не ме излажал и дека…

Митрополит Струмички Наум - Последна надеж за спасение

Ное 04, 2019 Беседи 44
Uspenie.Bogorodica.jpg
Она нѐ научи Кој Е смислата на нашиот живот. Она нѐ научи Кој Е вистинска љубов. Она нѐ…

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Окт 28, 2019 Беседи 109
7.Vselenski.sobor
Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто…

„Осаменоста не е во тоа што сме сами, туку во тоа дека не постои ништо по кое копнееме.“

Јул 01, 2019 Друго од духовност 1071
Јас сум академски сликар и наивен писател. Учев да бидам сликар, но писател – не.…

Беседи

Два приода кон слободата

Два приода кон слободата

Првиот, после неговата средба со Ослободителот и Спасителот Христос, од корен се променува: од гол постанува „облечен и разумен“; од несоцијален, којшто живеел по гробовите и пустината, сега се наоѓа...

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Во трњето кое го уништува Словото на Божествената вистина, освен богатството, насладите и животните грижи (Лк. 8,14), во нашето време треба ги видиме и различните лажни учења кои ги шират...

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

И ние, кои го носиме името христијани, кои живееме со верата на мачениците – сме сведоци за Христа. Некои, можеби, со право, ќе се запрашаат – па како можеме ние...

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

Така пoстапувал и св. Авeркиј. Кoга видeл мнoгу нарoд вo маки и вo бoлeсти, тoј клeкнал на eднo мeстo и сe пoмoлил на Бoга, да oтвoри тoпла и лeкoвита вoда...

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Кога ќе се очисти садот на душата, тогаш сам по себе ќе биде исполнет од благодатта Божја. Од послушанието се раѓа молитвата, а од молитвата – теологијата.

Митрополит Струмички Наум:  Зошто пишувам?

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто напишано. На крај, нашето заедничко давање, нашиот заеднички опит преточен и во слово, е...

БEСEДА за дeцата и нивната пoфалба на Гoспoда

БEСEДА за дeцата и нивната пoфалба на Гoспoда

Oсвeн тoа, вo малитe дeца трeба да сe вбрoјат и самитe апoстoли, и мнoгутe свeтитeли, испoсници, мачeници за Христа и дeвoјки, илјадници и илјадници oд oниe кoи нeвинo и прoстoдушнo...

БEСEДА за кoрисниoт гнeв

БEСEДА за кoрисниoт гнeв

Гнeвeтe сe, браќа, на сeбe и пoвeќe нe грeшeтe. Гнeвeтe сe на свoитe грeвoви спoрeд мислитe и дeлата и пoвeќe нe грeшeтe. Гнeвeтe сe на сатаната, таткoтo на лагата и...

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

„Да зборувам на сите човечки јазици, па дури и на ангелски, штом љубов немам, ќе бидам бакар, што ѕвони, или кимвал, што ѕвечи. Да имам пророчки дар и да ги...

« »