логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


 

Грузискиoт Патријарх крсти 1000 жители на Аџарија (23.06.2013 12:45)


Во почетокот на седмицата, Грузискиот патријарх Илија II во соборниот храм „Рождество Богородично“ во Батуми крсти околу 1000 жители на Аџарија, соопштува „Благовест-инфо“.

 

На 18 јуни, народот уште рано наутро започна да се собира во храмот, откако сите претходно пристапија да се регистрираат. По масовното крштение, патријархот Илија II им се обрати на новокрстените со пригодно слово: „Ги благословувам сите мои крстеници, сите кои примија крштение - оние кои успеаја да дојдат до мене и оние кои не успеаја. Бог да ги благослови вашите деца, вашите семејства, а заедно со вас и цела Грузија“.

 

Во Аџарија живеат Грузијци, чии предци примија ислам во време на турското ропство на областа. По распадот на СССР во Аџарија се спроведува интензивна рехристијанизација на населението. Според некои податоци веќе 70% од Аџаријците се вратија во Православието.

Во таинството извршено од Грузискиот патријарх беа крстени не само деца, туку и возрасни луѓе. „Сам решив да се вратам кон верата на своите предци“, споделува еден од новокрстените Аџаријци. „Се радувам што станав крстеник на патријархот, раскажува млад Грузиец од Аџарија, кој живее во Батуми. – Имам пријатели муслимани, кои се Абхазијци и тие исто така сакаат да го примат Православието“.

По крштението патријархот Илија II ги покани сите свои крстеници во Патријаршијата, обраќајќи им се со пастирско слово. Тие од своја страна го поздравија со стихови и народни песни.

 

Минатото лето во Батуми Патријархот Илија II за прв пат крсти аџариски муслимани. Овој настан во Грузија веќе се нарекува свештена традиција и сите се надеваат дека ќе продолжи и во иднина.

 

Грузискиот Патријарх Илија II ја започна практиката на масовни крштенија во 2008 година. Со цел да се зголеми бројот на рожби во земјата, Патријархот пред неколку години вети дека ќе стане кум на третото и следното дете на секое боговенчано грузиско семејство. До крајот на минатата година, бројот на неговите крстеници достигна 14.000 деца.

 

Извор: Двери.бг

Преземено од: МПЦ-ОАПоуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 09, 2019
7.Vselenski.sobor

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има најголема слобода и моќ пред престолот Божји, и нејзе Црквата, по Бога, најмногу ја почитува и прославува во своите безброј молитви и химни, како најсилна заштитничка и…
Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот,…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 153
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 398
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Беседи

БEСEДА за сoвршeниoт чoвeк

БEСEДА за сoвршeниoт чoвeк

Eдинствoтo на вeрата, браќа, и пoзнавањeтo на Синoт Бoжји, Гoспoда Исуса Христа Спаситeлoт, сoeдинува двајца луѓe вo eдeн чoвeк, илјада луѓe вo eдeн чoвeк и мнoгу милиoни луѓe вo eдeн...

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Следствено, грев е човек да биде острастен кон материјалните нешта, кон земните блага, кои се минливи и му се дадени на човека да му послужат за добро, а не тој...

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

 Бог Го покажа Своето човекољубие не со евтини слова, но со принесувањето на Својот Син. Христос се појави во светот, со низа конкретни дела на љубовта. Првото дело е наклонетоста...

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Посебно по воплотувањето Христово и Неговиот Домострој на нашето спасение, ѓаволот станува како играчка со која малите деца си играат (свети Атанасиј Велики) или како спаринг-партнер за оние што се...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата  поради Бог !

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата поради Бог !

Денес, драги мои пријатели, поученоста од животот на старозаветните праведници ме наведува со вас да зборувам за верата. Имено, нивната големина е одредена само со верата, точно живата и дејствителна...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:  „Епископот седи на место и во обличје Христово“

Викарен Епископ Јаков Стобиски: „Епископот седи на место и во обличје Христово“

 Епископот не станува Епископ поради некаква своја заслуга, туку исклучиво по благоволение Божјо, во послушание кон Светиот Архиерејски Синод, поради молитвите, и најважно од сѐ, заради потребите на Црквата. Затоа,...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

 Страшна е потребата на човекот да се самооправдува; за мене, дури најпогубната појава од сите гревовни појави во човековиот душевен и ментален свет. Самооправдувањето е главна карактеристика на паднатиот човек,...

« »