логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 
Рускиот Патријарх Кирил пристигна во Грција (05.06.2013 09:39)


Рускиот Патријарх Кирил во саботата попладне пристигна во официјална посета на Грција. Тој беше пречекан од страна на Атинскиот Архиепископ Јероним и членовите на Светиот Синод на Грчката Православна Црква. Патријархот беше придружуван од Волоколамски Митрополит Иларион кој е претседател на Одделот за надворешно-црковни односи на Московската Патријаршија, Солнечногорскиот Епископ Сергеј – раководител на секретариатот на Московската Патријаршија, Владимир Легојда – претседател на информативниот оддел на Московската Патријаршија, протоереј Николај Балашков, протоереј Игор Јакимчук, протоѓаконот Владимир Назаркин – сите од Одделот за надворешно-црковни односи. На аеродромот од името на Владата беше заменик-министерот за надворешни работи на Грција, како и Рускиот амбасадор во земјата. 

 

При пристигнувањето Патријархот Кирил изјави: „Во Грција секогаш сум доаѓал со добро расположение. Стапнувам на земјата на православна пријателска земја, со која Русија има добри односи веќе илјада години. Ние, од овде ги добивме луѓето чиј што спомен неодамна го празнувавме – рамноапостолните Кирил и Методиј кои ја положиле основата на нашата писменост. Многу важна е улогата на Грција во христијанизацијата на Русија, а подоцна Русија одигра многу важна улога за ослободувањето на Грција. Нè зближуваат духовни и културни врски, нè сврзува заедничката борба за слободата и независноста на грчкиот народ. И денес многу работи нè сврзуваат. Ова е пријателски народ и јас со радост стапнувам на оваа земја“.

 

Црковната посета е застапена широко од грчките световни и црковни медиуми. Во пресрет на посетата силен одек доби изјавата на Волоколамскиот Митрополит Иларион во врска со проблемите што ги имаат руските монаси коишто сакаат да одат на Света Гора. Тој рече дека и покрај тоа што тие располагаат со сите неопходни документи од страна на руската црковна власт нè добивале соодветни дозволи од страна на Цариградската Патријаршија. Друг проблем што го истакна рускиот црковен „министер за надворешни работи“, е за претворањето на Света Гора во сѐ поширока туристичка зона и опасностите што тоа ги носи за зачувување на духовниот живот таму. 

 

Потоа во Атина официјалната посета продолжува со сослужување на двајцата поглавари во храмот на свети Пантелејмон.

 

Извор: Двери.бг Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…
Ноември 12, 2019

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот, страстите и себичната волја) на Крстот и Гробот Христов за да можат да воскреснат со Него и „да одат во обновеноста на животот“ (Рим. 6, 4).Ова е дејството на покајанието…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 131
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 303
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Митрополит Струмички Наум - Последна надеж за спасение

Ное 04, 2019 Беседи 182
Uspenie.Bogorodica.jpg
Она нѐ научи Кој Е смислата на нашиот живот. Она нѐ научи Кој Е вистинска љубов. Она нѐ…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Следствено, грев е човек да биде острастен кон материјалните нешта, кон земните блага, кои се минливи и му се дадени на човека да му послужат за добро, а не тој...

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

 Бог Го покажа Своето човекољубие не со евтини слова, но со принесувањето на Својот Син. Христос се појави во светот, со низа конкретни дела на љубовта. Првото дело е наклонетоста...

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Посебно по воплотувањето Христово и Неговиот Домострој на нашето спасение, ѓаволот станува како играчка со која малите деца си играат (свети Атанасиј Велики) или како спаринг-партнер за оние што се...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата  поради Бог !

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата поради Бог !

Денес, драги мои пријатели, поученоста од животот на старозаветните праведници ме наведува со вас да зборувам за верата. Имено, нивната големина е одредена само со верата, точно живата и дејствителна...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:  „Епископот седи на место и во обличје Христово“

Викарен Епископ Јаков Стобиски: „Епископот седи на место и во обличје Христово“

 Епископот не станува Епископ поради некаква своја заслуга, туку исклучиво по благоволение Божјо, во послушание кон Светиот Архиерејски Синод, поради молитвите, и најважно од сѐ, заради потребите на Црквата. Затоа,...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

 Страшна е потребата на човекот да се самооправдува; за мене, дури најпогубната појава од сите гревовни појави во човековиот душевен и ментален свет. Самооправдувањето е главна карактеристика на паднатиот човек,...

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

Грeвoт избeзумува, грeвoт oбeзглавува. Чoвeк пoтoнат вo грeвoви и вo пoрoци сличeн e на кoкoшка, чија глава e oтсeчeна, та умирајќи грчeвитo прeта и скoка ваму-таму. Цeлиoт нeзнабoжeчки свeт прeд...

« »