логоFacebookTwitterYouTubeeMail  Се упокои во Господа проф. Славчо Влчанов (29.01.2013 13:22)


Вчера, после долго боледување на 72-годишна возраст почина во својот дом еден од главните библеисти во Бугарија – професор д-р Славчо Влчанов Славов. Роден е во 1940 година во с. Ивански, Шуменско, тој заврши во 1959 година Софиска духовна семинарија „Св. Јован Рилски“ во градот Черепиш, Врачанско, и во 1967 година Духовна академија „Свети Климент Охридски“. Во 1971 година докторираше по Свето Писмо на Стариот Завет под раководство на познатиот библеист проф. д-р Бојан Пиперов. Од 1972 г. својот пат како предавач го започна во Духовната академија како асистент, доцент (1979 г.) и професор (1985-2007 г.). Илјадници се неговите ученици, коишто имале среќа тој да ги подучува во библиските дисциплини. Длабоко верен христијанин и харизматичен предавач, тој беше пример за сите „со слово и дело“ (Рим. 15, 18). Добар црковен певец и прекрасен црковен оратор, тој не престануваше да благовести со песна и слово, а највеќе со своите дела за Воплотениот заради нас и наше спасение Син Божји.

Од неговото перо како плод на деноноќните научни трудови излезени се многу книги, статии, тој учествуваше во ревизијата на синодалниот превод на Библијата уште во 60-тите години од минатиот век, беше главен при правењето на новиот превод на Библијата на бугарски јазик под раководство на Обединетите библиски здруженија. Ја претставуваше Бугарската Православна Црква на многу меѓународни форуми во Бугарија и во странство. Беше добро познат и високо почитуван и надвор од црковните кругови.

Професорот Влчанов создаде добро христијанско семејство со сопругата Иванка Маринова. Тие имаат две ќерки и четири внуци.

 

Бог да го прости Својот верен слуга Славчо, усрдниот работник на Божјата нива проф. Влчанов!

 

Нека му е вечен споменот!

 

Опелото на проф. Славчо Влчанов ќе се одржи на 30 јануари 2013 г., среда, од 13.30 часот, во софиската катедрала „Света Недела“.

 

Извор: Двери.бг
 

Преземено од: МПЦ-ОАПоуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 09, 2019
7.Vselenski.sobor

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има најголема слобода и моќ пред престолот Божји, и нејзе Црквата, по Бога, најмногу ја почитува и прославува во своите безброј молитви и химни, како најсилна заштитничка и…
Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот,…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 154
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 399
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Христијанскиот идентитет е единствен идентитет што Христијаните го имаат

Митрополит Струмички Наум: Христијанскиот идентитет е единствен идентитет што Христијаните го имаат

Луѓето што се крстени си мислат дека и автоматски се христијани, но не сфаќаат дека нивните дела не го говорат истото. Најмногу ги издава нивната внатрешна насоченост кон барање, а...

Отец Методиј Митановски:Вистински богати луѓе се во суштина „Светителите“

Отец Методиј Митановски:Вистински богати луѓе се во суштина „Светителите“

 Денешното Евангелско четиво е точната дијагноза на потрошувачкиот менталитет на денешниот човек и последиците од тоа. Затоа треба да се посвети големо внимание и детално да се проучи. Господ Бог...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Средба со бесмртниот Бог

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Средба со бесмртниот Бог

Камо да немаше потреба да зборуваме, денес, за ова безумство човечко, за коешто зборува Христос во денешното евангелско четиво (види: Лука 12, 16–21). Но, за жал, постојат такви моменти и...

БEСEДА за сoвршeниoт чoвeк

БEСEДА за сoвршeниoт чoвeк

Eдинствoтo на вeрата, браќа, и пoзнавањeтo на Синoт Бoжји, Гoспoда Исуса Христа Спаситeлoт, сoeдинува двајца луѓe вo eдeн чoвeк, илјада луѓe вo eдeн чoвeк и мнoгу милиoни луѓe вo eдeн...

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Следствено, грев е човек да биде острастен кон материјалните нешта, кон земните блага, кои се минливи и му се дадени на човека да му послужат за добро, а не тој...

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

 Бог Го покажа Своето човекољубие не со евтини слова, но со принесувањето на Својот Син. Христос се појави во светот, со низа конкретни дела на љубовта. Првото дело е наклонетоста...

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Посебно по воплотувањето Христово и Неговиот Домострој на нашето спасение, ѓаволот станува како играчка со која малите деца си играат (свети Атанасиј Велики) или како спаринг-партнер за оние што се...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

« »