логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Повеќе од 40 илјади верници во Екатеринбург го прославија споменот на Царското семејство (18.07.2012 17:48)


Според разни проценки од 40 до 50 илјади поклоници, во очи ноќта на убиството, им оддадоа почит на светите Царски маченици во Екатеринбург, соопштува "Православная газета".

Ноќната Божествена Литургија започна со обраќањето на Митрополитот Екатеринбуршки и Верхотурски Кирил кон илјадниците верници. Владиката во своето слово ја откри духовната смисла на подвигот на Царското семејство, го истакна историското значење на тоа место и го повика секој православен човек кон одговорноста за својата татковина.

Потоа Митрополитот Кирил го поздрави пристигнувањето на Царските денови на постојаниот член на Светиот Синод, таткото на Средноазискиот митрополски реон, Митрополитот Ташкентски и Узбекистански Викентиј. За многугодишниот труд, направен за да се овековечи споменот на Царските маченици, Митрополитот Кирил, кој е на чело на Екатеринбуршката епархија 12 години, му ја врачи на Владиката Викентиј, највисоката награда на митрополијата – Медал на светите Царски маченици од I степен.

Митополитот Викентиј во своето слово му се заблагодари на таткото на Екатеринбуршката митрополија за продолжување на традицијата на почитувањето на Царското семејство, коешто се одржувало на Урал, во текот на изминатите 20 години.

Заедно со Митрополитот Кирил и Митополитот Викентиј, на ноќната богослужба беа присутни и: епископот Рибински и Угличски Венјамин, епископот Павлодарски и Екибазстузки Варнава, епископот Нижнетагилски и Серовски Инокентиј и епископот Каменски и Алапаевски Сергеј. Со владиците сослужуваше и игуменот на Спасо-Преображенскиот Соловецки ставропијагиален манастир архимандрит Порфириј и повеќе од двесте свештенослужители од Екатеринбуршката, Нижнетагилската, Каменската и други епархии.

Пред Причеста кон верниците со проповед се обрати секретарот на Нижнетагилската епархија протиереј Генадиј Ведерников. Отец Генадиј во своето слово го истакна Царското семејство како пример за современите семејства и повика кон „заживување на таквото семејство, затоа што во спротивно, таму каде што нема заживување, таму настанува обратен процес – изродување (дегенерација)“.

Причестувањето со Светите Христови Тајни, заради огромниот број на причесници се соврши од 100 путири, принесени во Храмот на Крвта од екатеринбуршкото духовништво.

После Отпустот и пред почетокот на Крсниот вход неверојатната песна „Дом особого назначения“, посветена на душите на светите Царски маченици, ја прочита архимандрит Гермоген Еремеев.

Потоа, под молитвеното пеење на архипастирите и духовништвото, поклониците ја испратија многуилјадната Крсна поворка по патот, по којашто ноќта, убиените телата биле однесени во јамата Ганина.

Вчера службите во Храмот на Крвта и во манастирот на Царските маченици се служеа цел ден. А вчера вечер и денес изутрина се служеа богослужбите во спомен на големата кнегиња Елизабета Фодоровна и монахиња Варвара во Алапаевск.

 

Извор: Православие.ру

 Преземено од: МПЦ-ОА

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 09, 2019
7.Vselenski.sobor

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има најголема слобода и моќ пред престолот Божји, и нејзе Црквата, по Бога, најмногу ја почитува и прославува во своите безброј молитви и химни, како најсилна заштитничка и…
Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот,…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 145
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 357
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Беседи

БEСEДА за сoвршeниoт чoвeк

БEСEДА за сoвршeниoт чoвeк

Eдинствoтo на вeрата, браќа, и пoзнавањeтo на Синoт Бoжји, Гoспoда Исуса Христа Спаситeлoт, сoeдинува двајца луѓe вo eдeн чoвeк, илјада луѓe вo eдeн чoвeк и мнoгу милиoни луѓe вo eдeн...

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Следствено, грев е човек да биде острастен кон материјалните нешта, кон земните блага, кои се минливи и му се дадени на човека да му послужат за добро, а не тој...

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

 Бог Го покажа Своето човекољубие не со евтини слова, но со принесувањето на Својот Син. Христос се појави во светот, со низа конкретни дела на љубовта. Првото дело е наклонетоста...

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Посебно по воплотувањето Христово и Неговиот Домострој на нашето спасение, ѓаволот станува како играчка со која малите деца си играат (свети Атанасиј Велики) или како спаринг-партнер за оние што се...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата  поради Бог !

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата поради Бог !

Денес, драги мои пријатели, поученоста од животот на старозаветните праведници ме наведува со вас да зборувам за верата. Имено, нивната големина е одредена само со верата, точно живата и дејствителна...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:  „Епископот седи на место и во обличје Христово“

Викарен Епископ Јаков Стобиски: „Епископот седи на место и во обличје Христово“

 Епископот не станува Епископ поради некаква своја заслуга, туку исклучиво по благоволение Божјо, во послушание кон Светиот Архиерејски Синод, поради молитвите, и најважно од сѐ, заради потребите на Црквата. Затоа,...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

 Страшна е потребата на човекот да се самооправдува; за мене, дури најпогубната појава од сите гревовни појави во човековиот душевен и ментален свет. Самооправдувањето е главна карактеристика на паднатиот човек,...

« »