логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

Пергамскиот Митрополит Јован Зизиулас: Поради крајна икономија сме во евхаристиско општење со оние што го исповедаат филетизмот  

За време на меѓународната конференција „Еклисиологија и национализам“, којашто се одржа во Волос од 24 до 27 мај, Пергамскиот Митрополит Јован Зизиулас одржа предавање на тема „Првенството и национализмот“, на коешто го изнесе принципот на првенството во Црквата – на локално и сеправославно ниво, од евхаристиската основа на Црквата. Тој посвети посебно внимание на решението на црковниот собор во Цариград во 1872 година, свикан по повод бугарскиот црковен проблем, којшто го осудува филетизмот како ерес. Според Митрополитот Јован Зизиулас филетизмот е ерес, којашто се заканува на самите основи на Црквата. Таа се изразува во тврдењето дека Црквата може да се конституира на етнички принцип. Според него, денес филетизмот се пројавува во т.н. црковна дијаспора, што води до постоење на многу епископи за различни националности на една територија. Според Пергамскиот Митрополит, којшто се смета за надворешен министер на Цариградската Патријаршија, овој проблем има толку сериозни еклисиолошки последици што „Вселенската Патријаршија само по крајна икономија (снисходење) не го прекинала евхаристиското општење со оние кои ја исповедаат оваа ерес, бидејќи се надева дека ќе биде пронајдено решение од сите засегнати страни“. „За тоа постои желба кај сите автокефални Цркви“, додаде тој.

Позицијата на Вселенската Патријаршија треба да биде разгледана во контекст на сериозната спротивставеност со Московската Патријаршија, во чијшто устав е запишано дека под јурисдикција на Руската Црква се наоѓаат сите православни од канонската територија на Московската Патријаршија, како и „православните во други земји, коишто доброволно се согласуваат да се присоединат кон неа“. Од своја страна, Цариградската Патријаршија смета дека православните христијани во земјите каде што нема помесни Православни Цркви, треба да бидат под јурисдикција на Цариградскиот Патријарх кој е во својство на „Вселенски“, додека не се создадат услови за формирање на помесни Цркви – на пример, Православна Црква во Германија, Православна Црква во Велика Британија итн.

 (28.05.2012 17:14)

 Извор: Двери.бг

Преземено од : МПЦ-ОАПоуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 09, 2019
7.Vselenski.sobor

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има најголема слобода и моќ пред престолот Божји, и нејзе Црквата, по Бога, најмногу ја почитува и прославува во своите безброј молитви и химни, како најсилна заштитничка и…
Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот,…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 249
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 732
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Беседи

Кон познанието на вистинскиот Бог

Кон познанието на вистинскиот Бог

Славјанска црковна традиција е на овој празник верниците да се поздравуваат меѓусебно со поздравот: „Бог се јави!“ – „Навистина се јави!“ Какво големо откровение – едно јавување, објава на единствениот...

БEСEДА  за задoвoлувањe сo oна штo ни e најпoтрeбнo

БEСEДА за задoвoлувањe сo oна штo ни e најпoтрeбнo

 Пoбeдата e главнoтo задoвoлствo на oниe кoи сe бoрат. А христијанитe сe, браќа, вo нeпрeстајна бoрба, вo бoрба за пoбeда на духoт над матeријата. Вo бoрбата за прeoвладувањe на вишиoт...

БEСEДА за пoкoрнoст на вoлјата Бoжја

БEСEДА за пoкoрнoст на вoлјата Бoжја

 Блазe си му на Јoвана Крститeл бидeјќи гo испoлнил Eвангeлиeтo прeд Eвангeлиeтo. Oдeјќи вo пустината, тoј пoтпoлнo сe прeдал на вoлјата Бoжја, и сo тeлo и сo душа. И вoлјата...

Дедо Наум: Ако си паметен за тебе нема неуспех

Дедо Наум: Ако си паметен за тебе нема неуспех

И да доживееш некаков неуспех, тоа ќе биде - „конструктивен неуспех", од кој учиш како да успееш.Клучно за секој успех е да се издржи кризата што се сретнува на патот....

Дедо Наум: Да се фокусираме на нашите цели, безначајностите немаат крај

Дедо Наум: Да се фокусираме на нашите цели, безначајностите немаат крај

Лошо, добро; сладост, болка; радост, тага; заљубеност, омраза; успех, пад - постојани промени. Битно е - исправени да продолжиме кон целта.Да се фокусираме на нашите цели, безначајностите немаат крај.Сите што...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинска среќа

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинска среќа

Светото Предание на Црквата е израз на најавтентичниот нејзин живот и секогаш има длабока смисла, и секогаш без исклучок ја изразува и треба да ја изразува Црквата, бидејќи се раѓа...

БEСEДА  за Прeсвeта Дeва Бoгoрoдица

БEСEДА за Прeсвeта Дeва Бoгoрoдица

Сè штo ќe ви рeчe, направeтe! Какo да сакала да кажe: Oн знаe сè, Oн мoжe сè, Oн вe љуби ситe, затoа нe сe свртувајтe ни таму ни ваму, туку...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Маченички етос

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Маченички етос

Имаме можност да бидеме маченици Христови – во секоја минута, во секоја секунда од нашиот живот. Мачеништво е да се избориш со една лоша помисла, со помисла на завист, со...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Божик е празник на богочовечка радост

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Божик е празник на богочовечка радост

Божик е празник на богочовечка радост. Предвечниот Бог, од преголема љубов кон човекот станува еден од нас и ја преминува непреодната бездна помеѓу созданието и Создателот. Бог станува човек, и...

« »