логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Nebo.zraci.jpg

89. ПИСМО
НА ЕДНА СИРОТА КОЈА ПРАШУВА: ЗОШТО ВО ЕВАНГЕЛИЕТО НЕ СЕ ГОВОРИ ЗА СРЕЌАТА

Како не се говори , честита душо?
За што во Евангелието се говори повеќе отколку за среќата на луѓето?
Мене пак, ми изгледа дека Евангелието би можело да се нарече:
Книга на среќата;
наука Христова - наука за среќата.

Тебе, секако те збунило тоа што во Евангелието конкретно не се спомнува самиот збор - среќа. Но, наместо тие зборови се употребуваат други зборови како:
радост, веселба, рај, спасение, вечен живот.
Особено, зборот блаженство означува - среќа, во најдобра смисла.
 Кога ова го знаеш, тогаш прочитај ја повторно Господовата  беседа за блажените (Матеј 5).

Првата наука која што Христос Му ја објави на светот, беше токму науката за среќата. Таа наука, православната Црква и ја повторува на луѓето секогаш на почетокот на литургијата со песната -  Блажени.


Според науката Христова блажени и среќни се оние:

 Кои се со скрушен  Дух пред Бога,
зашто е нивно Царството небесно;
 
кои што со плач ги наквасуваат молитвите свои,
зашто   со неминлива утеха ќе се утешат;
 
кои се кротки и незлобливи како јагниња,
зашто  ќе ја наследат земјата на живите:


кои се милостиви со срцето и раката
зашто  раката Господова ќе ги помилува;
 
кои се со чисти срца,
зашто  ќе го видат  Царот  Отецот  свој Небесен;
 
кои се гонети заради правда  од   демоните и од луѓето,
зашто царството на вечната правда нивно ќе биде;

кои се посрамувани и клеветени  заради Христа,
зашто ќе се радуваат и веселат во домот на ангелите;
 
Покрај ова, среќни се и оние:

кои Му веруваат на Спасителот Свој, зашто ќе бидат спасени.

кои  пламтат со љубов спрема Создателот и на создадените од Него,
 зашто ќе се овенчаат со слава бесмртна:

кои животот  земен го жртвуваат,
зашто ќе добијат живот вечен.

+++

Ова е вистинска и нелажлива среќа, Која што ја откри Господ наш и им ја јави на родот човечки. За оваа и ваква среќа,
 царевите ги жртвуваа круните свои,
богаташите , богатствата свои, 
мачениците, животите свои -  така лесно како дрвјата на есен ги отфрлаат лисјата свои.
Но, кој макар и малку не вкусил од оваа среќа, тешко може за неа да жртвува и мала восочна свеќа.

А ти, сиротичке Божја, не очајувај за својата среќа. Остана сама, самохрана, без пријатели и роднини; вратата на земната среќа за тебе е затворена.
Така, пишуваш повеќе со солзи , наместо со мастило.


Но зарем не помислуваш дека тоа е со промисла на твојот Отец Небесен, за ти да се свртиш кон вратата на вечната среќа?

Бог често, баш често, ја затвара пред луѓето вратата на лажната среќа, но вратата на вистинската среќа Тој секогаш ја држи отворена пред сите и за се , кои само што ќе посакаат да влезат.
Влези и ти , ќерко Христова.

 Кога само ќе ѕирнеш на таа врата, ќе го забележиш царството на среќните, татковината на блажените.
Ќе ги согледаш небесата полна  со угодници и праведници Божји кои на земјата ја  вкусија среќата Христова, а на небесата продолжија да ја пијат од преполнетиот путир.

Кога тоа се ќе го почувствуваш и со духот ќе го погледнеш, ниту за миг нема да бидеш сама и самохрана.
Зашто безбројното семејство Божјо на небесата ќе можеш да ги наречеш браќа свои, и сестри, и роднини, и пријатели.

Радувај се и весели се во Господа!

Преведе: М. Даниловска - МинаВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 641
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Бог е праведен. Сепак, на оние кои се одрекле од светот и световните работи им ветил стократно повеќе уште во овој живот, а плус и Царство Небесно: „Вистина ви велам:...

Храмот е срце

Храмот е срце

До тој Ден, којшто ние сме собрани данеска да го празнуваме. До денот, во којшто светлото Сонце на Правдата дошло да го осветли овој свет и да изгрее од гробот...

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Но, бидејќи над вистинската вера, низ вековите, незабележливо се наталожиле и одомаќиниле уште неколку темнини, денес, оној што ќе поверува, ќе треба да се пробие и низ овие темнини; а...

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Откако ја стекнува нејзината доверба, Богочовекот Христос ѝ ја покажува и вистинската вера: „Жено, верувај Ми дека иде часот, кога ни во оваа планина, ниту во Ерусалим ќе се поклонувате...

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

Телото ја прима онаа храна, која во суштина е еднаква со телото. Телото е од земјата и храната за телото е од земјата. Затоа телото во овој свет се чувствува...

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Слoвoтo Бoжјo e какo oган на кoјштo сe радува правeдникoт прeмрзнат вo студeнилoтo на oвoј свeт; и слoвoтo Бoжјo e какo oган кoј гo изгoрува нeправeдникoт, кoгo oвoј матeријалeн свeт...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Да го фрлиме фенерот на Диоген, да се откажаме од потрагата по човек во темнината на овој свет и во сеопштата расчовеченост. Таа потрага за нас заврши во оној миг...

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

Вo oвoј свeт на нeпрeстајнo движeњe и нeпрeстајни прoмeни, чoвeкoт, сакал или нe, мoра да бидe врабoтeн, билo сo дoбрo, билo сo злo дeлувањe. Мрзливиoт чoвeк, всушнoст, нe e врабoтeн:...

Митрополит Струмички Наум: Депресија и надеж од православен аспект (09.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Депресија и надеж од православен аспект (09.05.2020)

    Остатокот од времето поминато надвор од молитва, на оние кои немаат непрестајна умно-срдечна молитва, Црквата им го покрива со послушанието. Оние кои го чистат своето срце од страстите, го...

« »