логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Надежта на Бога
Не грижете се (Мт. 6, 31). А како да се живее? Потребна е храна, потребно е пиење, облека. Но, Спасителот не вели: „ништо не работете“, туку не грижете се. Не замарајте се со грижаа која деноноќно ве јаде и не ви дава ни момент мир. Таквата грижа е - грев.


Душевниот мир
... Ако човекот се земе себеси во рацете и почне сам да управува со својот духовен живот, како награда ќе добие непоматлив душевен мир...
Духот Свети го избавува нашиот дух од устата на душевните и телесните страсти и населувајќи внатре спокојство, го држи во мир со Бога и со браќата.
... Вистинскиот мир не е надвор, туку внатре и за извор нема надворешни околности, туку добар внатрешен поредок. Кога ова ќе го има, надворешноста и сама ќе му се прилагоди.
Кој ова (мирот) ќе го постигне, не може да не се радува. Работникот кој така се труди, заслужува да вкуси и плод, а плодот е радост и блаженство.

Сеопростување
Зашто ако им ги простите на луѓето нивните согрешенија, ќе ви ги опрости и вам вашиот Отец Небесен. Ако пак  не им ги простите на луѓето нивните согрешенија, ни вашиот Отец нема да ви ги прости согрешенијата ваши (Мт. 6, 14-15). Каков едноставен и пристапен начин за спасение! Ти се простуваат гревовите, под услов ти на својот ближен да му ги простиш согрешенијата против тебе. Значи, сам си во свои раце. Прекрши и од несмирени чувства кон братот, премини на искрено смирени – и тоа е сè. Денот на простувањето – колку велик и небесен ден Божји! Кога сите би го искористиле како што треба, денешниот ден од христијанскитее заедници би направил рајски заедници и земјата би се сливала со небото.
Колку е кратко човечкото трпение! Применувајќи го Своето долготрпение  на нашите слабости, Господ одредил: не ти велам (да проштеваш) до седум пати, туку до седумдесет пати по седум (Мт. 18, 22). Тоа е исто што и да се каже: секогаш проштевај и  не помислувај да не проштеваш. Сепростувањето и ќе биде каректеристична црта на христијанскиот дух, зашто сепростувањето е – извор и постојана поддршка од Бога на нашиот живот во Господа. Постојаното простување сè на сите – тоа е облека на надворешната христијанска љубов која, според Апостолот, долго трпи, благотворна е, не раздразнува, сè носи (1. Кор. 13, 4-7). Таа е најсигурна гаранциија за опростувањеи на последниот Суд; зашто ако им ги простите на луѓето нивните согрешенија, и вам ќе ви ги прости вашиот Отец Небесен (Мт. 6, 14). Така значи, ако сакаш во  рај – простувај на сите, искрено, од срце, да не остане ни сенка непријателство.
... За нашето самољубие нема ништо потешко од простувањето. Некоја случајна непријатност, која што ни е причинета тајно, никој да не види, уште сме подготвени да опростими, но кога е во прашање нешто забележливо, па уште и предлуѓето, не ни прашувај: нема опростување. Се случува да сакаш – не сакаш, не можеш да го изразиш незадоволството и ќутиш: јазикот ќути, а срцето зборува и прави зли планови. Нека се подигне непријатноста за уште еден степен и – човекот повеќе не може да се совлада: ни страм, ни страв ни губитоци, ништо нема да го запре. Пробудениот егоизам го прави човекот речиси пореметен и оној кој ќе му подлегне почнува да прави глупости. На таа несреќа претежно се подложни не било какви луѓе, туку колку е некој поцивилизиран, толку е почувствителен на навреди и помалку простува. Понекогаш надворешните односи сепак остануваат израмнети, но внатре дошло до конечен раздор. Меѓутоа, Господ бара да простуваме од срце.

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1027
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 992
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Ретроспектива (2005-2020): „Митрополит Струмички Наум - Го сведочиме ли Крстот Христов или само својот крст? (6)

Ретроспектива (2005-2020): „Митрополит Струмички Наум - Го сведочиме ли Крстот Христов или само својот крст? (6)

 Сите имаме свој крст, но прашањето е: дали нашето страдање Бог го прима како учество во Крстот Христов или тоа е само обично, очајно и бесмислено човечко страдање? Односно, дали...

За силата на смртта и на крстoт Христoв

За силата на смртта и на крстoт Христoв

Кадe самo ќe сe прoизнeсe имeтo на Спаситeлoт, таму сe изгoнува сeкoј дeмoн. Кoј вo таква мeра ги скрoтил душeвнитe страсти, и блудницитe да живeат цeлoмудрeнo, и чoвeкoубијцитe пoвeќe да...

Игумен на манатирот "Успение на Пресвета Богородица",о. Фотиј, Берово: БЕСЕДА

Игумен на манатирот "Успение на Пресвета Богородица",о. Фотиј, Берово: БЕСЕДА

...По тоа ќе не познаат,по тоа ќе ни мерат...Ако нашите дела и нашите постапки бидат во согласност со Божјите зборови. Лесно е да се каже,тешко е да се спроведе.Еден најобичен...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Како духовник сум сведок колку многу бракови се распаѓаат, и тоа христијански бракови, на воцрковени сопружници. Христијанскиот брак, а со него и сето општество, се наоѓаат во застрашувачка ерозија и...

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

Духoт на Гoспoда e врз Мeнe. Зoштo Oн тoа гo гoвoри кoга e рамeн на Духoт какo и на Oтeцoт? Заради свeдoштвo на луѓeтo, какo штo тoлкува св. Златoуст. Нe...

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Ни покажа и нѐ поучи и како духовно да пораснеме и да ја достигнеме оваа Божествена љубов. Нѐ поучи дека, покрај лоши дела и зборови, срцето треба да го очистиме...

« »