логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

(Извадоци од писмата на старецот Макариј)

Писмо бр. 11
Има грешници подобри од
праведници

„ ...Пред Бог е подобро да си грешник со покајание, отколку праведник со гордост (Лука 18,14). Дури некој да врши безброј добри дела и секакви добродетели, штом, мисли високо за себеси, тој е по лош и по беден од сите. Затоа, ве молам, да ги пазите срцата ваши од превознесувачки помисли, преку кои непријателот може да ве напаѓа. Кога ќе го исполните сето што ви е заповедано вам, речете ,Ние сме слуги негодни, оти го извршивме она, што бевме должни да го извршиме' (Лука 17, 10). Припомнувајте си ги вашите гревови и сметајте се себеси за најпоследни од сите. Тогаш и Господ ќе ве запази!" (стр. 22-23).

Писмо бр. 15
За несоннцата

„ ...Таа ноќ (спроти Велики Петок) никако не спиев. Го прочитав само првото Евангелие и ислушав уште три и отидов во келијата. Мислев, дека ќе заспијам, но не можев. Од тоа чувствував замор. Но, не треба ли јас за ова да благодарам на Бога? Тој за нас трпел такви неподносливи страдања, маки и скрби, така што, во Гетсиманската градина, рекол: ,Смртно е нажалена Мојата душа' (Мт. 26, 38). Тоа не е од немоќ, а затоа што гревовите на целиот свет тежеле врз Него. Ние, пак, не сакаме за своите сопствени гревови да потрпиме барем малку тежина, и се повеќе бараме утешни чувства. И штом такви се појават, тогаш веќе, тајно се уверуваме во своето божемно достоинство". (стр. 28).

Писмо бр. 18
Каде да се сокриваме при
духовни бури

„ ...Не може да нема духовни бури и потреси. Но при бура секој трча да се сокрие негде, каде што ќе стигне, та дури и во најбедното и најскромното место. Така и вие, трчајте брзо да се сокриете во смирението и љубовта!" (стр. 37).

Писмо бр. 24
Не нашите ближни,
туку ние сме прнчина за нашите МАКИ

„ ...Да се надеваме дека Бог ќе ви помогне при борбата со невидливите духови, да не паднете и смирено да ги победувате. Каков и да е другиот, сметајте го за подобар од вас. Така ќе привикнете постепено да гледате на сите како на Ангели и сами ќе се успокоите. Но, доколку вашето самољубие Не се скротило, потребно е многу оган, за да го отстраните. Не мислете за другите, дека ви причинуваат маки. Не, тие извираат внатре во вас, а луѓето се само орудија, преку кои Бог дејствува за наше очистување во делото на спасението. За ова многу сум ви пишувал и говорел, а уште повеќе сте читале за тоа. – Помеѓу себе пазете го мирот како Божји дар, кој ви помага по патот кон вашето спасение. Не се фаќајте за ситници, не ги раздробувајте, не правете од зрнце песок планина. Љубовта нека го покрива, смирението да го зацврстува вашиот сојуз! Најништожниот случај ве уплашил, оти немате самоукор и љубов. Добро е, дека брзо минал, но не треба и малку време да го радуваме непријателот и во замена да добиваме од него духовен немир и мака!..." (стр. 46).

(продолжува)

 

Извор: ОПТИНСКИ СТАРЦИ

I том

Повардарска  епархија

„Св.Ѓорѓи Полошки“

Велес 2018

 

3-ти септември 2018 лето Господово

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Јули 01, 2019

„Осаменоста не е во тоа што сме сами, туку во тоа дека не постои ништо по кое копнееме.“

Јас сум академски сликар и наивен писател. Учев да бидам сликар, но писател – не. Впрочем, каде се учи за тоа? На пример, Толстој по занимање бил гроф, Чехов - лекар, Сент Егзипери, авијатичар – а да не го споменеме Чарлс Буковски, кој бил поштар“.
Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…

Акатист кон свети Нектариј Егински

Ное 25, 2018 Полезно и Потребно 1205
КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен…

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1746
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 1164
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

Беседи

БEСEДА за Слoвoтo - Синoт Бoжји

БEСEДА за Слoвoтo - Синoт Бoжји

Тoј пoчeтoк e вo Слoвoтo Бoжјo, вo Синoт Бoжји. Oн гo запoчнал и сoздавањeтo на свeтoт и спасeниeтo на свeтoт. Кoј и да сака да гoвoри билo за сoздавањeтo на...

Архимандрит Партениј Бигорски- Претечевиот глас и денес од Радика повикува

Архимандрит Партениј Бигорски- Претечевиот глас и денес од Радика повикува

Свети Јован Крстител, кој од Господа бил предназначен да биде посредник помеѓу времето на Законот и времето на Благодатта, Го видел Спасителот Христос уште додека се наоѓал во утробата на...

Мирополит Струмички Наум - СВЕТИ ЈОВАН КРСТИТЕЛ

Мирополит Струмички Наум - СВЕТИ ЈОВАН КРСТИТЕЛ

Во денешното евангелско четиво (Марко 6, 14–29) ни се открива кои се главните човекови страсти и какви се нивните основни меѓусебни влијанија во нас самите. Страста е болна – до...

Постои ли вистински авторитет за младите?

Постои ли вистински авторитет за младите?

Мислам дека кризата на авторитетот, мили мои, денес е најголемиот проблем во нашево совремие. Погледнете што се случува насекаде околу нас. Сите авторитети се разрушени, сè е така нихилистички релативизирано....

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Најголемото богатство

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Најголемото богатство

Како може животот покрај Христос за некој да биде извор на страдање и извор на тага? Како може на монахот животот во манастирот да му биде извор на страдање, извор...

БEСEДА за Христoвиoт карактeр какo штo гo прoрeкoл Исаија

БEСEДА за Христoвиoт карактeр какo штo гo прoрeкoл Исаија

Кoј имал пoгoлeми права oд Гoспoда, Синoт Бoжји, да вика на зeмјата, вo Свoeтo лoзјe, на бeззакoницитe? Кoј имал пoгoлeми права да ги наврeдува грeшницитe кoи Гo наврeдуваа Бoга и...

Пoкај сe прeд смртта да ја затвoри вратата на твoјoт живoт и да нe ја oтвoри вратата на Судoт

Пoкај сe прeд смртта да ја затвoри вратата на твoјoт живoт и да нe ја oтвoри вратата на Судoт

“Прeд да дувнe вeтрoт на смртта, и прeд да сe пoјават на мoeтo тeлo бoлeсти, вeсници на смртта, пoмилуј мe”. “Прeд да зајдe вeличeствeнoтo сoнцe на висoчината за мeнe, пoмилуј...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Братот мој е мојот живот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Братот мој е мојот живот

На ничиј живот немаме право да носиме суд, ниту пак, такво нешто примивме во Црквата од апостолите и од учењето на Светите отци. И сржта на нашиот подвижнички живот –...

Архимандрит Партениј Бигорски: Благословениот подвиг носи телесно здравје и духовна радост

Архимандрит Партениј Бигорски: Благословениот подвиг носи телесно здравје и духовна радост

Според светите отци на Црквата, едно вакво целовечерно стоење во молитва и во благодарност кон Бога, заменува цел четириесетдневен пост – се разбира, доколку човек се подвизува во будноста, трезвеноумието...

« »