логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 Korica.Detetovosvetotnatv.jpg

ПРОТИВОТРОВ

Сега, благодарејќи Му на Бога, постои обемна литература од христијанската педагогија и родителите можат да се запознаат со нејзините принципи и увиди.
Да се задржиме само на едно прашање, на што е и посветена нашава книга: како да му се помогне на детето да го сочува телесното и духовното здравје во современиот свет на машини и на компјутери? Како да се спречи впечатокот од влијанијата што ја трујат душата, притоа, не правејќи од детето старо-мало (дете кое зборува како возрасен) суштество и не скратувајќи му ги неговите детски игри и другите радости на детството? Како, накрај, да се одгледа и да се воспита да постане духовно и душевно здрав и морален човек, не претворајќи го неговиот живот во низа неразбирливи „моралистички" забрани?
Супстанцијата што го запира делувањето на отровот или придонесува во борбата на организмот против отровот се нарекува - серум или противотров. Оф, колку тоа би било добро на детето да му се даде таков духовен противотров што ќе му помогне да отфрли се што е штетно за душата и потоа повеќе да не се грижиме и да не стравуваме за него и за неговото спасение! Ама тоа, природно, не е можно, бидејќи се работи за жива личност, а не за заморче. Значи, неопходен е постојан духовен и воспитувачки труд околу детето и неговото воспитување.
Во поглавието за чувствата говоревме дека лошата помисла може да се оттргне, ако се замени со некоја друга, добра мисла. Ако душата на детето се труе со лоши влијанија, зар тие тогаш не можат да се сузбијат или да се ублажат со помош на добрите? Секако дека можат. Такво добро и за душата духовно полезно влијаније е токму тој духовен „противотров" што им е потребен на денешните родители - христијани.
Специјалистите за детска психологија одамна забележале дека детето е секогаш повеќе емоционално отколку логично битие: тоа ги памти чувствата, а не фактите. И понекогаш влијанието од овој или од оној случај, што често за возрасните е безначаен, останува во неговото сеќавање преку целиот живот. Многу одамнешни случаи ние ги помниме единствено затоа што тие биле следени со големо душевно возбудување: или со нешто сме биле потресени, или длабоко повредени, или обратно, сме наишле на разбирање и на љубов таму каде што тоа не сме го очекувале. А убавите впечатоци, понесени од родителскиот дом, од дружењето со родителите - тоа е наша голема драгоценост и богатство за цел живот.
Значи, колку што е можно, да ги пазиме децата од штетните влијанија за душата со убави и полезни влијанија за неа. Да бараме добри „противотрови" за лошите отрови на денешницата што ги трујат умот и душата на нашите дечиња. Тоа се, пред се, семејното христијанско воспитување и побожна, мирна и сложна атмосфера во семејството, што детето ги впива со целото свое битие. Потоа, редовни одења в црква на богослужба, посетување на веронаука, музичко училиште, одење на излети во манастири или на свети места и слично на тоа.
 

(Продолжува)

Korica.Detetovosvetotnatv.jpg

Прот. Александар Дубњин - ДЕТЕТО ВО СВЕТОТО НА ТЕЛЕВИЗИЈАТА И НА КОМПЈУТЕРИТЕ

Со благослов на Неговото Високопреосвештенство
Господин Тимотеј
Православен Митрополит Дебарско - Кичевски и Плаошко – Струшки

Издавач: Издавачка установа „Канео“- Охрид, 2004

Друго:

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 730
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:  Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Теологија без умно-срдечна молитва е повеќе технологија, т.е. умешност, односно техника на составување и вообликување на мислата и на зборот, отколку богословие, отколку Божјо слово; повеќе знаење што произлегува од...

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

« »