логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 Zlatko2.jpg

„ПРОСВЕТИТЕЛ" НА НАШИТЕ ДЕЦА

Каде може денешното дете да види убиство и силување, распарчување на мртво тело и порнографски сцени? Каде тоа ќе дознае што е тоа „садист" или „перверзник"? Каде тоа, најпосле, ќе види покојник кој излегол од гробот, застрашувачки монструм, лош дух? Природно, преку телевизијата.
Со такви сцени и „јунаци" се преполни американските и филмовите од западот, во кои, покрај слабиот протест на родителите или во нивно отсуство, или, пак, заедно со нив, уживаат нашите деца и нашите адолесценти.
Судбините на нивните помлади браќа и сестри засега се „цртачки". Неколку генерации на деца веќе израснале покрај цртаните филмови. За некои деца, само пред околу триесетина години, омилен цртан филм бил: „Руменото цветче", за други - „Калимеро". Денешните деца гледаат цртани филмови што, според својата суровост, повеќе личат на акциони филмови или на трилери.
Во една статија од педагогијата се прави интересно споредување на некогашните јунаци од цртаните филмови со сегашните: нинџажелките со Калимеро и со неговите пријатели. Ако за Калимеро може да се каже дека наликува на мило наивно дете, за нинџа-желктите побрзо може да се каже дека тие се „жестоки момчиња", кои, заведувајќи ред и воспоставувајќи правда, ги претепуваат противниците налево и надесно, тие не потсетуваат на детска група, туку на банда од момчиња. Ако наивностите на Калимеро и на неговите пријатели и понатаму остануваат детски наивности, а и самите се од светлиот и на детето пријателски свет, за нинџа-желките може да се каже дека живеат и делуваат во сосема друг свет, во мрачен и страшен, во канализациите на урбанизираните гетоа, каде што една рака јунаци се спротивставува на глутница зло...
Надвор од секакво сомнение е дека запознавањето со таквите јунаци на детето ќе му помогне побрзо да се „адаптира" и да навлезе во светот на јунаците од акционите филмови и на трилерите, во светот „на возрасните" - манијаците - убијци, летечките супермени и вампирите.
Вампирите (еден цртан филм и така се вика: „Вампирче"), чудовиштата, привиденијата, вонземјаните од космосот (всушност, лошите духови) телевизиските екрани навлегуваат во светот на нашите бедни деца, коишто, честопати, не се заштитени со ништо. Изобилието на страшните сцени, на крајот на краиштата, го прави детето да ја изгуби својата острина, а потоа, веќе и самото сака да испроба нови, уште посилни чувства. Токму така кај човекот делува страста: таа бара нова храна, барајќи се повеќе и повеќе. И еве, детето повеќе не го плашат и не го трогнуваат распарчената утроба на некого и растргнатите тела. Тоа веќе е доказ за длабоката расипаност на детската психа.
Прво, во текот на стадиумот на „цртани", постепено, но сигурно се развива нервозата. Бидејќи детето, за разлика од возрасниот, се уште не ја разликува јасната фикција од реалноста, тоа искрено и бурно реагира на драматичната, анимирана, филмска претстава или на телевизиската емисија како на нешто што е потполно вистинско.
Не е случајно тоа што лекарите-психијатри ги замолуваат родителите да одговорат на прашалникот што претставува главна причина за стравот на детето, а овие често одговараат: „цртаните филмови".

 

(Продолжува)

Korica.Detetovosvetotnatv.jpg

Прот. Александар Дубњин - ДЕТЕТО ВО СВЕТОТО НА ТЕЛЕВИЗИЈАТА И НА КОМПЈУТЕРИТЕ

Со благослов на Неговото Високопреосвештенство
Господин Тимотеј
Православен Митрополит Дебарско - Кичевски и Плаошко – Струшки

Друго:Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 714
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Евроски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Евроски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Наравоучение: православната психотерапија прави разлика меѓу искушенија што ни се случуваат затоа што душевно оздравуваме (очистување на срцето од страстите) или сме доволно здрави (просветлување на умот), од искушенија што...

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

 Антиномично е и кога просторно и временски ограничениот човек станува благодатно секаде присутен, и во време и во простор. Антиномична е и ситуацијата кога обичен човек стекнува таква слобода пред...

« »