логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

Велат, по секоја цена треба да го сочуваме внатрешниот мир и да бидеме секогаш со радосен дух. Секогаш. По секоја цена да бидеме секогаш радосни, расположени. Но, ете, и отец Јован Кронштатски, вели: „ Ние сме како времето, час надоаѓа бура, ветрови, громови, а, потоа сонцето свети, и добро ни е. Така и ние. Па повторно надоаѓа невреме, повторно сонце, и така“. Па вели тој понатаму, бидејќи ние носиме и тело, на нас и на ова физичко тело делуваат и атмосферските услови. Кога се добри условите и кога атмосферскиот притисок не е голем, тогаш времето е добро и ние сме весели и расположени. А кога е времето мрачно и ние сме тогаш (некако) кисели. Да. И затоа треба да ја сочуваме (духовната) рамнотежа и токму тогаш кога е времето мрачно да бидеме духовно мирни.

Треба  човекот да се труди, по секоја цена секогаш да биде расположен, секогаш да биде со радосен дух. Затоа што духовите на поднебесието гледаат секогаш да бидеме тажни...

 o.tadej4.jpg

Ако сакаш да го воспиташ детето најпрво треба самиот да се смириш

Родителите велат: така мора да биде, тука детето да биде. А детето не сака, детето не може да мирува, затоа што е во развој и постојано е во движење, постојано.И кога нешто ќе погреши, мајката и таткото обично ќе го истепаат детето. Но, тоа не е средство за да се научи детето да биде послушно. Може понекогаш и тоа да биде, но секогаш од љубов и детето да чувствува љубов, и да чувствува дека ти не си гневен. Бидејќи ако во гнев го советуваш и сакаш некого во гнев да исправиш, ништо нема да постигнеш. Си го повредил и него и себе. Ако сакаш некого да го изведеш на прав пат, да го водиш, да го советуваш, а тој не сака веднаш да прими совет, мораш најпрво самиот да се смириш и , со многу љубов кон него, да му го изложиш своето мислење, и тој тогаш ќе го прими, бидејќи е од срце кон срце. Но кога ти сакаш, по секоја цена, да биде, така како што ти мислиш, тогаш од тоа нема ништо. Тоа не може. Тоа е ништо, и затоа секогаш (во детето) расте и се развива противење. И, тогаш, кога детето не сака да послуша, не треба да го тепаш, воља треба (да му се даде, за да слуша).

       

Добро плачење вреди повеќе отколку триесет апчиња за смирување

 

Во „Еликсир“, медицинското списание, читам, дека еден психијатар вели: за сите кои живчано, нервно се оболени, вели, едно добро плачење вреди повеќе отколку триесет апчиња за смирување на нервите. Гледате, едно добро плачење. Добро плачење, знаете. Значи, тоа е, всушност, така (делотворно) за човекот кој е веќе во години. Плачот е посебно добро средство за смирување за детето. Тоа ќе се исплаче па потоа е мирно.

Родители воспитувајте ги децата посебно до петтата година

Денешните деца се (воглавно)  мамини и татини мази, и од нив (такви) не може да биде ништо добро. Родителите денес неправилно ги воспитуваат децата. Карактерната особина се создава до петтата година, а тука најмногу страдаат родителите поради тоа што прават се по вољата на детето. Кога детето ќе порасне, неговите побарувања стануваат големи и недостижни. Тогаш се јавуваат проблеми со децата: е, сами сте криви, родители! После петтата година карактерните особини веќе не се корегираат, детето веќе се научило на самоволие. Додека децата се мали, мали се и побарувањата, кога децата ќе пораснат и побарувањата се големи.

Посети:{moshits}

 

Подготви: Сузана Стефановска 

 Друго:


 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 714
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Наравоучение: православната психотерапија прави разлика меѓу искушенија што ни се случуваат затоа што душевно оздравуваме (очистување на срцето од страстите) или сме доволно здрави (просветлување на умот), од искушенија што...

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

 Антиномично е и кога просторно и временски ограничениот човек станува благодатно секаде присутен, и во време и во простор. Антиномична е и ситуацијата кога обичен човек стекнува таква слобода пред...

« »