логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 Дали виде тие сивите прекривки колку ја разубавија вашата гостоприемница? А не ве чинеше многу !

Старче, како монахот може да знае дали нешто му доликува на манастирот, или не?

Нека се запраша: „ Кој сум јас и какви се моите обврски во овој живот?“ Како што на војската и прилега маслинесто-зелената боја, така на манастирот му прилега црната. Не оди сега во војска да се носи црно, а во манастирот маслинесто–зелена. Ајде сега вие облечете бели, болнички мантили, како медицински сестри – всушност, зар не сте и вие „сестри“ – а тие да облечат црно, зар не би внеле очајание меѓу болните, и не ли би ги навеле да помислат: „ Изгледа ќе умреме, ама тоа не ни го кажуваат отворено!... Не оди тоа да го правиме! Може нешто и да биде убаво, ама да не му доликува на монаштвото. Плишот е убав, но ако јас облечам плишано расо, тоа нема да ми прави чест, туку срам. Не користете црвена и шарени бои! Не ви прилегаат!

Односно, Старче, се да биде необоено, невкусно...

Баш тогаш и ќе се открие /оној вистинскиот, духовниот/ вкус. Но потребно е тоа да се сфати. Луѓето сеуште не ја разбираат  оваа радост која се крие во едноставноста. Еве, и јас во својата ќелија ќе ја натопам метлата, па ќе го симнам чадот од таванот. Тоа го правам еднаш годишно, па така, бидејќи метлата е натопена, таа прави некои убави облици, црно бели шари по таванот. Некој да ги види, би помислил дека тоа јас сум го нацртал! Знаете ли колку тоа ме радува?

            Познавам калуѓери кои не се радуваа на монашкиот, туку на светскиот дух. Никогаш не ја почувствувале разиграноста на душата, радоста која ја носи едноставноста. Скромноста многу помага во духовниот живот. Монахот треба да го има тоа што му е потребно и тоа што му доликува. Нека се ограничи на тоа што му пружа малку олеснување; да не се стреми кон светскиот дух. На пример, еден војничка прекривка сосема задоволува; нема потреба да биде чипкаста или шарена. Така се раѓа едноставноста, духовното мажество.

     Му даваш нешта на монахот – го уништуваш; го ослободуваш од нештата – го одмораш. Ако монахот ги натрупува работите, самиот себеси се уништува. Кога ќе ми испратат нешто – чувствувам тежина, и се обидувам да се ослободам од тоа; ако имам нешто што е одвишок во ќелијата, се чувствувам како да носам тесна подкошула. Не наоѓам ли некој кому тоа би го подарил, подобро да фрлам се. А кога давам чувствувам олеснување, некоја слобода. Во една прилика ме посети еден познаник, па ми рече:

o.Pajsij.Svetogorec.jpgСтарче, тој и тој човек ми ги даде овие нешта да ви ги донесам. Бараше од мене да се молите за од него да одстапи напнатоста.

Од него да одстапи, а мене да ми дојде? Земи го тоа, и бегај. Јас сум стар човек; не можам да одам по Света Гора да делам работи.

Сите олеснувања кои луѓето ги користат, монахот го поробуваат, наместо да му помогнат. Монахот треба да се труди да ги намалува своите потреби, да го поедностави животот; во спротивно – не чувствува слобода. Да бидеш уреден е една, а да бидеш дотеран е сосема друга работа.  За да ги намалиме своите потреби, многу помага кога нешто употребуваме за извршување на повеќе работи. На Синај имав една конзерва во која припремав и чај и каша. Што мислите, што му е потребно на човекот за да живее? Некогаш во пустината се јаделе само урми. Ниту се палело оган, ниту имале потреба од дрва. Сега земав една конзерва од млеко, малку ја засеков и направив нешто како рачка. Во тоа најлесно се приготвува чај и кафе. За час се загрева на мал горивник! Не  е како овие ѓезвиња! Потребен ти е цел куп шпиритус за да се загреат! А за таа конзервата, само да натопиш малку памук во шпиритусот, и – тк, кафето е готово. А за осветлување немам дури ни ламба. Ноќта ја минувам само со свеќа....

  

Продолжува......  

Извадок од: „Поедноставете го својот живот за да отстапи напнатоста“
Подготви: Сузана Стефановска

Друго:

Старец Паисиј Светогорец - Поедноставете го својот живот ( продолжение )  

Старец Паисиј Светогорец - Поедноставете го својот живот

 Старец Паисиј Светогорец- Да се живее со вратоломна брзина е прав пекол

Старец Паисиј Светогорец - Светската среќа раѓа светска напнатост

 

 Посети: {moshits}

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 731
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:  Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Теологија без умно-срдечна молитва е повеќе технологија, т.е. умешност, односно техника на составување и вообликување на мислата и на зборот, отколку богословие, отколку Божјо слово; повеќе знаење што произлегува од...

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

« »