логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Crkva.Zajdisonce2.jpg


Зошто задолжително треба да се биде крстен, зарем не може едноставно да се биде добар човек и да се чинат добри дела?

- Оние  коишто се истакнуваат со добри дела но не знаат за Бога личат на останките од мртовец, кои, иако се убаво облечени, нечувствителни се за убаво.
( св. Игнатиј Брјанчанинов)
Ако некој е добар по делата но не е запечатен со вода, нема да влезе во Царството небесно. (св. Кирил Ерусалимски)


Човек може да се труди да живее по заповедите, т.е. вредно, чесно, и без верата во Бога.

- Душата може да се противи на гревот но не може без Бога  да го победи или искорени злото. (преподобен Макариј Велики)

Верувам во највисокиот разум кој не мора обавезно да биде Бог, се трудам да живеам по природните заповедии се надевам на спасението на својата душа и без верба во Христа.
- Се спасува само оној кој за глава го има  Христос, а за глава го има Христа само оној  кој се наоѓа во Неговото тело кое е Црква. (блажени Августин)
- Оние кои ја признаваат можноста на спасение без вера во Христа, се одрекуваао од Христа, па можеби и незнаејќи, упаѓаат во тежок грев на богохулење. (св. Игнатиј Брјанчанинов)

Дали сите гревови се опростуваат по повод кштението?

- Со Светото крштение се брише прародителскиот греви гревовите направени до крштението. На гревот му се одзема насилната власт над нас. (св. Игнатиј Брјанчанинов)
Исповедувам едно крштение за опростување на гревовите...(„Символ на верата“ – дело на Светите Отци од првите Вселенски собори)

За време на крштевањето ми предложија  да се одречам од сатаната, но јас со сатаната не склопив никаков договор, од што, значи, да се одречам?
- „ Се одрекувам од сатаната и од сите негови дела“...Какви дела?- Блуд, прељуба, нечистотијата, лажењето, кражбата, зависта, гатање, вражбини, раздразливоста, гневот, хулење, непријателствата, караниците, љубомората. Се одрекувам од пијанството, празнословието, гордоста, лењоста.. се одрекувам од разузданите забави, демонските песни, повикувањето на духовите.... Немам време дури ни се да набројам. Се одрекувам од се што се нарекува лошо, од се што не го сака  Бог. (преподобен Ефрем Сирин)

(Продолжува)

Извор: „Книга на духовни совети“

Одговори на Светите Отци на Црквата на прашањата на мирјаните

Подготви: Т.К.

Посети: {moshits}Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 731
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:  Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Теологија без умно-срдечна молитва е повеќе технологија, т.е. умешност, односно техника на составување и вообликување на мислата и на зборот, отколку богословие, отколку Божјо слово; повеќе знаење што произлегува од...

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

« »