логоFacebookTwitterYouTubeeMail

ВОЗЕЊЕ


Одам на работа. Ја запалив колата и се помолив на Бога:
„Господи, Боже наш,
јас го запалив моторот на возилото.
Додека тој се загрева
јас ќе разговарам со Тебе и Ти се молам.
Ти Господи го знаеш патот што треба да го изминам,
а ја знаеш и целта на моето патување
при одење и при враќање.
О, Боже, биди со мене и чувај ме мене и моите сопатници. Амин“.
Ја бакнав иконата и тргнав. Возам. Полека и сталожено, одмерено и смирено. Човек додека вози размислува. За сè и сешто, за работа, за децата, за жена си... Понекогаш и за Бога.

Во тоа размислување еден друг возач нагло ми влезе од споредниот пат на мојата лента. Бев далеку од него, но сепак морав да кочам. Новодојденецот ми го успори движењето, а ми ги забрза чувствата, па процедив низ заби:
- Каде бе, каде се пикаш, зошто ред не си чекаш, да не мислиш дека сè е твое?
Одговор не следуваше, а нервозата ми се наби во носот. Откога малку од малку се смирив, помислив: пред пет минути се молев на Бога за да имам убаво возење, а по еден мал инцидент до тој степен се изнервирав што да ми е тука возачот и шамар би му удрил. Вистински Христијанин сум, нема што...
Ме фати срам. Не од човекот, туку од Богочовекот Кој знам дека ме гледа. Ем знам, ем бесрамно Го навредувам и Него, и Неговиот производ - другиот возач. Господи помилуј, проговорив, и почувствував олеснување на душава. Човеку прости, изустив, и сфатив дека сè е свршено, заборавено, неважно. Ми стана јасно дека моето лутење не е ништо повеќе од навредена суета, бидејќи некој ми рипна во патеката каде јас возам... Еј - моја патека, мое возило, јас возам, јас, јас, јас... А јас сум си јас!...

И така полемизирајќи самиот со себе, стигнав во центарот на Скопје. А тука како и вообичаено мешаница и турканица. Почнав да претекнувам те од лево, те од десно, да давам гас, да им свирам на пешаците да не ми пречат со нивното поминување оти јас брзам... Не дека нешто посебно брзам, ама денеска сите брзаат, па кога можат тие - можам и јас! Успеав да се пробијам побајаги, арно ама еден автобусџија не сакаше да ме пушти да го претекнам од левата страна, а со оглед на тоа што колоната беше построена пред семафор, јас немав место да влезам преку ред во редот и едноставно морав да закочам на лентата каде им пречев на возачите што одеа право. Со оглед на тоа што ги успорив во нивното движење тие ми свиреа, на ретровизорот можев да видам како на тој позади мене „му течеше пена од устата“, а во срцето чувствував како пикадо стрелички од пцовки ме гаѓаат без престан. Во тој клучен момент го погледнав во фаца возачот на автобусот, го подотворив прозорецот и му покажав прст во воздухот, што би требало да значи - навреда. Не беше тоа средниот прст, но сепак, конотацијата беше иста. Тој ме погледна, заниша со главата и забележав дека нешто зборува за мајка ми. Во тој миг на семафорот се запали зелено, нагазив до даска, и додека мојот непријател уфрли во прва брзина, му влегов во редот и го победив т.е. го претекнав.
Се смирив. Ха, ха, ха си се изнасмеав, тој со мене.

Стигнав на работа! Погледнав во часовникот - 12 часот и 30 минути. Сум патувал од дома до работа пет минути пократко за разлика од вчера и завчера. Значи, сите претекнувања, пцости, прст низ прозорец, недозволување на пешаците да поминат се исплатеа. Го победив времето!
Во тие пет минути ќар не направив ништо значајно. Еден колега ми ја прераскажа својата тажна и болна „вистина“ дека заради само едно промашување загубил на спортска прогноза цели 20.000 денари, а јас му одржав лекција дека обложувањето не е христијанско дело и дека треба да се мавне од такви глупости ако сака да му тргне на подобро во животот.

Извор: ПРЕМИН

бр. 53-54

Посети: {moshits} Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 745
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Првенство по чест (11.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Првенство по чест (11.07.2020)

Нема таков голем грев пред Бог каков што е духовниот геноцид што се врши над нашата света Црква. Да имаш власт да сврзуваш и да разврзуваш и на небото и...

Митрополит Струмички Наум:  Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Теологија без умно-срдечна молитва е повеќе технологија, т.е. умешност, односно техника на составување и вообликување на мислата и на зборот, отколку богословие, отколку Божјо слово; повеќе знаење што произлегува од...

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

« »