логоFacebookTwitterYouTubeeMailНикој не се спрема во лов на пудлици. Во лов се оди на моќни, за корист или штета. На ретки се крева хајка. Покрај тоа ретките се и добра мета.
....
Праведници, зошто тогаш се чудите што ве гонат? Не трчаат ли кучињата најдраго по оној кој бега од нив?
Праведници вие проповедате сласт, до која се доаѓа со горчина. Слушајте ли, вие сте аларм за општеството. Општеството сака да зборува за правда, но не сака да ја види правдата.
Да, општеството сака да танцува по железен ковчег, во кој е закључена правдата, но општеството сака да го касне со 77 заби оној, кој се осмелил, да го подотвори ковчегот. Иако, сите сакаат да зборуваат, дека правдата треба да се ослободи од ковчегот.
Праведници вие сте омразени не затоа што зборувате за правдата, туку затоа што вие сте правда. А, општествениот грозд сака да слуша раскази за правдата, но не сака да ја види правдата.
Вие сте разбудени, меѓу заспаните. А, општествениот грозд сака да сонува за правдата, но не настојува да се пробуди. Затоа и го каснува, на оној кој ги буди. Гледај, сите што ги будиме се срдат. Заспивањето е лесно и неосетно. Ама будењето...
Вашите цели се далеки, предалечни. Око не може да ги види, нити уво да ги слушне, нити заб да ги гризне. Затоа вас и ве гонат тие, чии цели се на дохват на забите.
Како што громот слегува да ја расчисти заразената атмосфера, така и праведниците идат, да ја расчистат нагомилената зараза на општествениот грозд.
Навистна, гомилата се плаши од громот и грмењето. Затоа и подигнале громобрани, да ги фаќаат громовите и да ги закопуваат во одреден гроб. И, за вас праведници се подигаат громобрани, тогаш кога вашето грмење ќе го запара воздухот. И вас ве фаќаат во железо и ве спроведуваат во гробници крај патот.
......
Блазе вам, праведници, ако ве гонат. ....
Навистина, со гонењето неправедните ве делат од себе, а вие треба да сте одделени од нив. Не ве гонат ли, ќе ве изедначат со себе си. Ако враните не го гонат гулабот помеѓу нив, и гулабот ќе се почуствува врана.
Добро е што ве гонат. Со тоа докажуваат дека вие не сте она што се и тие, нити тие она што сте вие.
.......
Ве туркаат ли? Но, не расте ли грутката снег од туркање?
Ве понижуваат ли? Луд метод! Со тоа ќе ве дигнат.
Ве лупаат ли? Луд метод! Со тоа ќе ве зацврснат.
Пљукаат на вас? Луд метод! Со тоа ќе ве очистат.
Ве сиромашат ли? Луд метод! Со тоа ќе ве обогатат.
Ве убиваат ли ? Луд метод! Ќе им се вратите како судии. Што вреди, што ве задржуваат на вашиот пат? Оној што ја задржува реката, ќе приготви поплава.
По вас, вселената го брои времето, не по нив.
.....
О, колку сакам што ве гонат. Затоа што вас ве сакам. И , затоа што знам дека од гонењето растете.
О, колку ми е жал што ве гонат. Затоа што нив ги жалам. Затоа што не знаат дека ѕидаат кула на грбот свој, која ќе ги згмечи во смрдлив гној.
Дигнете го лицето свое, нека ве исплукаат што повеќе. Разголете го телото свое, нека што послатко ве изгребат.
......
Да не е така браќа мои, јас би ви советувал: мирете се со безбожниците, мирете се и нурнете го лицето свое во лонецот нивни, во кој тие го гледаат почетокот и крајот на вселената........

Од книгата “Речи о Свечовеку” од св.Н.Велимировиќ

Подготви: З.П.

Посети:{moshits}

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 731
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:  Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Теологија без умно-срдечна молитва е повеќе технологија, т.е. умешност, односно техника на составување и вообликување на мислата и на зборот, отколку богословие, отколку Божјо слово; повеќе знаење што произлегува од...

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

« »