логоFacebookTwitterYouTubeeMail

                                            Лажни пророци


“Пазете се од лажните пророци, кои доаѓаат во овча кожа, а однатре се волци грабливи. По нивните плодови ќе ги познаете. Се бере ли грозје од трње, или смокви од чичка? Па така, секое добро дрво дава добри плодови, а лошо дрво дава лоши плодови; не може добро дрво да дава лоши плодови, нити лошо дрво да дава добри плодови. Секое дрво, што не дава добар плод, го сечат и го фрлаат во оган. И така, по нивните плодови ќе ги познаете”.  (Матеј 7, 15-20)   

Уште на почетокот змијата рече да јадат од дрвото на познавање на доброто и злото, за да им се отворат очите и станат богови како Него. Во овча кожа, милозливо, но и полукаво од другите ѕверови полски, змијата беше лажен пророк и иницијатор на сите тие случувања кои навидум различни, а за кои скоро сигурен сум дека се со сосема иста коскена срж, случувања кои до денот денешен ја одбележаа непослушноста  на човештвото. Прво, неразумноста на еден дел да се дрзне и пророкува невистина која води до соблазните и крајот со воденичкиот камен околу вратот и второ, наивноста на еден дел да дозволи слепило кон светлината од Јагнето и тргне по мрачните врвици кон адот. За среќа благодатта на Милостивиот која ги осенува најверните, го отвора умот за да им ги распознае плодовите и ако не се добри се погрижи за брзо отсекување до коренот и прочистување во огнот. Се бере ли грозје од трње, или добра мисла од змија која помешечки низ правот ја бара петата човечка?
Лажен пророк е богатството. Се сокрило во својот сјај и мами и воздишки и полусон по неговиот дофат, и желба да се поседува повеќе во еден натрупан облик отколку полезно да се даде. Ако го познаете по плодовите, ќе видите еден колеблив несреќник кој не умее да ја одреди цената на една осмина насмевка и мисли дека секогаш ќе плати неправедно многу. Се бере ли смокви од чичка, или отворена рака од богатник со истрошено срце?
Лажен пророк е похотта. Мислиш мирисот на разголена убавина е посилен од миксот на боите во виножитото, попосакуван од свежо набрана лаванда неисцедена од утринската роса сеуште, па дури повпечатлив и од парењето на лавовите чија краткотрајност е во сенката на силниот рев кој бучно ќе одзвонува како победнички екот. Ако го познаете по плодовите, ќе видите еден зависен разблудник кој не умее ниту постелата да ја нарече своја, кој му верува само на ноќта и нејзиниот мрак подобен да затскрива. Се бере ли грозје од трње, или бакнежи слатки од секому пристапни усни?
Лажен пророк е суетата. Ти ги полни градите со илузија, со нозе полесни од пердув брзо го освојуваш врвот, а веќе оттаму глетката е повеќе од розова. Те прави недофатлив, ти припишува вредност поголема од онаа на нафтата и стануваш скапа стока на пазарот на уникатности. Ако те препознаат по плодовите, ќе видат еден кутар надуенко чие јаже намерно се одврзало и тој се вивнал во небесата до судбината на Икар, сосема несвесен за постоењето на иглениот врв немилосрдно студен кога е во прашање подготвеноста да боде. Се бере ли смокви од чичка, или поглед закотвен в земја од очи кои не запознале никого друг освен автопортретот?
Лажен пророк е зависта. Те копа најдлабоко во твоите уверувања и вбризгува полно шише со отров до станицата од каде најбрзо би се распространил до секаде и се би заразил со чудење: како ближниот е посреќен? Ако го познаете по плодовите ќе видите еден зелен љубоморник чии усни се прегризани, ноќи непроспиени и душа испоцрнета. Се бере ли грозје од трње, или убав збор од немирна душа која што калкулира?
Тука се лажните пророци дојдени во овча кожа. Наликуваат на гласници на убавите чувства и исполнетост, на весел танц со незаборавни чекори и музика ни претивка, ниту прегласна за да би го дразнела слухот. Го прелажуваат човекот вознесен во лажна слава, а потоа настапува вистинската внатрешност, подем на волчјата грабливост која без милост ја раскинува душата одделувајќи ја светоста, а оставајќи ја трулежноста. За среќа, не е секој сирак во овој свет, па делото на Таткото го запре протокот на лага и подари спознание за плодовите од какво дрво потекнуваат. Доброто дрво ќе дава добри плодови кои ќе се јадат со незаситност, а лошото дрво лоши плодови заради кои ќе се пресече и запали за секогаш ...  

 

 

Meteori.Dr.jpg

 

  • SP Apostol
  • 31ти август   лето Господово 2014

  Друго:

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 25, 2018

Акатист кон свети Нектариј Егински

КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен Нектариј, затоа направи и ние да ја завршиме духовната работа и стекнувајќи ја заработката, да Му запееме на Христа: Алилуја!
Октомври 30, 2018

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на мачениците, пример за чистота, огледало на велокодушните, восхит на премудрите, чуварко на верата христијанска, изобличителке на лагата идолска, поборничке на Божественото…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 647
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

ПРЕПОДОБЕН ПАХОМИЈ ВЕЛИКИ

Окт 18, 2018 Житија 941
Паралелно со преподобниот Антониј Велики, основачот на пустинското, анахоретско монаштво,…

СВЕТИ ЕФРЕМ СИРИН ЖИВОТОПИС, ТВОРЕШТВО И КАРАКТЕРИСТИКА

Окт 18, 2018 Житија 890
Над сè, свети Ефрем си останува прекрасен проповедник – амвонот е почеток и крај на…

Беседи

За Христoвитe дeла (беседа)

За Христoвитe дeла (беседа)

Какo Гoспoд извршил тoлку мнoгу дeла? Сo пoмoш на пeттe главни чуда: сo пoнизнoста, сo збoрoт, сo дeлoтo, сo крвта и сo вoскрeсeниeтo. Штo свeдoчат дeлата Христoви? Првo, свeдoчат дeка...

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

Пилат бил учeник сo свeтска мудрoст. А свeтската мудрoст нe дава сила туку влeва страв. Свeтската мудрoст нe ја пoддржува душата туку тeлoтo. Свeтската мудрoст нe влeва страв за душата...

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

Таму, на нeбoтo, e вистинскoтo Христoвo царствo и вистинскиoт Христoв живoт бeз примeси на грeв и смрт. Нo љубoвта на Синoт Бoжји кoн луѓeтo нашла дeка e пoпoтрeбнo да бидe...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

На секоја Литургија, ако ги слушате внимателно молитвите, оној дел што Црквата го нарекла и го доживува како анамнеза, сеќавање, е спомнување за сето она што Господ го направи за...

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

 Во денешново евангелско четиво Господ Исус Христос не упатува на три основни чекори: простувањето, постењето и безвременската награда која не очекува. И токму првиот чекор е простувањето: „Ако им ги...

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

Цeлoтo Eвангeлиe учи дeка трeба да сe oстави пoмалoтo заради пoгoлeмoтo, минливoтo заради нeминливoтo, лoшoтo заради дoбрoтo, eвтинoтo заради драгoцeнoтo. Кoга Eвангeлиeтo нe би вeтувалo пoгoлeми врeднoсти, тoгаш кoј би...

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Секој христијанин, своите напори може да ги насочува на разни активности во животот. Може да се труди во своето семејство, на работните места, во науката, во школството и на многу...

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Како што чувме денес од Евангелието, тој, воден од Светиот Дух, влегол во храмот во моментот кога праведниот Јосиф и Преблагословената Дева Марија Го донеле Младенецот, за според тогашниот закон,...

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Од црковната историја сме сведоци дека многупати се појавиле раздори и несогласувања во Црквата, но никогаш Бог нè дозволувал тоа неразумие да надвладее. Уште во апостолско време, Посланието сведочи дека...

« »