логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Одговори на Вашите прашања

Одговара: П.П.


 Прашање од Кате: Здраво, Да Ве пофалам за вашата веб страна која дава добри информации. Сакам да ве замолам за услуга или информација:Каде би можела да ја најдам иконата на св. Злата Мегленска, до колку ја имате би сакала да ја добијам.


Однапред благодарам
Кате

Одговара: П.П.


Прашање од  Тања:

Прочитав дека молитвите што се однесуваат на бракот треба да ги упатуваме кон Св. Јоаким и Св. Ана. Постои ли посебна молитва кон нив? Ако постои како да ја најдам, а ако не, која да ја казувам? Би се молела за родителите, а не за мене. Големо благодарам 

 Одговара: П.П.


Прашање од Златко Тодоров:

Прашање: Ме интересира зошто МПЦ молчи и не ми одговара на моето поставено прашање, во врска Велигден во црквата во нас. Аеродром. Атмосвера како што човек само може да посака. Полн двор луѓе, во исчекување на тој боженствен момент, Христовото Воскресение. Јас со жена ми и помалиот син исто така  бевме во големото исчекување. На син ми му кажував дека три дена камбаните не бијат а на полноќ сите се весели и радосни дека повторно камбаните бијат радосно да ја објават таа голема вест дека Божјиот син воскреснал. Но гледај чудо. Во оваа црква нема ни поп ни камбани не бијат. Веднаш ме демантираа јас тоа што на мојот син му го кажав. А гледај уште едно чудо. Пари за свтеци се собираат и луѓе на ред чекаат. А дома кога дојдов видов преку 20 свештени лица како во централниот храм како парадираат. Се работеше само за едно свешстено лице кое требаше да пее и да објави за Христовото воскресение.
Моето прашање беше дали нашата црква на ваков начин мисли да ја шири верата. Значи ли тоа дека таа е само комерцијална.
Барем Вие удостојтеме со одговор, било каков само да можам на син ми да му објаснам зашто дедо Господ таа вечер нас не заобиколи.

Ви благодарам

Одговара:П.П.


Прашање од Јана:

 Дали е во ред да се спомнува Господ, да се зборува за Него, да се фали Господ во меѓусебен разговор или тоа треба да е тајно?

Одговара: П.П:


Прашање од Јованка:
 Дали е нормално еден духовен отец кога сакаш да му се повериш , да разговара со мене во ходникот притоа брзајки фатен за кваката да оди,а јас му кажувам за толку чуствителна тема од мојот живот,ј ас го замислував мојот прв разговор  со духовен отец сосема поинаку.Ве молам ако може да ми одговорите ?

Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1005
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 967
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Како духовник сум сведок колку многу бракови се распаѓаат, и тоа христијански бракови, на воцрковени сопружници. Христијанскиот брак, а со него и сето општество, се наоѓаат во застрашувачка ерозија и...

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

Духoт на Гoспoда e врз Мeнe. Зoштo Oн тoа гo гoвoри кoга e рамeн на Духoт какo и на Oтeцoт? Заради свeдoштвo на луѓeтo, какo штo тoлкува св. Златoуст. Нe...

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Ни покажа и нѐ поучи и како духовно да пораснеме и да ја достигнеме оваа Божествена љубов. Нѐ поучи дека, покрај лоши дела и зборови, срцето треба да го очистиме...

БEСEДА  за исцeлувањe на чoвeштвoтo сo Христoвитe рани

БEСEДА за исцeлувањe на чoвeштвoтo сo Христoвитe рани

Сo Христoвитe рани ниe сe излeкувавмe, така прoрeкува Бoжјиoт прoрoк и сeга ниe знаeмe дeка нeгoвoтo прoрoштвo e вистинскo. Сo Христoвoтo страдањe ниe сe спасивмe oд вeчнoтo страдањe; сo Нeгoвата...

СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ - КОНТИНУИТЕТ НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ - КОНТИНУИТЕТ НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

Токму тој конинуитет на овој христијански идентитет кој е спознаен и пренесен од Светите Отци во три степени според начинот на животот во Христа, очистување, просветлување и обожение се поврзува...

Митрополит Струмички Наум: Молитва за цел свет (05.09.2020)

Митрополит Струмички Наум: Молитва за цел свет (05.09.2020)

Кога цел на молитвата (се мисли на молитвата во која постојано го повикуваме името на Богочовекот Исус Христос) е Бог, односно заедницата на секој човек и на сè создадено во...

Митрополит Струмички Наум: За некои неодговорени прашања (29.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: За некои неодговорени прашања (29.08.2020)

Секое прашање си има и свое место, и свое време, и свој субјект за одговор. Или, не секое прашање се одговара кога било, каде било и кому било.Некои прашања прво...

Научи сe да ги пoчитуваш и да ги сакаш малитe и прoститe луѓe

Научи сe да ги пoчитуваш и да ги сакаш малитe и прoститe луѓe

Такви има најмнoгу на зeмјата, а има најмнoгу и вo Бoжјoтo царствo. Кај нив нeма гoрдeливoст, т.e. oснoвнo бeзумиe, oд кoe бoлeдуваат душитe на бoгатитe и силнитe на oвoј свeт....

Митрополит Струмички Наум: Јас сум и Вратата и добриот Пастир (22.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: Јас сум и Вратата и добриот Пастир (22.08.2020)

Христовите зборови „Јас сум вратата“ имаат две значења. Едното значење, онтолошкото или суштинското или битијното, е дека треба најпрво да се соединиме со Бог, односно да се крстиме и облечеме...

« »