логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba

монах Пимен

Кога ќе дојде антихристот и ќе посака да ти стави печат, тој нема да посака просто да ти стави еден печат, за да можеш да продаваш и да купуваш, туку ќе посака да го заземе местото на Христос во твојот живот, за да биде тој на местото на Христос. Нема да посака од тебе просто да ти стави печат. Ќе посака од тебе да го отфрлиш Христос како Бог и да го примиш него како бог. Кој бара денес од тебе такво нешто? И зошто се крева таква паника? Кој ви кажа, дека ако ви дадат нешто, во кое тајно ќе присуствува бројот 666, тоа ќе значи дека сте се откажале од Христос и сте тргнале со антихристот? Впрочем, ако еден политичар од атеистичка партија стане претседател и тајно да му ставиме крст на неговиот грб, што ќе означува тоа – дека тој е христијанин? Не знае, не почувствувал дека носи крст, и што сега, тој станал христијанин? Всушност, истото тоа го тврдат и оние кои велат, дека ако земеш нешто, кое тајно го содржи бројот 666, си се одрекол од Христос. Не е така. Ќе се одречеш од Христа, кога ќе речеш: „Го примам печатот, станувам твој следбеник и се одрекувам од Христос“. Сѐ уште никој не побарал од нас нешто слично.

Да внимаваме. Тоа се две крајности, а крајностите се од ѓаволот. Не нѐ интересира печатот на антихристот, затоа што, кога се крштеваме, преку рацете на свештеникот, преку таинството на Црквата, Христос нѐ запечатува со свето миро и го имаме печатот на Светиот Дух. Оставете ги следбениците на антихристот да го примат нивниот бог и нивниот печат. Ние го направивме нашиот избор. Зошто да го гледаме и да го истакнуваме толку многу тоа, кое се зборува во Откровението – дека антихристот ќе става печати? Сите кои го сеат тој страв, го премолчуваат кажаното во Откровението – дека Божјите слуги ќе бидат запечатени на челата, така што да не бидат повредени, да не бидат во опасност. Ангелите им ставаат печат на христијаните, за да не бидат во опасност. Сте го чуле ли некогаш ова? А ако сте го слушнале, тогаш колку пати? Споредете колку пати сте чуле за печатот на антихристот и колку пати ова:

„И видов друг ангел како се подигаше од исток, кој имаше печат на живиот Бог. И тој извика со висок глас кон четирите ангели, на кои им беше дадено, да ја растурат земјата и морето, велејќи: Не пакостете ѝ на земјата, ниту на морето, ниту, пак, на дрвјата, додека не им ставиме печат врз челата на слугите на нашиот Бог!“ (Откр. 7,2-3)

Некој ви го кажал ли ова? Разбирате ли сега дека ќе постои нешто болно во целата таа приказна со печатот на антихристот? Какви христијани сме? Веруваме ли во Христос? Ако веруваме, тогаш ќе поверуваме и на зборовите кои Он ни ги кажува: „Нема да ве оставам сираци, нема да ве оставам сами, Јас сум со вас до свршетокот на светот!“ Ако ова беше измама и не важеа овие зборови, воопшто не треба да сме христијани. Ако го примаме Него како Бог и Неговото слово – како слово кое спасува, ќе го примиме и ова.

Авторот е монах во скитот Лакос, Света Гора
Превод: Свештеник Јани Мулев
Извор: Ортодоксија и ортопраксија

 

https://bigorski.org.mk/slova/pouchni/za-bozhjiot-pechat-i-znakot-na-dzverot/

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 822
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

БEСEДА  за лажнитe учитeли

БEСEДА за лажнитe учитeли

Чoвeкoт на oвoј свeт e вo вoјна. Бoрбата e нeпрeстајна, а нeпријатeлитe сe мнoгубрoјни. Пoмeѓу најoпаснитe нeпријатeли спаѓаат лажнитe учитeли. Самo акo чoвeчкиoт ум e впeрeн вo Бoга, чoвeкoт ќe...

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Спомнатите и ветени од Бог екстремни дарови, не се однесуваат толку на материјалното колку на духовното. Тоа се даровите на умно-срдечната молитва, на суштинско просветлување на умот, на расудување, на...

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Епископскиот чин што денеска преку вас го примам, го разбирам како служење, што во себе ги обединува и најголемата чест и свеста за сопственaтa немоќ. Има ли поголема чест и...

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Инаку, ако дозволиме прелеста да навлезе во нас, дали преку страстите на срцето (сластољубие и среброљубие) или преку страста на паднатиот ум (славољубие), таа потоа станува сеопфатна состојба која ги...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Се одрекуваме од Крстот Христов ако на прекорот враќаме со гнев и бунт, праведен или неправеден, без разлика. Се одрекуваат од Крстот Христов децата кои се непослушни кон родителите, оти...

БEСEДА  за спасeниe на душата какo крај на вeрата

БEСEДА за спасeниe на душата какo крај на вeрата

Никoј нe патува заради патoт туку заради нeкoј или заради нeштo, штo гo oчeкува на крајoт на тoј пат. Никoј нe гo фрла јажeтo вo вoдата вo кoја нeкoј сe...

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Како што рековме, има лажна состојба (прелест) на умот, но има и прелест на срцето. Првата прелест настанува поради прифаќање и усвојување лажни мисли, а втората од прифаќање и усвојување...

Архиепископот г.г. Стефан:Продолжи ги богољубивите и родољубивите дела

Архиепископот г.г. Стефан:Продолжи ги богољубивите и родољубивите дела

    Со денешниов чин, преку Светиот Дух, врз тебе се изли љубовта Божја[6], и тој дар ќе ти помага со љубов да им служиш на луѓето и да ги исполнуваш задолженијата...

Партениј Епископ Антаниски и Игумен Бигорски:Да си биде епископ значи да се биде прв во служењето

Партениј Епископ Антаниски и Игумен Бигорски:Да си биде епископ значи да се биде прв во служењето

Да се биде епископ, преемник на апостолската благодат, значи да се биде прв не во превласта, не во некакви привилегии, туку во одговорноста и во служењето на другите за добро,...

« »