логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Го следиме Христа затоа што Му припаѓаме Нему. Он е нашиот Господ и Бог, нашиот Творец и Искупител. Он нѐ создал и нѐ спасил. Одбираме да Го следиме затоа што сме Негово стадо; Он е нашиот Пастир. Го познаваме Неговиот глас и Го следиме кога ќе нѐ повика. Знаеме кои сме и чии сме, затоа Го следиме. Го следиме Христа затоа што само Он може да ни помогне да го постигнеме својот потенцијал. Човекот не е создаден да живее како животно. Создаден е да лета високо, да учествува во самиот живот Божји.

Сократ еднаш го прашал Ксенофон дали знае каде се прават некои определени вази. Ксенофон му кажал. Потоа Сократ го прашал: „А знаеш ли каде ги прават луѓето добри и доблесни?“ „Не“, рекол младиот Ксенофон. „Тогаш“, рекол Сократ, „појди по мене и научи“. Само следејќи Го Христа можеме да го постигнеме својот потенцијал и да станеме она што Бог намерил да станеме.

Христос нѐ повикува да Го следиме за да бидеме „ловци на луѓе“. Бог има многу работа во светот денес, и тоа мора да го сработат Неговите луѓе. Неговите апостоли. Зборот „апостол“ значи „пратеник“. Секој Христијанин е повикан да биде апостол, што значи, некој ој е пратен од Христа да ја работи Божјата работа во светот денес.

„Појдете по Мене“, вели Христос. „Ми требате за Божјото Царство да стане реалност. Ми требате да ми бидете служители и сведоци меѓу луѓето со кои што живеете и работите. Ми требате за да утешите каде што има навреда, да помогнете сомнежот да се претвори во вера, да внесете радост во животите преполни со тага, да ја одразувате Мојата светлина во темнината на заблудата. ‘Појдете по Мене.’ Нема да ве испратам сами. Ќе бидам со вас да ве водам, да ве насочувам, да ве крепам, да ве хранам“.

Зборувајќи за следењето на Христа, треба да се потсетиме дека, зад сето она што можеме да го направиме за Христа како Негови апостоли во светот денес, стои она што Он може да го направи за нас. На вратата на нашето срце не тропа некој газда, туку пријател. А Он не ни носи само мисија „појдете по Мене“, туку и дар. Како Воплотен Син Божји, Он ни ја носи силата Божја за спасение.

Следењето на Христа носи и вистинска слобода. Пред да почне еден концерт, секој музичар си го штима инструментот свирејќи на него. Се добива разногласие. Тоа е слобода – секој го прави своето. Но, тоа не е музика. Кога ќе стапне диригентот на подиумот, почнува симфонијата. Музичарите веќе не се слободни да свират како што сакаат. Сега ги насочува еден голем диригент. Сите ја свират истата композиција со совршен ритам, во ист акорд. Што е разликата меѓу разногласието на загревањето и убавината на симфонијата? Секој музичар сега, без оглед дали свири виолина, кларинет, виолончело или контрабас, има господар. Секој ја наоѓа својата вистинска слобода во своето предавање нему. Првата должност на секоја душа не е да си ја најде слободата, туку својот вистински Господар. Кога ќе Го најдеме Него ја наоѓаме вистинската слобода.


На светот отсекогаш му требале способни мажи и жени. Христос е Оној што нѐ прави такви. Он ги повикал обичните рибари и ги направил најспособни луѓе на светот. Непоколебливи во решителноста, непоколебливи во својата љубов за Бога. Непоколебливи во љубовта кон човештвото и подготвеноста да му служат.

Следењето на Христа нѐ прави необични луѓе, но не е лесно секогаш да Го следиме Христа. Бидејќи Он кој нѐ повикува велејќи: „Појдете по Мене“, носи Крст и додава: „Кој сака да врви по Мене, нека се одрече од себе, нека го земе крстот свој и нека оди по Мене. Зашто кој сака да ја спаси својата душа, ќе ја загуби; а кој ја загуби душата своја заради Мене и Евангелието, тој ќе ја спаси“ (Марко 8, 34-35).

Ништо не е лесно на овој свет. Нашиот проблем не е да најдеме нешто лесно, туку нешто што ни дава вистински мир, нешто за што вреди да се живее, за што вреди да се умре. Само Христос може да ни го даде тоа. Ние ќе го платиме со нешто, зашто Он го платил со сѐ. Но, ќе платиме многу поскапо доколку се пробиваме во светот без Него, за најпосле, кога ќе дојдеме на крајот од патот, да откриеме дека немаме ништо.

Христијанинот е човек што се обидува да биде Христов следбеник. Велиме „се обидува“, затоа што никој не успева совршено. Не е помалку свет св. Павле што го признал следново: Браќа, јас не мислам дека сум го достигнал тоа… но, трчам кон целта. Следејќи Го Господарот ќе паѓаме многу пати, но нема да останеме паднати. Преку покајанието и по благодатта Божја ќе станеме по секој пад и ќе продолжиме да одиме со нашиот Господ. Ќе трчаме кон целта, кон наградата на горното призвание. Оти Христос вели: „Каде што сум Јас, таму ќе биде и Мојот слуга“. Има ли повозвишено нешто од тоа цела вечност да бидеш со својот Бог?!

 Извор.

 https://bigorski.org.mk/slova/pouchni/pojdete-po-mene-del-2/

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 09, 2019
7.Vselenski.sobor

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има најголема слобода и моќ пред престолот Божји, и нејзе Црквата, по Бога, најмногу ја почитува и прославува во своите безброј молитви и химни, како најсилна заштитничка и…
Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот,…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 148
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 371
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Беседи

БEСEДА за сoвршeниoт чoвeк

БEСEДА за сoвршeниoт чoвeк

Eдинствoтo на вeрата, браќа, и пoзнавањeтo на Синoт Бoжји, Гoспoда Исуса Христа Спаситeлoт, сoeдинува двајца луѓe вo eдeн чoвeк, илјада луѓe вo eдeн чoвeк и мнoгу милиoни луѓe вo eдeн...

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Следствено, грев е човек да биде острастен кон материјалните нешта, кон земните блага, кои се минливи и му се дадени на човека да му послужат за добро, а не тој...

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

 Бог Го покажа Своето човекољубие не со евтини слова, но со принесувањето на Својот Син. Христос се појави во светот, со низа конкретни дела на љубовта. Првото дело е наклонетоста...

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Посебно по воплотувањето Христово и Неговиот Домострој на нашето спасение, ѓаволот станува како играчка со која малите деца си играат (свети Атанасиј Велики) или како спаринг-партнер за оние што се...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата  поради Бог !

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата поради Бог !

Денес, драги мои пријатели, поученоста од животот на старозаветните праведници ме наведува со вас да зборувам за верата. Имено, нивната големина е одредена само со верата, точно живата и дејствителна...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:  „Епископот седи на место и во обличје Христово“

Викарен Епископ Јаков Стобиски: „Епископот седи на место и во обличје Христово“

 Епископот не станува Епископ поради некаква своја заслуга, туку исклучиво по благоволение Божјо, во послушание кон Светиот Архиерејски Синод, поради молитвите, и најважно од сѐ, заради потребите на Црквата. Затоа,...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

 Страшна е потребата на човекот да се самооправдува; за мене, дури најпогубната појава од сите гревовни појави во човековиот душевен и ментален свет. Самооправдувањето е главна карактеристика на паднатиот човек,...

« »