логоFacebookTwitterYouTubeeMail

962 г.

Почитувана…!

Ви благодарам за поздравот. Ја паметам исто така молбата (од)… Многу ми е жал за него. Понекогаш со љубов се потсетувам и му посакувам да се ослободи од ѓаволските канџи. Тој не траба да го бара она што го изгубил во философијата и науката, туку со напор на волјата, „не гледајќи, да поверува“ и да го изгради својот живот доследно на верата. Тогаш ќе му дојде помош од Небото, ќе го истера од себе непријателскиот мрак и ќе ја посведочи вистинитоста на Христијанство со таква семоќна сила и убедливост што тој од сè срце ќе воскликне: „Господе, подготвен сум да одам на било какви мачења, само не отфрлај ме од Себе!“ Тоа го искусиле сите кои Го бараат Бога.

„Барајте и ќе најдете, молете и ќе ви се даде, тропајте и ќе ви се отвори… Кој од вас е таков, ако синот му побара леб, да му подаде камен, или ако бара риба да му даде змија! Ако вие, иако сте злобни, умеете добри дела да правите, колку повеќе добра Отецот ваш Небесен ќе им даде на оние кои Му бараат?!“

Зошто тој сега се храни со свинска храна и зошто ги отфрлил отците? Зар сите биле измамници, според неговото мислење? Ако барем еден зборувал вистина, тогаш и целото Христијанство е вистинито. А со какви страдања сведочеле мачениците за вистината која ја познале! Природно, нему му е потребен личен опит. Нека моли и неизбежно ќе го добие.

Не очајувајте во неволјите и не кревајте раце од сè. Почесто читајте го Евангелието. Исус Христос им проштавал на сите кои се каеле, но и предупредувал: „Оди си и не греши повеќе“. Почесто прибегнувајте кон Него, бидете свесни за своите недела, молете за помош, принудете се секогаш, како гласно, така и во себе, да ја повторувате Исусовата молитва.

Господ нека Ве вразуми и сочува од секое зло. Ако планирате да му пишете, напишете дека му се поклонувам, исто така напишете му дека светите отци неверието го ставаат на исто рамниште како што се блудот, суетата, гордоста и останатото. Овде дејствува повеќе непријателот, отколку човекот. Неопходно е да се бориме со неверието како и со останатите страсти – не расудувајќи и разговарајќи со помислите, исфрлувајќи ги од себе со напор (велејќи) („не се согласувам“) и со молитва, особено Исусовата молитва, по можност непрестано, молејќи од сè срце за помилување. Од тоа свето Име, пред Кое се поклонува секое колено небесно, земно и подземно (од пеколот), ќе ослаби непријателското дејство и во срцето ќе влезе мир, надеж, вера и умилност… и ќе помине секое искушение. А колку човек да чита научни, философски книги и разни апологии, ќе потоне уште подлабоко. Сето тоа треба да го отфрли и да се приближи кон Оној Кој е Пат, Вистина и Живот.

Господ нека му помогне! Ова го пишувам како брат, а не како учител.

 

Извор: Бигорски манастир

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 25, 2018

Акатист кон свети Нектариј Егински

КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен Нектариј, затоа направи и ние да ја завршиме духовната работа и стекнувајќи ја заработката, да Му запееме на Христа: Алилуја!
Октомври 30, 2018

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на мачениците, пример за чистота, огледало на велокодушните, восхит на премудрите, чуварко на верата христијанска, изобличителке на лагата идолска, поборничке на Божественото…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 641
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

ПРЕПОДОБЕН ПАХОМИЈ ВЕЛИКИ

Окт 18, 2018 Житија 937
Паралелно со преподобниот Антониј Велики, основачот на пустинското, анахоретско монаштво,…

СВЕТИ ЕФРЕМ СИРИН ЖИВОТОПИС, ТВОРЕШТВО И КАРАКТЕРИСТИКА

Окт 18, 2018 Житија 884
Над сè, свети Ефрем си останува прекрасен проповедник – амвонот е почеток и крај на…

Беседи

За Христoвитe дeла (беседа)

За Христoвитe дeла (беседа)

Какo Гoспoд извршил тoлку мнoгу дeла? Сo пoмoш на пeттe главни чуда: сo пoнизнoста, сo збoрoт, сo дeлoтo, сo крвта и сo вoскрeсeниeтo. Штo свeдoчат дeлата Христoви? Првo, свeдoчат дeка...

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

Пилат бил учeник сo свeтска мудрoст. А свeтската мудрoст нe дава сила туку влeва страв. Свeтската мудрoст нe ја пoддржува душата туку тeлoтo. Свeтската мудрoст нe влeва страв за душата...

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

Таму, на нeбoтo, e вистинскoтo Христoвo царствo и вистинскиoт Христoв живoт бeз примeси на грeв и смрт. Нo љубoвта на Синoт Бoжји кoн луѓeтo нашла дeка e пoпoтрeбнo да бидe...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

На секоја Литургија, ако ги слушате внимателно молитвите, оној дел што Црквата го нарекла и го доживува како анамнеза, сеќавање, е спомнување за сето она што Господ го направи за...

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

 Во денешново евангелско четиво Господ Исус Христос не упатува на три основни чекори: простувањето, постењето и безвременската награда која не очекува. И токму првиот чекор е простувањето: „Ако им ги...

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

Цeлoтo Eвангeлиe учи дeка трeба да сe oстави пoмалoтo заради пoгoлeмoтo, минливoтo заради нeминливoтo, лoшoтo заради дoбрoтo, eвтинoтo заради драгoцeнoтo. Кoга Eвангeлиeтo нe би вeтувалo пoгoлeми врeднoсти, тoгаш кoј би...

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Секој христијанин, своите напори може да ги насочува на разни активности во животот. Може да се труди во своето семејство, на работните места, во науката, во школството и на многу...

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Како што чувме денес од Евангелието, тој, воден од Светиот Дух, влегол во храмот во моментот кога праведниот Јосиф и Преблагословената Дева Марија Го донеле Младенецот, за според тогашниот закон,...

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Од црковната историја сме сведоци дека многупати се појавиле раздори и несогласувања во Црквата, но никогаш Бог нè дозволувал тоа неразумие да надвладее. Уште во апостолско време, Посланието сведочи дека...

« »