логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Атеисти
Атеисти: Никогаш Не Сум Сретнал Атеист

Еден млад човек на почетокот на часот во колеџ изјави дека е атеист. Јас бев поканет како гостин предавач и го бев започнал говорот со забелешката дека секој поседува нус*што гладува за Бога. Овој млад човек се претстави како исклучок, изјавувајќи дека нема Бог, и понатака тврдејќи дека тој дефинитивно нема глад за взаемна врска со ништо што би се дефинирало како Бог.

Го прашав како би го дефинирал богот што тој одлучил да го негира и, откако ја слушнав неговата дефиниција, изјавив дека се сложувам со него. И јас не верував во таков бог. Просечното разбирање на тоа кој Е Бог, во голема мера е базирано на концепт кој не е усогласен со библиското опишување на Бога, ниту пак со учењата на историската Црква. Освен тоа, лажната наука врз која е базирано негирањето на Божјата инволвираност во креирањето и животот на овој свет, произлегла во голема мера баш од ваквата мисконцепција за тоа кој е Бог.

Бог, за Кого се зборува во Светото Писмо и Кого го прославуваме во животот на Црквата, е Бог Кој толку многу не засака, што се облече во човечко тело  за да може да ги искуси нашата глад, нашата жед, нашата тага, нашата болка, а дури и нашата радост. Он не е некој далечен бог, неспособен да го разбере своето создание, но напроив, Бог Кој се соединил со своето создание и не поканил на заедништво со Него. Ние сме поканети да земеме учество во неговата божественост и, преку дарот на вечниот живот, да пребиваме со Него засекогаш.

Нашиот Бог е насекаде присутен и Е Светлина во помрачената вселена. Се што е добро е од Него, зашто Он е љубов и не повикува да заедничиме со Неговата љубов. Неговата светлина не осветлува дури и кога бираме да живееме во темнина, зашто Он е насекаде и исполнува се. Нашето неверие во никој случај не го поништува Неговото присуство, ниту пак го негира фактот дека Он Е Бог.

Личноста која себе си се декларира како атеист, е всушност некој кој го избегнува очигледното. Одбивањето да се верува во Божјото постоење во никој случај не ја поништува реалноста дека Бог навистина ПОСТОИ. Токму како одбивањето да се верува дека земјата е округла зашто од нашата перпектива изгледа дека е рамна, или негирањето дека постојат молекули зашто не можеме да ги видиме, така и одбивањето на Божјото постоење произлегува од ограничениот фокус на себе си.

Тоа што некој го одбива постоењето на Бога, а ги прифаќа теориите на квантова физика кои се базирани на недокажлива ноетична наука, е доказ дека ние, како созданија, сме паднале далеку од она што Бог за нас го предвидел, постанувајќи, во нашата гордост, самите на себе богови.

*Светите оци го објаснуваат како “око или енергија на душата”; нусот е над разумот и интелектуалното разбирање.Игумен Трифун од Манастирот Семилостив Спасител кој се наоѓа на Вашон
Остров, во Вашингтон, САД

 

Atheists
Atheists: I’ve Never Met an Atheist
The young man announced at the beginning of a college class, that he was an atheist. I’d been invited as a guest lecturer, and had opened the talk with the observation that everyone has a nous that hungers for God. This young man took exception, declaring there was no God, and furthermore stating that he certainly did not have hunger for a relationship with anything that could be defined as God.

I asked him to define the god he’d chosen to deny, and after hearing his definition, I declared that I agreed with him. I, too, did not believe in such a god. The average understanding of just who God is, has largely been based on a concept that is not in sync with the biblical description of God, nor the teachings of the historic Church. Furthermore, the false science that is the basis for the denial of God’s involvement in creation, and in the life of our world, has come about due, in large part, to this very misconception of just who God is, to begin with.

The God that has been revealed in the holy Scriptures, and the God we worship within the life of the Church, is a God that so loved us, that he took on our human flesh, that he might experience our hunger, our thirst, our sorrow, our pain, and even our joy. He is not a remote God, incapable of understanding his creation, but, rather, a God who has joined himself to his creation and invited us into communion with him. We have been invited to share in his divinity, and, through the gift of eternal life, to dwell with him forever.

Our God is present everywhere, and is Light in a darkened universe. Everything that is good is from God, for he is love, and has invited us into communion with his love. His light shines upon us, even when we choose to live in darkness, for he is everywhere present and fills all things. Our disbelief in no way cancels out his presence, nor does our disbelief in anyway negate the fact that he is God.

The person who declares himself an atheist, is in fact one who avoids the obvious. Refusing to believe in God’s existence in no way cancels out the reality that God indeed does exist. Just as refusing to believe the world is round because it appears from our perspective or vantage point that it is flat, or denying the existence of molecules because we can’t see them, the denial of God’s existence emanates from a narrow focus on self.

That one would deny the existence of God, yet accept the theories of quantum physics, which are based on an unprovable noetic science, is proof that we, as a species, have fallen far from that which our Creator God has intended, having become, in our pride, gods unto ourselves.

 

 

 За Преминпортал: С.Л.

20.11.2018 лето Господово

 +++

 

Друго:

Игумен Трифун: Стражарење над нашите мисли ...

 

Игумен Трифун: Поднесување испитанија ...Видео содржини

Икона на Мајката Божја Одигитрија

Ное 16, 2018
Помага при сите болести, лекува од најтешки болести, опседнатост од нечиста сила и ги штити малите деца.

Руски Светец Александар Свирски

Сеп 29, 2018
Рускиот светец Александар Свирски - мошти со бела боја и кожа стара повеќе од 500 години, како да е жив

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 25, 2018

Акатист кон свети Нектариј Егински

КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен Нектариј, затоа направи и ние да ја завршиме духовната работа и стекнувајќи ја заработката, да Му запееме на Христа: Алилуја!
Октомври 30, 2018

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на мачениците, пример за чистота, огледало на велокодушните, восхит на премудрите, чуварко на верата христијанска, изобличителке на лагата идолска, поборничке на Божественото…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 554
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

ПРЕПОДОБЕН ПАХОМИЈ ВЕЛИКИ

Окт 18, 2018 Житија 854
Паралелно со преподобниот Антониј Велики, основачот на пустинското, анахоретско монаштво,…

СВЕТИ ЕФРЕМ СИРИН ЖИВОТОПИС, ТВОРЕШТВО И КАРАКТЕРИСТИКА

Окт 18, 2018 Житија 824
Над сè, свети Ефрем си останува прекрасен проповедник – амвонот е почеток и крај на…

Беседи

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Како што чувме денес од Евангелието, тој, воден од Светиот Дух, влегол во храмот во моментот кога праведниот Јосиф и Преблагословената Дева Марија Го донеле Младенецот, за според тогашниот закон,...

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Од црковната историја сме сведоци дека многупати се појавиле раздори и несогласувања во Црквата, но никогаш Бог нè дозволувал тоа неразумие да надвладее. Уште во апостолско време, Посланието сведочи дека...

Епископ Јаков Полјански: „Денес дојде спасението на овој дом“

Епископ Јаков Полјански: „Денес дојде спасението на овој дом“

Многупати сум говорел дека живееме во карактеристично време. Не ги сакаме фанатизмот и апокалиптичниот дух во Црквата, ниту пак, да говориме дека живееме во последните времиња. За оној што живее...

 о. Горан Стојчевски: ЛИТУРГИСКИ МИГ ВО СЕКОЈДНЕВНИОТ ПОДВИГ

о. Горан Стојчевски: ЛИТУРГИСКИ МИГ ВО СЕКОЈДНЕВНИОТ ПОДВИГ

За мене е подобра видливата убавина, отколку убавината изразена во зборови, претпочитам богатство, што е во рацете, отколку богатство вообразено на сон; сакам мудрост, која не сјае на зборови, а...

СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ - КОНТИНУИТЕТ НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ - КОНТИНУИТЕТ НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

Токму тој конинуитет на овој христијански идентитет кој е спознаен и пренесен од Светите Отци во три степени според начинот на животот во Христа, очистување, просветлување и обожение се поврзува...

БEСEДА за тoа какo на Бoга му e најмил чoвeкoт и на чoвeкoт - Бoг

БEСEДА за тoа какo на Бoга му e најмил чoвeкoт и на чoвeкoт - Бoг

Љубoвта на хрстијанинoт, пак, би мeжeла да рeчe: “Ти, Гoспoди, ми даваш здравјe и тoа e дoбрo. Ти ја палиш свeтлината, пушташ дoждoви, сo грoм вoздухoт гo oсвeжуваш и тoа...

БEСEДА за таинствeнoтo Бoжјo Трoјствo

БEСEДА за таинствeнoтo Бoжјo Трoјствo

Вoдата и крвта гo прават тeлoтo, а духoт e дух. “Тeлoтo сака спрoтивни рабoти на духoт, а духoт – спрoтивни на тeлoтo” (Гал. 5:17), штo значи дeка нe сe eднo,...

СЛОВО НА СВЕТОТО БОГОЈАВЕНИЕ    на нашиот свет отец Јован Златоуст

СЛОВО НА СВЕТОТО БОГОЈАВЕНИЕ на нашиот свет отец Јован Златоуст

Христос се бори, а јас венец примам! Он војува против ѓаволот, а јас ја земам победата над ѓаволот! Он ја смачкува главата на змијата во вода, а јас како законски...

БEСEДА за нашата нeмoќ бeз Гoспoда Христа

БEСEДА за нашата нeмoќ бeз Гoспoда Христа

Нашиoт Гoспoд нeмал oбичај да збoрува прeувeличeнo. Ничии збoрoви вo свeтoт нe сe пooдмeрeни oд Нeгoвитe. Па кoга Oн вeли дeка бeз Нeгo нe мoжeмe да направимe ништo тoгаш тoа...

« »