логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Да Го љубиме Христа, и единствена надеж да ни биде Он. Да Го љубиме заради Него, а никогаш заради нас. Нека нѐ стави каде што сака, нека ни даде Он што сака. Ние да не Го љубиме заради Неговите дарови. Бидејќи егоизам е да велиме: „Христос ќе ме стави во Своето убаво живеалиште што го има направено. Христос го има веќе подготвено, па и Евангелието зборува за тоа: Во домот на Мојот Отец има многу живеалишта… За да бидете и вие таму каде што сум Јас“. Правилно би било да велиме: „Христе мој, како што сака Твојата љубов. Мене ми е доволно да живеам во Твојата љубов“.

Јас кутриот, што да ви кажам… многу сум слаб. Не успеав толку многу да Го возљубам Христа, мојата душа да копнее по Него. Чувствувам дека сум многу назад. Така се чувствувам. Немам стасано таму каде што сакам, не ја живеам таа љубов. Но не очајувам, туку ѝ се доверувам на Божјата љубов. Му велам: „Христе знам дека сум недостоен. Испрати ме таму каде што сака Твојата љубов. Само тоа го посакувам, тоа го барам. Во животот секогаш Тебе Ти служев“.

Кога бев тешко болен и речиси пред заминување на небесата, не ни сакав да мислам на моите гревови. Сакав да мислам само на љубовта на мојот Господ, на мојот Христос, и на вечниот живот. Не сакав да се плашам. Сакав едноставно да си одам при Господ и да мислам на Неговата благост, на Неговата љубов. И сега, како што се ближи крајот на мојот живот, немам страв ни ужас, туку си мислам дека кога ќе се појавам на Второто Христово пришествие, и кога Христос ќе ми рече: „Пријателе, како влезе овде, без свадбена облека?“, јас ќе ја наведнам главата и ќе речам: „Господи мој, како што сакаш Ти, и како сака Твојата љубов, така нека биде. Знам дека не сум достоен. Испрати ме каде што сака Твојата љубов. Достоен сум за во пеколот. И во пеколот да ме ставиш, само да бидам со Тебе. Едно сакам, една желба имам, едно барам, да бидам со Тебе, каде што сакаш и како што сакаш Ти“.

Се трудам да се предадам на љубовта и служењето на Бога. Свесен сум за својата грешност, но живеам со надеж. Лошо е да очајуваш, бидејќи разочараниот се огорчува и ги губи својата сила и елан. А тој што се надева, напредува. Се труди да се збогати, затоа што чувствува дека е сиромашен.

Св. Порфириј Кавсокаливит

И покрај тоа што се чувствувам толку слаб и знам дека не го постигнав она по што копнеам, јас сепак не очајувам како што ви реков, ме утешува тоа што не престанувам да се трудам. Но не го правам она што го сакам. Молете се за мене. Работата е во тоа што не можам безрезервно да Го возљубам Христа без Неговата благодат. Христос не остава да се покажува Неговата љубов, доколку мојата душа нема нешто со што би Го привлекла кон себе.

И можеби токму тоа ми недостасува, па затоа Го молам и велам: „Христе мој, многу сум слаб. Само Ти со Твојата благодат ќе успееш да ме удостоиш, како што си го удостоил и апостолот Павле кој се радувал и се фалел, па да можам и јас заедно со него да речам: Не живеам веќе јас, туку Христос живее во мене.

Ете со тоа се занимавам. Се трудам да наоѓам начини да Го возљубам Христа. Таа љубов е ненаситна. Колку повеќе Го љубиш Христа, толку повеќе мислиш дека не Го љубиш и копнееш уште повеќе да Го возљубиш. Меѓутоа, незабележливо одиш сѐ повисоко и повисоко.

 

Извор; Бигорски манастир

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 25, 2018

Акатист кон свети Нектариј Егински

КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен Нектариј, затоа направи и ние да ја завршиме духовната работа и стекнувајќи ја заработката, да Му запееме на Христа: Алилуја!
Октомври 30, 2018

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на мачениците, пример за чистота, огледало на велокодушните, восхит на премудрите, чуварко на верата христијанска, изобличителке на лагата идолска, поборничке на Божественото…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 654
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

ПРЕПОДОБЕН ПАХОМИЈ ВЕЛИКИ

Окт 18, 2018 Житија 947
Паралелно со преподобниот Антониј Велики, основачот на пустинското, анахоретско монаштво,…

СВЕТИ ЕФРЕМ СИРИН ЖИВОТОПИС, ТВОРЕШТВО И КАРАКТЕРИСТИКА

Окт 18, 2018 Житија 892
Над сè, свети Ефрем си останува прекрасен проповедник – амвонот е почеток и крај на…

Беседи

Св.  Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Св. Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Ќе настане глад - рекол Пророкот, оплакувајќи го Ерусалим - но не глад за леб и вода, туку чулен глад за словото Божје (Ам. 8, 11). Глад, тоа е состојба...

За Христoвитe дeла (беседа)

За Христoвитe дeла (беседа)

Какo Гoспoд извршил тoлку мнoгу дeла? Сo пoмoш на пeттe главни чуда: сo пoнизнoста, сo збoрoт, сo дeлoтo, сo крвта и сo вoскрeсeниeтo. Штo свeдoчат дeлата Христoви? Првo, свeдoчат дeка...

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

Пилат бил учeник сo свeтска мудрoст. А свeтската мудрoст нe дава сила туку влeва страв. Свeтската мудрoст нe ја пoддржува душата туку тeлoтo. Свeтската мудрoст нe влeва страв за душата...

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

Таму, на нeбoтo, e вистинскoтo Христoвo царствo и вистинскиoт Христoв живoт бeз примeси на грeв и смрт. Нo љубoвта на Синoт Бoжји кoн луѓeтo нашла дeка e пoпoтрeбнo да бидe...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

На секоја Литургија, ако ги слушате внимателно молитвите, оној дел што Црквата го нарекла и го доживува како анамнеза, сеќавање, е спомнување за сето она што Господ го направи за...

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

 Во денешново евангелско четиво Господ Исус Христос не упатува на три основни чекори: простувањето, постењето и безвременската награда која не очекува. И токму првиот чекор е простувањето: „Ако им ги...

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

Цeлoтo Eвангeлиe учи дeка трeба да сe oстави пoмалoтo заради пoгoлeмoтo, минливoтo заради нeминливoтo, лoшoтo заради дoбрoтo, eвтинoтo заради драгoцeнoтo. Кoга Eвангeлиeтo нe би вeтувалo пoгoлeми врeднoсти, тoгаш кoј би...

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Секој христијанин, своите напори може да ги насочува на разни активности во животот. Може да се труди во своето семејство, на работните места, во науката, во школството и на многу...

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Како што чувме денес од Евангелието, тој, воден од Светиот Дух, влегол во храмот во моментот кога праведниот Јосиф и Преблагословената Дева Марија Го донеле Младенецот, за според тогашниот закон,...

« »