логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Некој може да се жртвува себеси на жртва заради другите, односно да им помага на сиромашните, да се грижи за болните, и во исто време да се радува, бидејќи тоа го прави, го прави со своите лични убедувања и таланти. Таквиот човек, кога ќе наполни деведесет години, нема да жали за тоа што го правел, бидејќи тоа било длабоко во неговото срце и ќе продолжи да живее со тоа.

Кога ќе го најдеш својот талант и ќе го умножиш во себеси, тогаш ќе се исполниш со среќа за целиот живот, а кога ќе остариш и ќе треба да го напуштиш овој свет, ти ќе бидеш среќен, бидејќи ќе се сеќаваш на живот кој си го живеел. Тогаш ќе речеш: „Деневите на мојот живот не беа залудно поминати. Јас живеев така, како што сакав да живеам. Јас бев среќен. Јас не жалам за тоа што го правев. Сè беше направено со добро расположение, ревност, бодрост и желба. Јас сум среќен што така живеев“.

Треба да разбереме, дека Христос нашиот Бог, дојде во овој свет, за секој од нас да го најде својот личен талант, да одговори на Божјиот повик и да го живее својот живот. Христос те повикува да го живееш својот живот.

Светиoт апостол Петар го запрашал Господа: „Господи, што ќе биде со Јован?“ Христос му одговара: „Што ти е тебе?“ т.е. „Ти Петаре, врви по мене и живеј го својот живот. Зошто ти прашуваш за Јован? Можеби, Јас сакам, Јован да живее до тогаш, додека Јас не се вратам да му судам на светот. Прашањето е во тоа, зошто тебе тоа толку многу те вознемирува? Зошто ти се занимаваш со животот на другите? Ти следи ме Мене, живеј го својот живот и живеј со Бога. Дозволи Бог да влезе во твоето сопствено срце и да ги разоткрие твоите лични дарови. Насладувај се на својот живот“.

Кога Христос сакал да го излекува некој болен, лепрозен или слеп, Он го правел истото. Првото, што го прашувал болниот било: „Сакаш?“ Ти сакаш, Јас да ти направам добро? Ти го сакаш тоа? Ти имаш желба да живееш? Да се радуваш? Да одиш понатаму?

Некој луѓе мислат, дека Христос дојде, за нас да не умртви. Единственото умртвување, кое Христос го одобрува во нашиот свет, – е умртвувањето на нашата неправда. Он дојде, за да ја умртви неправдата во нашиот живот, но нè и желбите на срцето. Он дојде, за да ја излие врз нас благодатната роса на Светиот Дух и Својата Крв, која оживува. За време на примањето на Причесната на Светата Божествена Литургија ние говориме: „Сесветата и Животворна Крв, на Спасителот наш Господ Исус Христос“. Ние нејзе ја нарекуваме Животворна, бидејќи таа Крв во себе содржи живот. Таа има живот, и дава живот.

Ти се будиш наутро, го гледаш својот нечесен живот и говориш: „Што да правам?

Како ќе помине овој ден? Ах… уште еден досаден ден! За мене ништо нема смисла, мене не ми се допаѓа тоа што го правам, на ништо не се радувам…“. И ете, во твојот живот доаѓа Христос и ти говори: „Научи се, да се радуваш, на тоа што го правиш. Ако не ти се допаѓа, тоа што го правиш, замени го со нешто друго. Најди нешто друго. Направи било што, за твојот живот да биде среќен“. Христос од нас бара бодрост и радост.

Архимандрит Андреј (Конанос)

Извор: https://pravlife.org/ru

Преземено од: http://www.pppe.mk/2018/kako-da-se-nauchime-da-se-nasladuvame-sekoj-den-arhimandrit-andrej-konanos/

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 09, 2019
7.Vselenski.sobor

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има најголема слобода и моќ пред престолот Божји, и нејзе Црквата, по Бога, најмногу ја почитува и прославува во своите безброј молитви и химни, како најсилна заштитничка и…
Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот,…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 153
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 398
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Беседи

БEСEДА за сoвршeниoт чoвeк

БEСEДА за сoвршeниoт чoвeк

Eдинствoтo на вeрата, браќа, и пoзнавањeтo на Синoт Бoжји, Гoспoда Исуса Христа Спаситeлoт, сoeдинува двајца луѓe вo eдeн чoвeк, илјада луѓe вo eдeн чoвeк и мнoгу милиoни луѓe вo eдeн...

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Следствено, грев е човек да биде острастен кон материјалните нешта, кон земните блага, кои се минливи и му се дадени на човека да му послужат за добро, а не тој...

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

 Бог Го покажа Своето човекољубие не со евтини слова, но со принесувањето на Својот Син. Христос се појави во светот, со низа конкретни дела на љубовта. Првото дело е наклонетоста...

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Посебно по воплотувањето Христово и Неговиот Домострој на нашето спасение, ѓаволот станува како играчка со која малите деца си играат (свети Атанасиј Велики) или како спаринг-партнер за оние што се...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата  поради Бог !

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата поради Бог !

Денес, драги мои пријатели, поученоста од животот на старозаветните праведници ме наведува со вас да зборувам за верата. Имено, нивната големина е одредена само со верата, точно живата и дејствителна...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:  „Епископот седи на место и во обличје Христово“

Викарен Епископ Јаков Стобиски: „Епископот седи на место и во обличје Христово“

 Епископот не станува Епископ поради некаква своја заслуга, туку исклучиво по благоволение Божјо, во послушание кон Светиот Архиерејски Синод, поради молитвите, и најважно од сѐ, заради потребите на Црквата. Затоа,...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

 Страшна е потребата на човекот да се самооправдува; за мене, дури најпогубната појава од сите гревовни појави во човековиот душевен и ментален свет. Самооправдувањето е главна карактеристика на паднатиот човек,...

« »