логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

55 начела на христијански живот

1. Секогаш бидете со Христа.
2. Молете се кога можете, не кога вие сакате.
3. Имајте молитвено правило што дисциплинирано ќе го следите во текот на денот, секој ден.
4. Кажувајте ја Господовата молитва по неколку пати на ден.
5. Имајте си кратка молитва која ќе ја повторувате секогаш кога вашиот ум нема да биде зафатен со други нешта.
6. Понекогаш, кога сте во можност, правете метании кога ќе се молите.
7. Јадете здрава храна во умерени количини.
8. Придржувајте се до правилата за постење на Црквата.
9. Поминете одредено време во тишина секој ден.
10. Правете милостина често, без да се фалите со неа.
11. Посетувајте редовно литургии во црква.
12. Исповедувајте се и причестувајте се редовно.
13. Не навлегувајте во анализа на помислите што ви предизвикуваат немир. Искоренете ги уште во почетокот.
14. Откривајте ги и искажувајте ги вашите мисли и чувства редовно на личност од доверба.
15. Читајте ја Библијата редовно.
16. Читајте добри книги по малку секој ден.
17. Изградете заедница со светителите.
18. Однесувајте се како обична личност.
19. Бидете љубезни со сите.
20. Одржувајте го редот и чистотата во вашиот дом.
21. Во слободно време уживајте во здраво хоби што ве исполнува.
22. Вежбајте редовно, секој ден.
23. Живејте го секој дел од денот во свое време. Бидете присутни во моментот со целиот свој ум додека работите нешто.
24. Бидете искрени, пред сè со себеси.
25. Сведочете ја својата вера преку мали нешта и во обични, на изглед небитни секојдневни ситуации.
26. Изработете ја својата работа, а потоа заборавете ја.
27. Направете ги најпрвин најтешките и најболните работи.
28. Соочете се со реалноста.
29. Бидете благодарни за сè што ви се случува.
30. Бидете расположени.
31. Бидете едноставни, прикриени, тивки и незабележливи.
32. Никогаш не привлекувајте внимание на себеси.
33. Слушајте ги луѓето кога ви зборуваат.
34. Бидете будни и внимавајте.
35. Мислете и зборувајте за нештата не повеќе од потребното.
36. Кога зборувате, зборувајте едноставно, чисто, јасно и директно.
37. Избегнувајте фантазии и анализи.
38. Избегнувајте животински, блудни нагони, во првиот момент кога ќе се појават кај вас.
39. Избегнувајте жалење, мрморење и „плачење“ за тоа колку ви е тешко.
40. Не се споредувајте со никого.
41. Не очекувајте и не барајте пофалби или сожалување од никого.
42. Не судете никому за ништо.
43. Не обидувајте се да убедите никого за ништо.
44. Не се бранете и не се оправдувајте себеси.
45. Единствено Бог нека ве ограничува.
46. Прифаќајте ги критиките со благодарност, но тестирајте ја нивната издржаност критички.
47. Давајте совет некому само кога е тоа побарано од вас или пак со служба сте обврзани на тоа.
48. Не правете нешто за некого што може, и треба, да го направи самиот.
49. Изработете дневен распоред на активности, притоа избегнувајќи жалење и каприци.
50. Бидете милостиви кон себеси и кон другите.
51. Немајте никакви очекувања во животот освен да бидете жестоко искушувани до последниот здив.
52. Насочете се единствено кон Бога и светлината, наместо кон гревот и темнината.
53. Издржете го судот од вашите недостатоци и гревови смирено, затоа што знаете дека Божјата милост е поголема од вашата огревовеност.
54. Кога ќе паднете, станете веднаш и почнете одново.
55. Побарајте помош кога ви е потребна, без страв или срам.

отец Томас Хопко

Извор: Манастир Зрзе

 

Друго:

26/03/2015

Отец Томас Хопко се упокои во Бога пред десетина дена. Освен многуте негови книги, написи и служби, отец Томас има објавено и кратки и едноставни, но од друга страна силни препораки за правилен духовен развој, кои циркулираа низ Интернет со години. 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 09, 2019
7.Vselenski.sobor

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има најголема слобода и моќ пред престолот Божји, и нејзе Црквата, по Бога, најмногу ја почитува и прославува во своите безброј молитви и химни, како најсилна заштитничка и…
Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот,…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 260
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 759
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Беседи

Кон познанието на вистинскиот Бог

Кон познанието на вистинскиот Бог

Славјанска црковна традиција е на овој празник верниците да се поздравуваат меѓусебно со поздравот: „Бог се јави!“ – „Навистина се јави!“ Какво големо откровение – едно јавување, објава на единствениот...

БEСEДА  за задoвoлувањe сo oна штo ни e најпoтрeбнo

БEСEДА за задoвoлувањe сo oна штo ни e најпoтрeбнo

 Пoбeдата e главнoтo задoвoлствo на oниe кoи сe бoрат. А христијанитe сe, браќа, вo нeпрeстајна бoрба, вo бoрба за пoбeда на духoт над матeријата. Вo бoрбата за прeoвладувањe на вишиoт...

БEСEДА за пoкoрнoст на вoлјата Бoжја

БEСEДА за пoкoрнoст на вoлјата Бoжја

 Блазe си му на Јoвана Крститeл бидeјќи гo испoлнил Eвангeлиeтo прeд Eвангeлиeтo. Oдeјќи вo пустината, тoј пoтпoлнo сe прeдал на вoлјата Бoжја, и сo тeлo и сo душа. И вoлјата...

Дедо Наум: Ако си паметен за тебе нема неуспех

Дедо Наум: Ако си паметен за тебе нема неуспех

И да доживееш некаков неуспех, тоа ќе биде - „конструктивен неуспех", од кој учиш како да успееш.Клучно за секој успех е да се издржи кризата што се сретнува на патот....

Дедо Наум: Да се фокусираме на нашите цели, безначајностите немаат крај

Дедо Наум: Да се фокусираме на нашите цели, безначајностите немаат крај

Лошо, добро; сладост, болка; радост, тага; заљубеност, омраза; успех, пад - постојани промени. Битно е - исправени да продолжиме кон целта.Да се фокусираме на нашите цели, безначајностите немаат крај.Сите што...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинска среќа

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинска среќа

Светото Предание на Црквата е израз на најавтентичниот нејзин живот и секогаш има длабока смисла, и секогаш без исклучок ја изразува и треба да ја изразува Црквата, бидејќи се раѓа...

БEСEДА  за Прeсвeта Дeва Бoгoрoдица

БEСEДА за Прeсвeта Дeва Бoгoрoдица

Сè штo ќe ви рeчe, направeтe! Какo да сакала да кажe: Oн знаe сè, Oн мoжe сè, Oн вe љуби ситe, затoа нe сe свртувајтe ни таму ни ваму, туку...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Маченички етос

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Маченички етос

Имаме можност да бидеме маченици Христови – во секоја минута, во секоја секунда од нашиот живот. Мачеништво е да се избориш со една лоша помисла, со помисла на завист, со...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Божик е празник на богочовечка радост

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Божик е празник на богочовечка радост

Божик е празник на богочовечка радост. Предвечниот Бог, од преголема љубов кон човекот станува еден од нас и ја преминува непреодната бездна помеѓу созданието и Создателот. Бог станува човек, и...

« »