логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Св. старец Паисиј Светогорец

Љубовта што светиот старец Паисиј ја имал за целиот свет ни е на сите позната. Старецот, со неговите молитви им помогна на многу луѓе за време на неговиот живот, но и по упокојувањето. Но, прашањето што мнозина си го поставуваат е од каде доаѓала неговата способност да им помага на другите и да чудотвори. Секако, секој дар е од Бога, и секој од нас може да има удел во него, доколку целосно Му се предаде на Него.

Оваа молитва му била предадена на еден женски манастир, кој од старецот барал молитвено правило за вечерните бденија. Во последната година од својот овоземен живот, старецот им ја дал оваа молитва како послушание. Главната тема во молитвата е длабоката љубов кон целото човештво. Молитвата може да ја кажува секој верник. Лесна е за разбирање, и дури и децата може да се молат со неа. + + +

Господи Исусе Христе, не откажувај се од Твоите слуги што живеат далеку од Црквата. Твојата љубов нека ги убеди и нека ги врати при Тебе. Господи, спомни си за Твоите слуги што се болни од рак, за Твоите слуги што страдаат од мали или големи болести, за Твоите слуги што страдаат од физички слабости. Господи, спомни си за нашите водачи и дај им дух да владеат со христијанска љубов. Господи, спомни си за децата од проблематични семејства, за проблематичните семејства и за оние што се развеле. Господи, спомни си за сите сирачиња во светот, и за сите оние што страдаат и трпат неправди поради губиток на нивните сопружници. Господи, спомни си за сите затвореници, за сите анархисти, за сите наркомани, за сите убијци, за сите злосторници, за сите крадци. Просвети ги овие луѓе и помогни им да се поправат.

Господи, спомни си за сите бегалци, за сите оние што патуваат по море, на копно, во воздух, и заштити ги. Господи, спомни си за нашата Црква, за нашите отци и за верните во Црквата. Господи, спомни си за сите монашки заедници, машки и женски, за старците и стариците и за сите светогорски братства.

Господи, спомни си за Твоите слуги што се во војна, за Твоите слуги што се гонети по планини и по рамнини, за Твоите слуги што ги ловат како плен. Господи, спомни си за Твоите слуги што биле принудени да ги напуштат нивните домоби и работи, и што трпат. Господи, спомни си за сиромашните, бездомните и прогонетите.

Господи, спомни си за сите народи во светот. Чувај ги во Твојата прегратка и заштити ги со Твојот свет покров. Запази ги од секое зло и секаква војна. Чувај ја нашата возљубена Македонија (или името на татковината и/или земјата во којашто живееме) во Твојата прегратка дење и ноќе, и запази ја од секое зло и секаква војна.

Господи, спомни си за сите напуштени и онеправдани. Спомни си за сите семејства што низ искушенија минуваат. Подари им ја Твојата богата милост. Господи, спомни си за Твоите слуги што страдаат од некакви душевни и телесни проблеми.

Господи, спомни си за оние што очајуваат. Помогни им и мир подари им. Господи, спомни си за сите оние што нѐ замолиле да се молиме за нив. Господи, спомни си за сите од века упокоени и дарувај им вечен покој.

Извор: http://pravoslavie.mk.

 

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…
Ноември 12, 2019

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот, страстите и себичната волја) на Крстот и Гробот Христов за да можат да воскреснат со Него и „да одат во обновеноста на животот“ (Рим. 6, 4).Ова е дејството на покајанието…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 136
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 315
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Митрополит Струмички Наум - Последна надеж за спасение

Ное 04, 2019 Беседи 188
Uspenie.Bogorodica.jpg
Она нѐ научи Кој Е смислата на нашиот живот. Она нѐ научи Кој Е вистинска љубов. Она нѐ…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Следствено, грев е човек да биде острастен кон материјалните нешта, кон земните блага, кои се минливи и му се дадени на човека да му послужат за добро, а не тој...

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

 Бог Го покажа Своето човекољубие не со евтини слова, но со принесувањето на Својот Син. Христос се појави во светот, со низа конкретни дела на љубовта. Првото дело е наклонетоста...

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Посебно по воплотувањето Христово и Неговиот Домострој на нашето спасение, ѓаволот станува како играчка со која малите деца си играат (свети Атанасиј Велики) или како спаринг-партнер за оние што се...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата  поради Бог !

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата поради Бог !

Денес, драги мои пријатели, поученоста од животот на старозаветните праведници ме наведува со вас да зборувам за верата. Имено, нивната големина е одредена само со верата, точно живата и дејствителна...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:  „Епископот седи на место и во обличје Христово“

Викарен Епископ Јаков Стобиски: „Епископот седи на место и во обличје Христово“

 Епископот не станува Епископ поради некаква своја заслуга, туку исклучиво по благоволение Божјо, во послушание кон Светиот Архиерејски Синод, поради молитвите, и најважно од сѐ, заради потребите на Црквата. Затоа,...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

 Страшна е потребата на човекот да се самооправдува; за мене, дури најпогубната појава од сите гревовни појави во човековиот душевен и ментален свет. Самооправдувањето е главна карактеристика на паднатиот човек,...

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

Грeвoт избeзумува, грeвoт oбeзглавува. Чoвeк пoтoнат вo грeвoви и вo пoрoци сличeн e на кoкoшка, чија глава e oтсeчeна, та умирајќи грчeвитo прeта и скoка ваму-таму. Цeлиoт нeзнабoжeчки свeт прeд...

« »