логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Na.Krstot.jpg

 Не постои ниту еден човек кој не би имал свој Крст. Богати или бедни, убави или непријатни, високи и ниски, жени и мажи, и деца, и оние луѓе со безгрижен живот на кои им завидуваш – сите тие имаат свој Крст. Можеби, тие му се радуваат на своето здравје, кое ти, да речеме, го немаш, но истовремено имаат душевна болка или се наоѓаат во тешки околности.
Не постои ниту еден човек, кој не би имал свој Крст, само немаат сите ист како твојот. Тоа е нешто големо – да се има Крст. Тоа е голема тајна. Тоа е еден од оние моменти, кога чувствувам дека немам ништо да кажам, - не знам, не го знам одговорот.

  • Се сеќаваш, како преподобен Антониј Велики Му го поставил на Бога истото прашање:
  • „- Господи, зошто се случува, богатите луѓе да живеат добро, дочекуваат длабока старост и умираат, не боледувајќи, не страдајќи, за ништо не се грижат, и сè им оди како што треба? А бедниот, скромниот, чесниот, праведниот човек толку многу страда... Зошто е тоа така? Зошто еден умира млад, пред да успее да му се израдува на животот, а друг живее во раскош, задоволства, разврат и дочекува 95-100 години, како да заборавил да замине во другиот свет, и умира во длабока старост? Зарем тоа е праведно?

Крстовите кои ги даваш – како да ги носиме? Како да гледаме на нив?“ Тие прашања си ги поставувал свети Антониј, си ги поставуваат и други, не само ти, - многумина размислуваат за тоа, наоѓајќи се во тешки искушенија. Но, тој ги претворил своите прашања во молитва, - не во богохулство, негодување и гнев, а имено во молитва, и рекол:
- Господи, кажи ми, откриј ми ја тајната!
И Господ му одговорил:
- Антониј, гледај во твоите дела, не во Моите! Тоа се Мои тајни, кои што не можат да се сместат во твојот ум. Ти се мачиш со тие прашања, затоа што тие ги надминуваат твоите сили, не се однесуваат на тебе, и твоите плеќи не ќе можат да ги понесат.


Архимандрит Андреј (Конанос)

Извор: Преспанско- пелагониска епархијаВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 831
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Европски Пимен: "Од ближниот ни доаѓа и животот и смртта.“, Плаошник (09.08.2020)

Митрополит Европски Пимен: "Од ближниот ни доаѓа и животот и смртта.“, Плаошник (09.08.2020)

Ако го избереме животот треба да се трудиме да бидеме семилостиви кон сите и кон сé. Семилостиви како оној кој го носел тоа име, како светиот Пантелејмон. Човекот кој ги...

Митрополит Струмички Наум: Ниту популизам, ниту индиферентност; туку пастирска грижа (08.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: Ниту популизам, ниту индиферентност; туку пастирска грижа (08.08.2020)

Тоа, секако, зависи и од односот на луѓето кон Него: прво, Неговите ученици се во однос на послушание кон Него – тие се отворени кон Него и подготвени да прифатат...

БEСEДА  за лажнитe учитeли

БEСEДА за лажнитe учитeли

Чoвeкoт на oвoј свeт e вo вoјна. Бoрбата e нeпрeстајна, а нeпријатeлитe сe мнoгубрoјни. Пoмeѓу најoпаснитe нeпријатeли спаѓаат лажнитe учитeли. Самo акo чoвeчкиoт ум e впeрeн вo Бoга, чoвeкoт ќe...

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Спомнатите и ветени од Бог екстремни дарови, не се однесуваат толку на материјалното колку на духовното. Тоа се даровите на умно-срдечната молитва, на суштинско просветлување на умот, на расудување, на...

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Епископскиот чин што денеска преку вас го примам, го разбирам како служење, што во себе ги обединува и најголемата чест и свеста за сопственaтa немоќ. Има ли поголема чест и...

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Инаку, ако дозволиме прелеста да навлезе во нас, дали преку страстите на срцето (сластољубие и среброљубие) или преку страста на паднатиот ум (славољубие), таа потоа станува сеопфатна состојба која ги...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Се одрекуваме од Крстот Христов ако на прекорот враќаме со гнев и бунт, праведен или неправеден, без разлика. Се одрекуваат од Крстот Христов децата кои се непослушни кон родителите, оти...

БEСEДА  за спасeниe на душата какo крај на вeрата

БEСEДА за спасeниe на душата какo крај на вeрата

Никoј нe патува заради патoт туку заради нeкoј или заради нeштo, штo гo oчeкува на крајoт на тoј пат. Никoј нe гo фрла јажeтo вo вoдата вo кoја нeкoј сe...

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Како што рековме, има лажна состојба (прелест) на умот, но има и прелест на срцето. Првата прелест настанува поради прифаќање и усвојување лажни мисли, а втората од прифаќање и усвојување...

« »