логоFacebookTwitterYouTubeeMail

(Архива)

 Зошто е потребно да одиме во црква? – митр. Иларион Алфеев


dete vo crkva

Кај многу луѓе, кои ретко доаѓаат во црква, се создава некој потрошувачки однос кон црквата. Доаѓаат во храмот, на пример, пред големо патување – за да запалат свеќа за секој случај, за да не им се случи нешто на патот. Навраќаат на две минути, брзо ќе се прекрстат неколку пати и откако ќе ја стават запалената свеќа, си заминуваат. Некои, навраќајќи во храмот, велат: „Јас сакам да дадам пари, за свештеникот да се помоли за тоа и тоа“, – плаќаат пари и си заминуваат. Свештеникот е должен да се моли, а самите тие луѓе не учествуваат во молитвата.

Тоа е неправилен однос. Црквата не е автомат за купување на „сникерс чоколади“: фрлаш паричка и паѓа чоколадо. Црквата – тоа е место, каде што треба да одиме, за да живееме и да се учиме. Ако преживувате некакви тешкотии или некој од вашите блиски се разболел, не се ограничувајте само со тоа, да отидете и да запалите свеќа. Дојдете во црква на богослужба, навлезете во стихијата на молитвата и заедно со свештеникот и заедницата вознесете ја својата молитва за она, што ве вознемирува.

Многу е важно редовно да ја посетуваме црквата. Добро е да одиме во црква секоја недела. Неделната Божествена Литургија, како и Литургијата на големите празници – тоа е време кога можеме, ослободувајќи се на два часа од нашите земски работи, да се потопиме во стихијата на молитвата. Добро е целото семејство да доаѓа во црква, за да се исповедаат и да се причестуваат.

Ако човекот научи да живее од недела до недела, во ритамот на црковните служби, во ритамот на Божествената Литургија, тогаш целиот негов живот ќе се измени на суштински начин. Пред сè, тоа става дисциплина. Верникот знае дека во наредната недела му доаѓа редот да Му даде отчет на Бога, и тој живее поинаку, не си допушта многу гревови, кои би можел да си ги допушти, ако не ја посетува црквата. Освен тоа, самата Божествена Литургија – тоа е можност да се прими Светата Причест, т.е. да се соединиме со Бога не само духовно, туку и телесно. И, најпосле, Божествената Литургија – тоа е сеопфатна служба, кога и целата црковна заедница, и секој нејзин член можат да се молат за сè, што ги вознемирува, тревожи или радува. Верникот за време на Литургијата може да се моли и за себе, и за своите ближни и за својата иднина, да се кае за гревовите и да бара благослов Божји за понатамошното служење. Многу е важно да се учиме целосно да учествуваме во Литургијата. Во Црквата има и други служби, на пример, сеноќно бдение – подготвителна служба за причестување. Може да се закаже молебен на некој светител или молебен за здравје на овој или оној човек. Но ниту една од таканаречените „приватни“ служби, т.е. нарачани од човекот за молитви за некои конкретни потреби, не можат да го заменат учеството во Божествената Литургија, затоа што токму Литургијата – таа е центар на црковната молитва, и токму таа треба да стане центар на духовниот живот на секој христијанин и на секое христијанско семејство.

Превод од руски јазик: Свештеник Јани Мулев

Извадок од книгата „Со пост и молитва“ која деновиве ќе излезе од печат.

Извор: Отродоксија и ортопраксијаПоуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 09, 2019
7.Vselenski.sobor

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има најголема слобода и моќ пред престолот Божји, и нејзе Црквата, по Бога, најмногу ја почитува и прославува во своите безброј молитви и химни, како најсилна заштитничка и…
Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот,…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 154
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 399
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Христијанскиот идентитет е единствен идентитет што Христијаните го имаат

Митрополит Струмички Наум: Христијанскиот идентитет е единствен идентитет што Христијаните го имаат

Луѓето што се крстени си мислат дека и автоматски се христијани, но не сфаќаат дека нивните дела не го говорат истото. Најмногу ги издава нивната внатрешна насоченост кон барање, а...

Отец Методиј Митановски:Вистински богати луѓе се во суштина „Светителите“

Отец Методиј Митановски:Вистински богати луѓе се во суштина „Светителите“

 Денешното Евангелско четиво е точната дијагноза на потрошувачкиот менталитет на денешниот човек и последиците од тоа. Затоа треба да се посвети големо внимание и детално да се проучи. Господ Бог...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Средба со бесмртниот Бог

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Средба со бесмртниот Бог

Камо да немаше потреба да зборуваме, денес, за ова безумство човечко, за коешто зборува Христос во денешното евангелско четиво (види: Лука 12, 16–21). Но, за жал, постојат такви моменти и...

БEСEДА за сoвршeниoт чoвeк

БEСEДА за сoвршeниoт чoвeк

Eдинствoтo на вeрата, браќа, и пoзнавањeтo на Синoт Бoжји, Гoспoда Исуса Христа Спаситeлoт, сoeдинува двајца луѓe вo eдeн чoвeк, илјада луѓe вo eдeн чoвeк и мнoгу милиoни луѓe вo eдeн...

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Следствено, грев е човек да биде острастен кон материјалните нешта, кон земните блага, кои се минливи и му се дадени на човека да му послужат за добро, а не тој...

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

 Бог Го покажа Своето човекољубие не со евтини слова, но со принесувањето на Својот Син. Христос се појави во светот, со низа конкретни дела на љубовта. Првото дело е наклонетоста...

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Посебно по воплотувањето Христово и Неговиот Домострој на нашето спасение, ѓаволот станува како играчка со која малите деца си играат (свети Атанасиј Велики) или како спаринг-партнер за оние што се...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

« »