логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Името на Македонија главен адут

grci.vladici.jpg
По Солунскиот митрополит Антимус уште еден грчки Архиереј влезе во антимакедонската кампања. Митрополитот од Галабрите, Амбросиус, идентично како и Антимус, пред грчките верници изјавил дека Македонја е грчка и дека нема ништо лошо во тоа што грчките владици покажуваат национализам кога во прашање бил националниот идентитет.

-Митрополитот од Солун постапи сосема исправно. Граѓаните на Скопје се уште ги користат придобивките на манастирите од регионот на Битола, иако тие се дел од грчка територија, изјавил митрополитот Амбросиус.

Овие последни испади на грчките владици со вакви националистички изјави, кои немаа никаква врска со религијата, доаѓаат во период кога Грчката православна црква се наоѓа во сериозни внатрешни проблеми, поради подовеноста на грчките владици околу потребата да се избере нов грчки Архиепископ, бидејќи здравјето на актуелниот Архиепископ Христодулус е сериозно нарушено.

Црковни извори ваквите изјави на грчките владици ги коментираат како популистички во претстојната трка за избор на нов Поглавар на ГПЦ.

-Тое е изјава со милитантен популизам а во насока на кокетирање со емоциите на грчкиот народ и тоа во период кога во круговите на грчките архиереи се погласно се зборува за тоа кој ќе го наследи тешко болниот атински и на цела Грција архиепископ Христодул, велат црковни извори. Познавачите на состојбите коментираат дека ако досега се сметаше дека во битката со името ќе се вклучат само архиереи од Северна Грција и од таканаречените Неес Хорес или "Нови земји" кои важат за добро упатени во темата за македонскиот проблем, изјавата на Амвросиј чија епархија е на југот од еладската земја би била своевидно изненадување и исклучок само за оние на кои не им се познати неговите аспирации за освојување на тронот на еладската црква.

За овој архиереј, велат нашите извори некогашен собрат на актуелниот архиепископ Христодул уште како член на братството Зоодохо пиги (Живоносен источник) велат дека чекал згодна прилика да застане на кормилото на Грчката црква.

Еден од помладите членови на Синодот на Македонската Православна Црква за кого изјавите на грчките митрополити Антим и Амвросиј се несреќни и жални вели: "За жал во нивните изјави триумфира духот на елинизмот кој како надмен и супериорен го субординира и го подвластува духот на ортодоксноста т.е православието".
Марјан Николовски
 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 09, 2019
7.Vselenski.sobor

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има најголема слобода и моќ пред престолот Божји, и нејзе Црквата, по Бога, најмногу ја почитува и прославува во своите безброј молитви и химни, како најсилна заштитничка и…
Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот,…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 154
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 399
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Христијанскиот идентитет е единствен идентитет што Христијаните го имаат

Митрополит Струмички Наум: Христијанскиот идентитет е единствен идентитет што Христијаните го имаат

Луѓето што се крстени си мислат дека и автоматски се христијани, но не сфаќаат дека нивните дела не го говорат истото. Најмногу ги издава нивната внатрешна насоченост кон барање, а...

Отец Методиј Митановски:Вистински богати луѓе се во суштина „Светителите“

Отец Методиј Митановски:Вистински богати луѓе се во суштина „Светителите“

 Денешното Евангелско четиво е точната дијагноза на потрошувачкиот менталитет на денешниот човек и последиците од тоа. Затоа треба да се посвети големо внимание и детално да се проучи. Господ Бог...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Средба со бесмртниот Бог

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Средба со бесмртниот Бог

Камо да немаше потреба да зборуваме, денес, за ова безумство човечко, за коешто зборува Христос во денешното евангелско четиво (види: Лука 12, 16–21). Но, за жал, постојат такви моменти и...

БEСEДА за сoвршeниoт чoвeк

БEСEДА за сoвршeниoт чoвeк

Eдинствoтo на вeрата, браќа, и пoзнавањeтo на Синoт Бoжји, Гoспoда Исуса Христа Спаситeлoт, сoeдинува двајца луѓe вo eдeн чoвeк, илјада луѓe вo eдeн чoвeк и мнoгу милиoни луѓe вo eдeн...

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Следствено, грев е човек да биде острастен кон материјалните нешта, кон земните блага, кои се минливи и му се дадени на човека да му послужат за добро, а не тој...

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

 Бог Го покажа Своето човекољубие не со евтини слова, но со принесувањето на Својот Син. Христос се појави во светот, со низа конкретни дела на љубовта. Првото дело е наклонетоста...

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Посебно по воплотувањето Христово и Неговиот Домострој на нашето спасение, ѓаволот станува како играчка со која малите деца си играат (свети Атанасиј Велики) или како спаринг-партнер за оние што се...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

« »