логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Esen.manastir1.jpg

Esen.manastir1.jpg


Esen.manastir1.jpg

По повод патрониот празник на Македонската православна црковна општина „Света Злата Мегленска“ во Загреб, република Хрватска, која се празнува на 26.10 (нов стил), на ден 23.10. 2010 година (сабота) се отслужи воскресна вечерна богослужба, со која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Европски г.Пимен, во солужение со парохискиот свештеник, протопрезвитер Кирко Велински и секретарот на епархијата, ѓакон Антоние Попоски.

Esen.manastir1.jpg

Esen.manastir1.jpg

Esen.manastir1.jpg

Esen.manastir1.jpg

Покрај значителниот број на Македонци, кои живеат во Р. Хрватска, на вечерната богослужба присуствуваше и монсињор Владимир Станковиќ, од Католичката црква, кој во исто време ја извршува и обврската како секретар на Светската религија за мир. Имено, монсињор Станковиќ, уште од зачетоците на здружен религиозен живот на Македонците во Р. Хрватска, во средината на 90 тите години, ја помага МПЦО згрижувајќи ги свештениците кои доаѓаат од Р. Македонија, а исто така и денес е активно вклучен во развојот на истата.


Esen.manastir1.jpg

Esen.manastir1.jpg

По вечерната богослужба Митрополитот Пимен одржа предавање на тема Библијата и Македонците, по што произлезе опсежна дискусија со слушателите.

Esen.manastir1.jpg

Следниот ден 24.10.2010 година (недела), во црквата на Роков перивој се отслужи божествена Литургија (Златоустова) од каде присутните верници се упатија на местото каде е предвидено да се изгради македонски православен храм. Таму, пак, се освети вода и се благослови местото за градба и се постави крст. Плацот од 711 м2, во март оваа година, управниот одбор на МПЦО „Света Злата Мегленска“, го купи за 200 000,оо евра.

На чинот на осветување на местот за градба, покрај стотината Македонци кои што живеат во Загреб, присуствуваа и Н.Е. г. Данчо Марковски, амбасадор на Р. Македонија во Р. Хрватска, монсињор Звонимир Секељ, викар на Загребската Надбислупија, Пречасни др. Звонимир Куречич, пребердар во Загребската надбискупија, дон Пејо, парохиски свештеник во црквата „Света Марија Помошничка“, г.Фрањо Дубрович, Комисија за верски заедници на Р. Хрватска и г. Стипе Зеба, Шеф на кабинетот на градоначалникот на Загреб г. Милан Бандич.

   Esen.manastir1.jpg

Esen.manastir1.jpg

Esen.manastir1.jpg

Esen.manastir1.jpg

 За poreminportal.com.mk,
Ѓакон Антоние Попоски

 


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Април 08, 2019

Како може да им се помогне на оние кои размислуваат за самоубиство?

Според проценката на Светската Здравствена Организација во просек 1 милион луѓе умираат годишно како резултат на самоубиство. Во позадина на суицидалноста најчесто стои екстремна нелагодност, неиздржлива емоционална болка и неподносливо страдање на кое…
Март 28, 2019

Светските научници и НАСА тврдат дека Македонија ја крие тајната за бесплатна енергија!

Алшар е единственото наоѓалиште на талиум во светот. Tалиумот е цврст сив метал и е токсичен. Употребуван е во електронската индустрија и за изработка на стакло. Исто така е употребуван и во отров за глувци и инсектициди. Лорандит или талиумов арсеничен…

95 години од раѓањето на Вангел Наумовски – уметникот кој за Салвадор Дали беше „сликар од бајките“

Мар 24, 2019 Ликовна уметност 150
Со името на охридскиот сликар, кого Салвадор Дали воодушевено го нарече „сликар од…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународен поетски зборник во Италија

Мар 07, 2019 Литература 162
Поетското дело насловено Брзина на сонот (итал. Il ritmo di un sogno) од македонскиот…

Срамота е младите да знаат повеќе странски, отколку македонски јазик

Фев 22, 2019 Литература 237
Foto
Младите подобро ги познаваат странските јазици одошто македонскиот јазик. Со цел да си…